Dienas notikumu apskats

ASV prezidenta vēlēšanu pirmajās stundās liela vēlētāju aktivitāte

Dienas notikumu apskats

Valdība bez diskusijām akceptē mediju politikas vadlīnijas, pret kurām iebilda ZZS

Vienojoties ar upuru ģimenēm, «Maxima» plāno izbeigt tiesāšanos par kompensācijām

Vienojoties ar Zolitūdes upuru ģimenēm, «Maxima» plāno izbeigt tiesāšanos par kompensācijām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 6 mēnešiem.

SIA "Maxima Latvija" un „Tineo” izmaksās atbalstu cietušajām ģimenēm 100 000 eiro par katru bojāgājušo ģimenes locekli. Tādējādi uzņēmums cer izbeigt tiesvedību par kompensāciju izmaksu.

"Maxima Latvija" vadītājs Andris Vilcmeiers žurnālistus informēja, ka panākta vienošanās par 100 tūkstošu eiro izmaksu pār katru traģēdijā bojāgājušo. Pirmās vienošanās jau esot parakstīts ar ģimenēm, kuras civiltiesā pārstāv advokāts Aldis Gobzems, taču tā tikšot piedāvāta arī visām pārējām upuru ģimenēm. 

Advokāts Aldis Gobzems
00:00 / 01:02
Lejuplādēt

Sola arī cietušajiem

“Maxima” plānojot noslēgt vienošanos arī ar tiem traģēdijā cietušajiem, kuri guvuši kādas traumas, sasaistot atbalsta summu ar traumu smagumu. Taču šīs sarunas vēl notiekot.

“Panākts nebijis gadījums, kurā “Maxima” ir pienākums noslēgts [vienošanos], bet cietušajiem tā ir brīva gribas izpausme,” komentēja Gobzems. “Maksās 100 000 par katru, ja ģimenē ir vairāk bojā gājušo, summa palielinās.”

Advokāts uzskata, ka visi viņa pārstāvētie cietušie klienti parakstīs šo vienošanos. Viņš gan neatklāj to ģimeņu skaitu, kuras jau piekritušas. Kopumā pašlaik esot vairāk nekā 40 civiltiesas saistībā ar Zolitūdes traģēdiju.

“Maxima” izmaksātais atbalsts gan tiks apliktas ar uzņēmuma ienākuma nodokli, kuru pilnā apmērā sola nomaksāt lielveikala tīkls. Cietušajiem nebūšot arī jāmaksā par advokāta pakalpojumiem šajā lietā.

Paziņojumā medijiem „Maxima” norāda – jau pirms šīs vienošanās parakstīšanas tā nodrošinājusi finansiālu atbalstu cietušajiem vairāk nekā divu miljoni eiro apmērā. Savukārt „Tineo” dāvinājusi zemes gabalu Priedaines ielā 20 dāvinājumu Rīgas domei Zolitūdes traģēdijas piemiņas vietas izveidei.

Attiecībā uz kompensācijām tiem cietušajiem, kas nelaimē guvuši fiziskas vai psiholoģiskas traumas, biedrībā "Zolitūde 21.11" uzskata, ka tiesāšanās ceļā šie cilvēki varētu saņemt lielākas kompensācijas, nekā varētu nolemt advokāts Gobzems kopā ar „Maximas” vadību.

Piemēram, kāds cilvēks zem gruvešiem esot pavadījis trīs stundas, bet tiesu medicīniskā ekspertīze atzinusi, tās bijušas vieglas traumas. Otrkārt, biedrībā bažījas par to, ka šādā veidā „Maxima” varētu izvairīties no pilnas atbildības kriminālprocesā. 

Ne visi piekrīt

Šāda vienošanās tomēr nenozīmē pilnīgu Zolitūdes traģēdijas civillietu izbeigšanu, jo tiesvedība aizvien turpināsies pret “Homburg Zolitude”.

Advokātu biroja "Vilgerts" partneris Gints Vilgerts pieļauj, ka ar “Homburg Zolitude” varētu tikt panākta līdzīga vienošanās. 

"Maxima Latvija" vadītājs Andris Vilcmeiers atkārtoti pauda iepriekš teikto, ka “Maxima” uzņemas pilnu morālo atbildību par šo  traģēdiju, savukārt vainīgos noskaidros tiesā.

“Saprotam, ka ilgstošs tiesāšanās process [civilprasībā par kompensācijām] nenāks par labu nevienai no pusēm. Tāpēc esam nonākuši pie risinājuma, kas ļauj izbeigt ilgstošās tiesvedības jau tagad un kas ir pieņemams visām iesaistītajām pusēm,” norādīja Vilcmeiers.  

 “Uzskatu, ka šī panāktā vienošanās ir diezgan racionāls risinājums un tiešām tām ģimenēm tie naudas līdzekļi ir nepieciešami šeit un tagad, jo kā ir zināms, jau vairāki cietušie ir miruši, kamēr notiek [tiesvedība],” norādīja cietušo pārstāve, zvērināta advokāte Jevgenija Tverjanoviča-Bore. 

Ne visi cietušie piekrīt šādam kompromisam. Biedrībā "Zolitūde 21.11." informē, ka esot arī ģimenes, kuras atsakās parakstīt šādu vienošanos.

Biedrības "Zolitūde 21 11" pārstāve Regīna Ločmele-Luņova Latvijas Radio "Pēcpusdiena" raidījumā pastāstīja, ka ir arī tādas ģimenes, kuras paziņoja, ka nekad nepiekritīs aprakstīt vienošanos ar “Maxima”, bet biedrība neizpaudīs, cik tādu ģimeņu ir. 

Tāpat neskaidri jautājumi ir attiecībā uz cietušajiem, jo cilvēki, kuri zem gruvešiem nogulējuši vairākas stundas, bet tiesu medicīniskā ekspertīze traumas nav atzinusi par smagām. Līdz ar to atbalsta summas varētu būt mazākas, nekā turpinot tiesāties.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
 

 Sarunas par šo kompromisu ilga gandrīz trīs gadus. Tagad priekšā vēl garāks sarunu process par to, kā kompensēt ciešanas tiem, kas zem drupām guva miesas bojājumus. Četriem bija smagas traumas, 18 cilvēkiem vidēji smagas, bet 23 cietušajiem salīdzinoši vieglas traumas. Upuru tuviniekiem pieņemt “Maximas” piedāvājumu nav viegli.  Taču sadzīves rūpes un ikdienas tēriņi, īpaši par zem drupām mirušo cilvēku bērniem, kas tagad palikuši sirmo vecvecāku aprūpē, liek pieņemt naudu, lai mazinātu uztraukumus par nākotni.

Katrai cietušo ģimenei jāpanāk visu ģimenes locekļu piekrišana. Tas nebūs viegli - kāds ir ārzemēs, cits ģimenē nedzīvo, lai gan oficiāli nav šķīries.

Tikmēr biedrība “Zolitūde 21.11” gatavojas šī gada piemiņas pasākumam. Sedz visus ar norisi saistītos izdevumus, maksā par mūzikas atskaņošanu. Un paralēli šīm rētām, kas katru gadu novembrī tiek uzplēstas no jauna, tagad katrai bojāgājušo ģimenei vēl jāizlemj – pieņemt vai nepieņemt kompensāciju.

“Es lūgtu sabiedrību nedarīt pāri šīm ģimenēm, viņiem jau šobrīd, gadadienas gaidās ir ļoti smagi. Ļausim katram pieņemt šo lēmumu, atstājot to sarunai ar sirdsapziņu un Dievu...” sacīja  Ločmele-Luņova.Jau iepriekš mazumtirdzniecības uzņēmums "Maxima Latvija" paziņoja, ka ir panācis vienošanos ar Zolitūdes traģēdijas cietušo pārstāvjiem.

 "Maxima" piedāvā izmaksāt 100 000 eiro katrai ģimenei, kas Zolitūdes traģēdijā zaudēja tuvinieku. Taču ne visas ģimenes tam esot piekritušas.

Zolitūdes traģēdijā cietušo biedrība "Zolitūde 21.11." kopumā atbalsta vienošanos ar lielveikalu tīklu. Biedrība gan vēlas, lai kompensācija saņemtu ne tikai bojāgājušo tuvinieki, bet visi cietušie – arī tie, kas traģēdijā guva dažādus ievainojumus un cieta morāli, tostarp ir arī "Maxima" darbinieki.

Tā dēvētā Zolitūdes traģēdija notika 2013.gada 21.novembrī, kad, iebrūkot lielveikala "Maxima" jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl vairāki desmiti cilvēku tika ievainoti.

Policija traģēdijas apjomīgās lietas izmeklēšanu pabeidza gandrīz pusotru gadu pēc notikuma, un prokuratūra kriminālvajāšanu sākusi pret astoņām personām. Tāpat šajā lietā pret piecām juridiskajām personām uzsākts piespiedu ietekmēšanas process un par aizdomās turētajām atzītas deviņas personas.

Savukārt lietas iztiesāšana notiek kopš 2015.gada decembra, un sākotnēji tajā uzklausīti cietušie un viņu pārstāvji, kā arī risināti procesuāli lēmumi.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti