Dienas notikumu apskats

Jēlnaftas cenas piedzīvo sen nebijušu kāpumu

Dienas notikumu apskats

Vrubļevski ceturto reizi ievēl LOK prezidenta amatā

Mediķi akcijā „Par tautas dzīvību” pieprasa pienācīgu valsts finansējumu veselības aprūpei

VIDEO: Mediķi pie Saeimas rīko protesta akciju «Par tautas dzīvību»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ceturtdien, 29. septembrī, pie Saeimas nama aptuveni 250 mediķi sapulcējās uz kārtējo protesta akciju - improvizēto teātra izrādi "Par tautas dzīvību", pieprasot palielināt finansējumu medicīnas nozarei.

Protesta akcija rīkota ceturtdien priekšpusdienā, kad tradicionāli notiek Saeimas sēdes, taču šoreiz parlamentāriešu darba kārtība bija pietiekami īsa un sēde beigusies vairāk nekā stundu pirms akcijas sākuma.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.


 

Improvizētajā uzvedumā piedalījās “Zaļā nāve”, kas sapņoja kļūt par ministru vai pat par valsts prezidentu, savukārt mediķi brīdināja, ka beigas visam būs tad, ka premjers Māris Kučinskis ( Zaļo un zemnieku savienība)  atradīs šai "Zaļajai nāvei" kādu amatu valdībā.

Protesta akcijas dalībnieku skaits bija mērojams simtos – viņi protestēja gan ar baltiem baloniem, gan arodbiedrības karogiem un bija arī izgatavoti atsevišķi plakāti.

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības vadītājs Valdis Keris savā uzrunā atgādināja, ka pirms sešiem gadiem arī Miķeļdienā arodbiedrības pārstāvji stāvēja pie Eiropas Komisijas pārstāvniecības ēkas un lūdza palīdzēt Latvijas veselības aprūpei, taču toreiz mediķus nesadzirdēja.

„Gadiem ritot, Eiropas Komisijas dzirde ievērojami uzlabojās. Tagad mēs stāvam pie Saeimas ar ceļamaizi, ko mums iedevusi Eiropas komisijas ar ieteikumiem mūsu politiķiem steidzami un būtiski uzlabot mūsu veselības aprūpes pieejamību un finansējumu," teica Keris.

Pasākums gan nebija ilgs, pēc aptuveni 15 minūtēm to noslēdza ar aicinājumu parakstīties par finansējuma palielināšanu medicīnai. Proti, arodbiedrība aizsāka parakstu vākšanas akciju, kuras moto ir: "Ja tu balsosi par tādu valsts budžetu, kurā atkal nepietiek naudas veselības aprūpei, es par tevi turpmāk nebalsošu!". Tā ir prasība Saeimas deputātiem par pienācīgu valsts finansējumu veselības aprūpei.

Kā ziņo arodbiedrības mājas lapā, parakstu vākšanas kampaņa turpināsies līdz 13. oktobrim.

Kas uztrauc akcijas dalībniekus
00:00 / 01:13
Lejuplādēt

Daļa no sabraukušajiem gan neslēpa, ka ir nemierā, ka pasākums ilga tikai 15 minūtes, jo daudzi ceļu uz Rīgu ir mērojuši no citām pilsētām.

Akcijas dalībniekus visvairāk uztrauc atbalsta personāla atalgojums, ārstu palīgu, medmāsu algām. Kāds ārstu palīgs stāstīja, ka viņš, lai kaut ko nopelnītu, strādā katru otru diennakti, lai gan vajadzētu strādāt vienu diennakti, un trīs atpūsties.

 

Keris: Tēze, ka veselībai nav naudas, jo valstī nav naudas, ir melīga

Keris LTV “Rīta panorāmai” pirms protesta akcijas uzsvēra, ka mediķu galvenā prasība ir palielināt finansējumu veselības aprūpes nozarei, jo valsts prioritātei ir jābūt cilvēku veselība un dzīvība, bet tā nav, un to mēs gribam mainīt.

Mediķi prasa palielināt budžeta finansējumu katru gadu par 0,25% no iekšzemes kopprodukta, lai 2020. gadā tas sasniegtu vismaz 4% no IKP.

“Tēze, ka veselības aprūpei nav naudas, jo valstī nav naudas, ir melīga,” sacīja Keris.

Viņš cer, ka politiķi beidzot ieklausīsies tautas un saprāta balsī un cilvēku veselība kļūs par viņu prioritāti ne tikai vārdos, bet arī darbos, pauda Keris.

Medmāsu algas “tuvu minimumam” – 410 eiro uz rokas

Keris arī atzina, ka arī ar mediķu atalgojumu situācija ir slikta, jo valdības solījumi par algu palielināšanu, kas doti 2005. – 2006.gadā, joprojām nav izpildīti.  

Savukārt Latvijas Veselības un sociālo darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāja vietniece Līga Bāriņa Latvijas Radio stāstīja, ka joprojām Latvijā trūkst mediķu, mazo algu dēļ mediķi strādā vai nu divās vietās, vai strādā ilgas stundas, rezultātā viņi pārdeg un tas beigās ietekmē pacientus.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Bāriņa pastāstīja, ka arī viņa pati strādā divas vietas un darba diena ir no pulksten 8.00 līdz 20–21 katru dienu.

Viņasprāt, optimāls atalgojums medmāsām būtu 1500 eiro mēnesī, bet ārstiem līdz 4000 eiro mēnesī.

Latvijas Māsu asociācijas prezidente Dita Raiska LTV “Rīta panorāmai” atzina, ka medicīnas māsām situācija ir labāka gan Lietuvā, gan Igaunijā, “mēs esam bijuši pacietīgi ilgus gadus”, bet nu ir laiks situāciju uzlabot un pakāpeniski palielināt māsu atalgojumu, kas ir “tuvu minimumam”  - 410 eiro mēnesī uz rokas.

Sarunā ar Latvijas Radio arī Bāriņa pauda neapmierinātību ar valdības atbildi, ka tam nav naudas. „Dažādiem mērķiem valsts nākamgad tērēs teju desmit miljardus eiro. Ir nozares, kuras gadiem finansētas dāsnāk nekā vidēji ES kamēr veselības aprūpei atmet bada maizi. Nauda ir, taču politiķi nezin kāpēc to negrib piešķirt tautas dzīvības pasargāšanai," sacīja Bāriņa.

 

 Arodbiedrība atteikusies no sarunām

LTV “Rīta panorāmai” “Vienotības” Saeimas frakcijas vadītāja Solvita Āboltiņa pastāstīja, ka Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) aicināja Keri uz sarunu ar visu frakciju vadītājiem un par veselības aprūpi atbildīgo komisiju vadītājiem, taču Keris no šādas tikšanās esot atteicies.

Āboltiņa sacīja, ka var saprast cilvēku vēlmi iziet ielās, ja viņus kaut kas neapmierina, bet jautājums, vai var kaut ko panākt nesarunājoties.

Keris aģentūrai LETA apstiprināja šo faktu, skaidrojot, ka šāds piedāvājums izteikts vakar, kad darbi jau saplānoti "līdz minūtei". Turklāt šāda tikšanās pāris stundu pirms protesta akcijas var radīt nepareizo iespaidu par mērķi, uzskata Keris.

Viņš gan uzsvēra, ka viņi ar Mūrnieci vienojās kopīgi meklēt ērtāko un pieņemamāko laiku sarunai. Viņš arī pauda cerību, ka šāda tikšanās notiks jau tuvākajā laikā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
 
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti