Vēsturnieks: Mans sapņu prezidents - godīgs cilvēks ar naģeni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Tuvojoties prezidenta vēlēšanām, inteliģences pārstāvji Latvijas Televīzijas raidījumā „100g kultūras” diskutēja par to, kādam jābūt nākamajam Valsts prezidentam – godīgam, proaktīvam, nesaistītam ar partijām, un cilvēkam, kas tautā parādītos nevis ar cilindru, bet ar naģeni. Tāpat vajadzētu izvairīties no prezidenta – ķēniņa.

„Mans sapņu prezidents būtu tas, kurš tautā parādītos nevis ar cilindru, bet ar naģeni un kas varētu mazināt sabiedrības sašķeltību. Prezidentam jānāk ar dažādām iniciatīvām, kas spētu izlīdzināt etnisko, sociālo un vēsturisko sašķeltību. Viņam jābūt aktīvam politikas veidotājam,” diskusijā pauda vēsturnieks Kaspars Zellis.

Tāpat viņš aicināja uzmanīties, jo sabiedrībā daudzi vēlas redzēt prezidentā ķēniņu.

„Šogad labākais literārais darbs bija „Kaķīša dzirnavas” - tauta sevi asociē ar šo kaķīti, kurš varēs pie prezidenta ķēniņa iet sūdzēties un viņš atrisinās visas problēmas. Mēs tomēr dzīvojam republikā, un ar problēmām mums pašiem jātiek galā, un prezidentam vairāk vai mazāk jābūt valsts reprezentētājam un sabiedrības vienotājam,” turpināja vēsturnieks.

Savukārt Latvijas Universitātes rektors Mārcis Auziņš, kura vārds arī nereti locīts kā prezidenta amata iespējamais kandidāts, uzsvēra, ka vēlas no prezidenta sagaidīt Latvijas attīstības vīziju. Šim cilvēkam jābūt harismātiskam līderim, kuram piemīt morālā autoritāte, kā arī drosmīgam cilvēkam, kurš nebaidās no tā, ka viņa redzējums ir subjektīvs un personisks.

Tāpat prezidentam nevajadzētu būt no kādas partijas, bet viņam jāspēj orientēties politiskajā vidē.

Par paša iespēju ieņemt šo amatu Auziņš izteicās izvairīgi, vien norādot, ka neviens politiķis viņu nav uzrunājis, līdz ar to nopietnā līmenī šo jautājumu viņš nav apsvēris.

„Es gribētu redzēt prezidentu, kas ir dzīvs cilvēks ar savu viedokli un pozīciju,” teica Auziņš.

Savukārt dzejniece Māra Zālīte uzsvēra, ka prezidentam ir jāspēj atjaunot uzticība valstij tieši ar savu personību. Prezidentam jābūt godīgai personībai, tādam, kurš spēj „vienlaikus komunicēt ar Ķīnas ķeizaru un jebkuru Latvijas iedzīvotāju neatkarīgi no tautības”.

„Šobrīd ir ļoti dramatiska situācija - ģeopolitiskā, ekonomiskā - un propagandas karš [..], ir jānāk vienam cilvēkam, kas ir spējīgs uz to, un kurš saka: „Jā, es nolieku tagad savas vieglās dienas, Auziņa kungs, uz četriem vai astoņiem gadiem, un es eju, jo vajag, valstij to vajag. Tam cilvēkam ir jābūt ļoti proaktīvam. [..] Valsts ir tik liela, cik liela ir tās prezidents,” norādīja Zālīte, piebilstot, ka pašreizējais valsts galva Andris Bērziņš tomēr ir „partijas prezidents” un savā darbībā neaktīvs.

Arī mūziķis Kārlis Kazāks uzskata, ka būtiskākais prezidenta personībā ir godīgums un spēja panākt tautas uzticēšanos.

Lūdzot nosaukt prezidenta amata kandidātus, vien Zālīte minēja konkrētus vārdus – tiesnesi Egilu Levitu, eiroparlamentārieti Sandru Kalnieti („Vienotība”) un Mārci Auziņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti