Vēl tikai trīs mēnešus apmeklētājiem būs pieejams Rīgas augstākais skatu laukums TV tornī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Vēl tikai nepilnus trīs mēnešus apmeklētājiem būs pieejams Rīgas augstākais publiskais skatu laukums televīzijas tornī Zaķusalā. Maijā to slēgs vērienīgai rekonstrukcijai, kas varētu ilgt pat piecus gadus. Īpašnieki cer, ka tā ļaus uzlabot arī pašlaik ļoti neērto piekļuvi tornim, kas daudzās pilsētās ir viens no centrālajiem tūristu magnētiem, bet Rīgā ieslēpies pusmežonīgas Daugavas salas galā, divus kilometrus no tuvākās pieturas.

Vēl tikai trīs mēnešus apmeklētājiem būs pieejams Rīgas augstākais skatu laukums TV tornī
00:00 / 04:04
Lejuplādēt
Ja vien nav privātā transporta, tad pašlaik Eiropas Savienības augstākajā televīzijas tornī, kur ir arī tūristiem domāts skatu laukums, var nokļūt vien ar sabiedrisko transportu, kas ved līdz pieturai „Zaķusala” uz Salu tilta un pēc tam divdesmit minūtes ejot kājām pa apdrupušu asfalta celiņu, ko brīžam pilnībā pārņēmuši krūmi. Uz beigām celiņš izbeidzas pavisam, vismaz ziemā pārvēršoties par mazu, ledainu taciņu.

TV torņa gids Aigars Merekins stāsta, ka lielākoties ceļu ar kājām līdz tornim vasarās mēro tūristi. Vairums apmeklētāju – kopā ap 30 tūkstošiem gadā – brauc ar mašīnām un grupu autobusiem:

„Daudzi saka, ka piebraucot vēl līdz pēdējam brīdim nav pārliecināti, vai tornī kaut kas vispār notiek un darbojas. Bet tas ir ļoti mānīgs skats."

Regulāru TV un radio apraidi tornis nodrošina kopš 1986.gada. Tehnoloģijas daudzkārt nomainījušās, bet apmeklētāju daļā viss arvien izskatās kā pirms 30 gadiem. Uz turieni devās arī Latvijas Radio.

„Pašlaik ejam caur tuneli, kas vajadzīgs drošībai. Ja augšā, tornī, notiek kādi remontdarbi, tad piekļuve pie torņa caur āru ir bīstama. Pat maza skrūvīte, krītot no liela augstuma, iegūst tādu paātrinājumu, ka var izsist asfaltā caurumu. Tad iedomājieties, kas notiktu ar cilvēku,” stāsta Merekins. 

Caur tuneli, ko rotā 80. gadu vitrāžas ar auseklīšiem, tautumeitām un tolaik augstākajiem PSRS televīzijas torņiem, var nonākt vestibilā, kura sienas jau rotā vīzijas par torņa izskatu pēc remonta. Tālāk pa torņa kāju ar liftu ceļš ved 97 metrus augstāk.

Skatu laukumā nonākuši arī Lielvārdes vidusskolas ceturtklasnieki, kam lifts, šķiet bijis viens no lielākajiem piedzīvojumiem.

„Man pie beigām sāka ausis lipt ciet!”

„Es sākumā domāju, ka tas ir parasts lifts, bet izrādījās, ka tas iet slīpi! Vispār šeit ir ļoti skaists skats un es ieteiktu atnākt arī citiem!”

„Es no augšas redzēju mammas un tēta darbavietas!”

„Es te vienmēr gribēju tuvumā nokļūt!” … cits caur citu sauc Renarts, Loreta, Aleksis, Rihards, Nikolass un Anna.

„Klase brauca ekskursijā, un mājupceļā te iegriezāmies, zinot, ka drīz vērs ciet,” stāsta mammas Santa Meirāne un Sanita Vītola.

„Citās Eiropas pilsētās šie torņi ir viens no centrālajiem objektiem, ko reklamē. Mums arī ir, bet tāds ļoti klusināts…” saka Santa. „Skumjākais, ka te taču ir Daugava blakus, kuģīši staigā, bet, cik zināms, piestātnes nav…” piebilst Sanita.

Pēdējā diena TV torņa apmeklējumam būs 4.maijs. Pašlaik rit būvdarbu iepirkums, un torņa īpašnieki – Latvijas Valsts Radio un televīzijas centrs – lēš, ka pārbūve varētu ilgt no trim līdz pieciem gadiem. Nākotnē tur iecerēts zinātnes un inovāciju centrs un veseli trīs skatu laukumi, viens no tiem pat 200 metru augstumā, kur apmeklētājus laidīs tikai ar drošības jostām.

Tikšot domāts arī par piekļuves uzlabošanu tornim, stāsta centra pārstāve Vineta Sprugaine:

„Esam sarunās ar pašvaldību, jo šī ir pašvaldības teritorija. Un nokļūšana Zaķusalā būtu interesanta ne tikai torņa apmeklētājiem. Nākotnē, Zaķusalai attīstoties, šis ir jautājums, kas būtu jārisina.”

Pēc ļoti aptuvenām aplēsēm, torņa un tā apkārtnes rekonstrukcija varētu izmaksāt ap 40 – 50 miljoniem eiro, ko Radio un televīzijas centrs plāno segt no saviem līdzekļiem un, piesaistot projektu naudu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti