VID kopā ar lietuviešiem atmasko divus PVN krāpnieku grupējumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Veicot 46 kratīšanas Lielvārdē, Valmierā, Rīgā un tās rajonā, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde apturējusi divas organizētas personu grupas, kuras laikā no 2015.gada 1.janvāra līdz 2016.gada 30.novembrim īstenoja pievienotās vērtības nodokļa (PVN) krāpniecības shēmas. Aizturētas sešas personas, viena no kurām pašlaik atrodas apcietinājumā, vēsta VID.

Veicot izmeklēšanas un operatīvās darbības, tika noskaidrots, ka viena organizētā personu grupa nodarbojās ar sadzīves tehnikas ievešanu no Polijas un izvairījās no PVN nomaksas lielos apmēros, izmantojot vairākus fiktīvus uzņēmumus.

Savukārt otra grupējuma dalībnieki, izmantojot vairākus savstarpēji saistītus Lietuvas uzņēmumus, nodarbojās ar elektrotehnikas ievešanu no Polijas un pārdošanu vairākiem savstarpēji saistītiem Latvijas uzņēmumiem.

Darījumu rezultātā tika samazināta preces vērtība. Veidojās “karuseļu shēma”, preces tika pārdotas atpakaļ uz Lietuvu, tādējādi izvairoties no PVN nomaksas lielos apmēros.

Shēmas klienti savos PVN pārskatos iekļāva faktiski nenotikušus darījumus ar fiktīviem uzņēmumiem; rezultātā tika samazināts uzņēmumu valsts budžetā maksājamo nodokļu apmērs un iegūtas tiesības veikt PVN priekšnodokļa atmaksu.

Kriminālprocesu izmeklēšanas gaitā atklāts, ka kopumā fiktīvo darījumu shēmās tika iesaistīti aptuveni astoņi reāli strādājoši uzņēmumi un 40 – ar fiktīva uzņēmuma pazīmēm.

Vadoties pēc iegūtās informācijas, shēmā iesaistīto personu interese par Lietuvas tirgu aktualizējusies līdz ar reversā PVN ieviešanu mobilajiem telefoniem Latvijā. Kopējais valsts budžetam radīto zaudējumu apmērs tiks precizēts kriminālprocesu izmeklēšanas laikā.

2016.gada decembrī VID Finanšu policijas pārvaldē ir uzsākti divi kriminālprocesi pēc Krimināllikuma 218.panta trešajā daļā paredzētajām noziedzīgo nodarījumu pazīmēm.

Pirmstiesas izmeklēšanas ietvaros 2016.gada nogalē VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāji veica 46 kratīšanas iesaistīto personu dzīvesvietās, birojos un automobiļos, kuru laikā tika izņemti dokumenti, datori, telefoni, kodu kalkulatori.

Kriminālprocesu ietvaros tika izveidota sadarbība ar Lietuvas tiesībsargājošo iestāžu kolēģiem, kas grupējumu aizturēšanas dienā veica plašas procesuālas darbības Lietuvā.

Grupējumu aizturēšanas laikā VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāji saskārās ar pretdarbību no kriminālprocesos iesaistītajām personām, kuras neveiksmīgi mēģināja slēpt un iznīcināt lietiskos pierādījumus.

VID bilst, ka abi minētie grupējumi savā darbā izmantoja jaunākās informāciju tehnoloģijas, tādējādi apgrūtinot kriminālprocesiem svarīgu pierādījumu iegūšanu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti