VID: konfiscētās cigarešu ražotnes būtu jāiznīcina

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 5 mēnešiem.

Valsts ieņēmumu dienests gada laikā mainījis nostāju jautājumā - ko darīt ar konfiscētām cigarešu ražošanas iekārtām. VID tagad atzīst, ka pareizāk būtu tās iznīcināt.

Valsts ieņēmumu dienests gada laikā mainījis nostāju jautājumā - ko darīt ar konfiscētām cigarešu ražošanas iekārtām. VID tagad atzīst, ka pareizāk būtu tās iznīcināt. Tikmēr nav skaidrs, kas notiek ar divām VID pavasarī pārdotām cigarešu ražošanas līnijām. Matīss Arnicāns pētīja plašāk, cik caurspīdīgi un legāli darbojas pašmāju cigarešu ražotāji.

Ar nelikumīgu cigarešu izplatīšanu Latvijā nenopelna tikai kontrabandisti vai pagrīdes darboņi. Izmeklētājiem ir aizdomas, ka viena no firmām, kurai bija piešķirta cigarešu ražošanas licence ar atļauju smēķus pārdot beznodokļu zonā un ārpus Eiropas savienības, tirgojusi savus Cartel ražojumus gan Vācijā, gan Lietuvā, gan pašu mājās. Veicot vairāk nekā desmit kratīšanas dažādās Latvijas vietās, tostarp trijās cigarešu noliktavās - ražotnēs Rīgā, Ikšķilē un Jelgavā, Valsts ieņēmumu dienests sadarbībā ar policiju un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju pagājušajā mēnesī apturēja grupējuma darbību.

Izmeklētāju sniegtās ziņas ir skopas, taču Latvijas Radio noskaidroja, ka notikušajā iesaistīta firma J.T.Seba. Septembrī tai anulēta cigarešu ražošanas licence un novembrī slēgtas noliktavas, kuru adreses sakrīt ar minētajām kratīšanu vietām. Uzņēmuma līdzīpašnieks un vadītājs Uldis Lindermanis gan saka, ka nezina par ko ir runa.

Kompānija Open Investment ir līdzīpašniece minētajam cigarešu ražotājam. Sazvanītais, viens no retajiem, kas paceļ klausuli, apliecina, ka kratīšanas tiešām veiktas firmā J.T.Seba. Taču pretēji sarunas sākumā teiktajam, beigās viņš noliedz saistību ar kompāniju un atsakās sniegt komentārus.

Par izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā grupējuma darboņiem draud līdz par pieciem gadiem cietumā. Ražošanas iekārtas, cik zināms uzņēmumam, nav konfiscētas, jo tam bija atļauts ražot cigaretes, bet nebija atļauts tā izplatīt Eiropas savienībā, skaidro VID.

Oficiāli Latvijā palicis viens cigarešu ražotājs - firma Juriga, kas saražo niecīgus apjomus un visu produkciju izved. Turpretim par nelegālām ražotnēm var tikai nojaust - šogad vienu atklāja angārā Daugavpils novadā un otru privātmājā Juglā. VID akcizēto preču pārvaldes direktora vietniece Liene Anspoka stāsta, ka dienests neseko iekārtu ceļiem un apliecina, ka tās var nopirkt jebkurš.

Lai, cik tas neliktos savādi, VID pat ir stimulējis iegādāties cigarešu ražošanas iekārtas. Gada sākumā dienests divas iepriekš konfiscētas līnijas par puscenu - 276 tūkstošiem latu - pārdeva izsolē noslēpumainam pircējam Biomedtehno. Aprīlī firmas vadība Latvijas Radio īsi sacīja, ka meklē vietu cigarešu ražotnes atvēršanai un gatavo dokumentus licences saņemšanai, taču līdz šim brīdim tā licenci nav pieprasījusi un tās vadība runāt nevēlas. Šo gadījumu izmantojot kā ilustratīvu piemēru, valdības komiteja pagājušajā nedēļā atbalstīja izmaiņas ēnu ekonomikas apkarošanas plānā, kas liks turpmāk obligāti iznīcināt atņemtās iekārtas. Aplēsts, ka pietiek pārdot, nesamaksājot nodokļus, vienu diennakti uz VID pārdotajām iekārtām saražotus smēķus, lai valstij nodarītu lielākus zaudējumus, nekā tā saņēma naudu izsolē.

Grozījumi vēl jāapstiprina valdībai, taču Marita Jansone no Tabakas izstrādājumu ražotāju nacionālās asociācijas apsveic, ka valdība sadzirdējusi legālā tirgus dalībnieku bažas. Arī VID, kas iepriekš priecājās par izsolē iekasētajiem tūkstošiem, tagad piekrīt tabakas ražotājiem.

Nodrošinājuma valsts aģentūrai, kas uz izmeklēšanas laiku uzglabā dažādas konfiscētas mantas, kādā noliktavā Rīgā stāv 20 cigarešu ražošanas iekārtas. Aģentūras pārstāve Ieva Rekšņa stāsta, ka tās gaida, kad izmeklētāji vai tiesneši ļaus ar tām rīkoties. Parasti tās iznīcina, izjaucot. Tabakas izstrādājumu ražotāju nacionālās asociācijas pārstāve pauž, ka pašlaik valstij pastiprināti būtu jāuzrauga tabakas bizness, jo katra trešā cigarete, ko izsmēķē Latvijas iedzīvotāji, ir nelegālas izcelsmes. Pēc asociācijas aplēsēm valsts nodokļos no cigaretēm ik gadu neiekasē ap 80 miljoniem latu.

Foto LETA

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti