Aktuāli

Komentārs. Madara Fridrihsone par nākamā gada valsts budžetu

Aktuāli

Saeimas deputāte Inguna Sudraba par budžeta pieņemšanu

''Vienotības'' deputātu kvotu naudu tērē sporta laukumiem un izglītībai

«Vienotības» «deputātu kvotu» naudu tērē sporta laukumiem un izglītībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pērnruden, lemjot par šā gada valsts budžetu, Saeimas deputāti tik ļoti aizrāvās ar priekšlikumu iesniegšanu, ka beigu beigās tā sauktajās deputātu kvotās tika sadalīti aptuveni 28 miljoni eiro. Valsts nauda tika dāsni atvēlēta gan dažādu pašvaldību, gan nevalstisko organizāciju pieteiktiem projektiem. Politiķi sola valsts budžeta naudu pēc pretrunīgi vērtētā deputātu kvotu principa vairs nedalīt. Latvijas Radio nolēma šonedēļ pārbaudīt, kā pērnā gada saņēmēji tērē piešķirto deputātu kvotu naudu, kas jāizmanto līdz gada beigām.

''Vienotība'', kā jau pārējās koalīcijas partijas, pērn ''deputātu kvotas'' veltījusi pietuvinātām pašvaldībām.

Tādā veidā 300 000 eiro pa tiešo no valsts budžeta šogad saņēma ''Vienotības'' vadītā Ikšķiles pašvaldība. Tur nauda ieguldīta jauna bērnudārza būvniecībā.

Bērnudārzs top meža malā starp priedēm, un tam dots nosaukums „Čiekuriņš”. Šobrīd celtnieki ēkai liek jumtu. Bērnudārzu paredzēts atvērt nākamgad līdz ar 1.septembri, un tajā būs vieta 162 audzēkņiem, stāsta Ikšķiles domes priekšsēdētāja vietnieks Juris Saratovs no ''Vienotības'':

''Tā kā mēs esam Pierīgā, mums ir ļoti daudz problēmu, kas saistās ar infrastruktūru, jo, pieaugot iedzīvotāju skaitam, pieaug arī bērnu skaits. Pašreiz mums vairāk nekā 500 bērnu stāv rindā uz bērnudārzu. Ar „Čiekuriņa” nodošanu ekspluatācijā un Tīnūžu skolas pārveidošanu daļēji par bērnudārzu mēs plānojam, ka nākamajā gadā šīs rindās nav vispār Ikšķilē.''

Visdrīzāk, Ikšķile bērnudārzu varēja atļauties būvēt arī tikai par pašvaldības naudu. Tomēr Saratovs norāda, ka ''deputātu kvotas'' palīdzējušas, jo Ikšķilei kā turīgai pašvaldībai jāveic iemaksas pašvaldību izlīdzināšanas fondā, un naudas attīstībai tāpat nepietiekot. Viņš uzskata, ka infrastruktūras objektos, kur ''deputātu kvotas'' sastādījušas tikai daļu finansējuma, valsts nauda iztērēta lietderīgi:

''Tas kvotu mehānisms bija labs tādā ziņā, ka tas ļāva atslogot svarīgu infrastruktūras objektu būvniecību. Tā ir kā daļa no šīm izmaksām. Protams, ka tādā veidā mēs to atbalstām, ja mēs vēl varam papildu līdzekļus dabūt klāt, un tas ļauj iedzīvotāju labā uzcelt kādus labus objektus. Protams, mēs esam pret to, ja tā nauda tiek sadrumstalota kaut kādiem šaha, dambretes pulciņiem, kā tas ir bijis pirms tam.''

300 000 eiro no ''Vienotības'' ''deputātu kvotām'' šogad saņēma arī Salaspils pašvaldība, kuru vada ''Vienotības'' valdes loceklis Raimonds Čudars. Par piešķirto naudu šobrīd jau notiek Salaspils memoriāla galerijas atjaunošana,

ko paredzēts pabeigt līdz gada beigām. Čudars stāsta, ka deputātu kvotas šajā gadījumā bijis vienīgais veids, kā memoriālam piesaistīt naudu:

''Tas mums tiešām ir ļoti palīdzējis, jo diemžēl Latvijas Republikā neeksistē neviens fonds vai finansiālas iespējas, kur ar atsevišķiem pieteikumiem varētu pietiekties uz tādu specifisku objektu kā Salaspils memoriāls restaurāciju, uzturēšanu.''

Drīzumā tiks pabeigts jau ilggadējais ''deputātu kvotu'' projekts Cēsīs – pilsētas stadiona rekonstrukcija.

''Vienotības'' deputāti savas partijas biedra Jāņa Rozenberga vadītajai pilsētai pāris gados no ''deputātu kvotām'' izkārtojuši mazliet vairāk nekā miljonu eiro stadiona atjaunošanai. To paredzēts atklāt 2. decembrī.

Vēl 150 000 eiro ar ''Vienotības'' Saeimas deputātu gādību no valsts budžeta ieguva futbola klubs ''Jelgava'' jauna laukuma izveidei pilsētā.

''Jelgavā nav UEFA standartiem atbilstoša laukuma, kurā varētu trenēties uz mākslīgā seguma cauru gadu.'' - Futbola kluba „Jelgava” prezidents Māris Peilāns norāda, ka tagad nolīdzinātais laukums jau ir gatavs seguma klāšanai, kas ir Latvijas Futbola federācijas kompetencē. Darbi gan iekavējušiess un laikapstākļu dēļ seguma klāšana, visdrīzāk, notiks tikai pavasarī, savukārt pirmās spēles šeit futbolisti varētu aizvadīt aprīlī. Jaunajā laukumā trenēsies arī Jelgavas futbola jaunā paaudze, klāsta Peilāns:

''Lūk, šeit tā nauda tiks lietderīgi izmantota. Principā, ne privātiem mērķiem. Mums ir biedrība „FK Jelgava” – 350 bērni trenējās. Mēs esam Jelgavā lielākais sporta klubs, kurš tik daudz bērnu piesaista. Plus vēl ir Virslīgas komanda, plus vēl ir dublieri. Tā kā reāli es teiktu, tā nauda tiks izmantota kvalitatīva sporta nodrošināšanai mūsu pašu pilsētas bērniem.''

Ar deputātu piešķirtajiem 150 000 eiro gan ir par maz. Pateicoties sponsoriem, galvenajām prasībām atbilstoša laukuma izveidei Jelgavā naudas pietiek, taču kopumā teritorijas labiekārtošanai vajadzīgs aptuveni miljons,

no kā šobrīd izdevies savākt trešdaļu. Tas, ka vairāk ''deputātu kvotas'' Saeimā dalītas netikšot, kluba plānus nav mainījis, jo jau pērn klubs nerēķinājās, ka deputāti naudu varētu piešķirt arī nākamajam gadam. Jebkurā gadījumā kluba prezidents Peilāns sola, ka laukums pusratā atstāts nekādā gadījumā netikšot. Speciāli laukuma pabeigšanai klubs izveidojis arī jaunu biedrību ar nosaukumu „Mana Jelgava”, kas vāc ziedojumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti