VIDEO: 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām - LTV ziņu speciālizlaidums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 11 mēnešiem.

Atceroties traģisko 1941. gada 14. jūniju, kad pēc Padomju Savienības vadības rīkojuma no okupētās Latvijas deportēja vairāk nekā 15 tūkstošus cilvēku, Latvijas Televīzija (LTV) piedāvā ziņu speciālizlaidumu. Savukārt vakarā būs skatāma režisores Dzintras Gekas jaunākās dokumentālās filmas “Ceļš uz Sibīriju, 1941” pirmizrāde.

14. jūnijā pulksten 9.45 LTV1 un sabiedrisko mediju portālā LSM.lv skatāms ziņu speciālizlaidums “80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām”. To vada žurnālists Jānis Geste, muzikālus priekšnesumus sniedz un atmiņās par savu ģimeni dalās LTV raidījuma “Dzimtaskoks” vadītājs Kārlis Būmeisters.

Pulksten 10.50 – Valsts prezidenta Egila Levita uzruna, uzreiz pēc tam – pieslēgšanās piemiņas pasākumam “Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām” – izsūtīto Latvijas iedzīvotāju vārdu lasījumiem, kas vienlaikus notiks 119 pašvaldībās un arī ārpus Latvijas.

Raidījumā intervijas ar sabiedrībā zināmiem cilvēkiem tiešraidē papildinās arī LTV Ziņu dienesta žurnālistu sagatavotie sižeti.

LTV1 piemiņas pasākumu programmā gaidāmi divi personīgi stāsti par okupācijas laika pretošanās kustības dalībnieci Lidiju Doroņinu-Lasmani. Pulksten 12.50 koncertizrādē “Purpura pārdevēja” Latvijas Radio koris diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā vēstīs par viņas vārdu un personību, paļāvību uz Dievu un piedošanu. Savukārt pulksten 19.15 LTV1 būs skatāma režisora  Andreja Verhoustinska veidotā dokumentālā īsfilma “Lidija”.

Pulksten 21.05 LTV1 un Replay.lv pirmizrādi piedzīvos režisores Dzintras Gekas jaunākā dokumentālā filma “Ceļš uz Sibīriju, 1941” – emocionāls un skumjš vēstījums par Sibīrijas bērniem, par cilvēkiem, kuri atgriežas izsūtījuma vietās Sibīrijā – Jeņisejskā, Karaulā, Ustjportā, Biriļusos, Suhanojā un Peņkovā, lai ieraudzītu, kā tur izskatās šobrīd, kā latviešus sagaida un atceras vietējie iedzīvotāji.

“Neaizmirstiet, nenododiet, mūsu vārdā nepiedodiet,” – tā saka Sibīrijas bērni.

Filmas režisore ir Dzintra Geka, teksta autors Valdis Lūriņš, montāžas režisors Artūrs Hnikins, operators Aivars Lubānietis, komponists Pēteris Vasks, režisora asistente Madara Fiļipova. Filma veidota ar Kultūras ministrijas atbalstu.

1941. gada 14. jūnijā izveda 15 424 Latvijas iedzīvotājus, viņu vidū bija ap 4000 zīdaiņu, bērnu un pusaudžu. Daudzi no vismazākajiem gāja bojā jau ceļā, citi izsūtītie no bada, slimībām un smaga darba mira vēlāk. Daļa deportēto bērnu izdzīvoja un atgriezās Latvijā, citi palika uz dzīvi Sibīrijā.

Dienas noslēgumā pulksten 22.00 LTV1 būs skatāma latviešu kino drāma “Melānijas hronika”. Režisora Viestura Kairiša filma uzņemta pēc rakstnieces Melānijas Vanagas atmiņu romāna “Veļupes krastā” motīviem, tā stāsta par padomju varas atņemto – jaunības sapņiem, dzīves labākajiem gadiem, veselību, mājām un dzimto zemi.

Vienlaikus ar LTV1 deportāciju atceres programmu portālā LSM.lv būs atrodams plašs papildu saturs: atskats uz vēsturiskajiem notikumiem, kā arī sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku un Valsts prezidenta kanceleju veidotā digitālā Latvijas karte ar apkopotām saitēm uz tiešraidēm no piemiņas pasākumiem pašvaldībās un ārpus Latvijas. Kartē vēlāk plānots ievietot arī piemiņas pasākumu videomateriālus, datus par deportētajiem, kā arī izvesto cilvēku personīgos stāstus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti