Dienas ziņas

Sicīlijā arestēts Itālijas visvairāk meklētais mafijas boss

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Balvu muzejā atceras barikāžu laiku

Veltījums ģimenēm, tautai un valstij – Balvu muzejā atceras barikāžu laiku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

"Viss, ko mēs darījām, bija veltīts mūsu ģimenēm, tautai un valstij," – tā uzsvēra 1991. gada barikāžu dalībnieki, kuri nupat Balvu novada muzejā pieminēja tālaika notikumus un personības. Barikādēs no visas Latvijas piedalījās aptuveni 50 000 cilvēku, un nu ik gadu viņi dalās savās atmiņās un pieredzē par to, cik liela nozīme ir demokrātiskām vērtībām un Latvijas neatkarības saglabāšanai.

Barikāžu dalībnieki, no kuriem vairums 1991. gadā bija vēl studenti, sanākuši Balvu novada muzejā. Šeit notika viens no pirmajiem šī gada pasākumiem Latgalē, kur daloties atmiņās, viņi kopā atceras laiku, kas izšķīra Latvijas turpmāko nākotni.

"Tā vieta, kur brauca mūsu cilvēki tieši no Balvu rajona, bija Zaķusala. Arī laikam tā zīmīgi, ka šodien mums ir pasākums tad, kad arī Zaķusalā tiek iedegti simboliskie ugunskuri," pauda Balvu novada muzeja vadītāja Iveta Supe, kas pati bijusi arī barikāžu dalībniece.

Barikāžu atcere Balvu novada muzejā
Barikāžu atcere Balvu novada muzejā

"Barikādes pamatā bija signāls Rietumiem. Tur bija ārzemju žurnālistu ļoti daudz, tātad viņi filmēja, preses relīzes angļu valodā mūsu tautieši sūtīja, un arī "austrumiem" signāls –

lūk, mēs neesam ar pliku roku ņemami! Mēs kaut ko varam! Lai gan bez ieročiem, protams, bet tomēr," skaidroja barikāžu dalībnieks Roberts Priedeslaipa.

"Par vēsturi ir jārunā, jārunā ģimenēm, jārunā skolā, jārunā muzejos, jārunā sabiedrībā, lai neatkārtotos tie sāpīgie notikumi, bet lai mēs saglabātu to lielo mīlestību," sacīja Supe.

"Barikāžu dalībnieku mērķis bija aizstāvēt savu valsti, un Ukrainā notiek pašlaik pilnībā tas pats. No Latvijas puses ir tik liela palīdzība Ukrainai, jo mēs esam to izjutuši,"

teica 1991. gada barikāžu muzeja direktors Renārs Zaļais.

Barikāžu atcere Balvu novada muzejā
Barikāžu atcere Balvu novada muzejā

Daudzi no klātesošajiem piekrita, ka pirms 32 gadiem barikādēs jutās līdzīgi kā šodien, tomēr aizvien jāpievērš lielāka vērība tam, lai mazinātu domstarpības starp dažādām etniskām, sociālām un cita veida sabiedrības grupām.

"Cilvēki stāvēja ar muguru pret Saeimu. Pēdējos gados diezgan bieži cilvēki gribētu stāvēt ar seju pret Saeimu. Prasīt bieži vien cilvēcīgāku attieksmi, jo plaisa starp cilvēku parasto un valdošajām aprindām ir kļuvusi pārāk skarba," norādīja Jānis Ločmelis.

Tāpat ik gadu ir ļoti svarīgi pieminēt tos septiņus cilvēkus, kas barikādēs gāja bojā, viņu vidū arī šoferis ar dzimtas saknēm Preiļu pusē.

"Roberts Mūrnieks bija pirmais Barikāžu laika upuris. Gāja bojā tieši 16. datumā, un šodien būs vairāki pasākumi, lai pieminētu viņu un godinātu," sacīja Zaļais.

Barikādēs piedalījās aptuveni 50 000 Latvijas iedzīvotāju, no kuriem 35 000 piešķirtas Barikāžu piemiņas zīmes un pateicības raksti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti