Dienas ziņas

Vētra aptur kuģu satiksmi

Dienas ziņas

Jaunpēterniekos likvidē vēl iepriekšējās vētras sekas

Pēdējo gadu spēcīgākā vētra dzēsusi arī cilvēka dzīvību

Vēja lauzts zars Jūrmalā nāvējoši traumē sievieti; vētrā ēkām norauti jumti, kavēta satiksme

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 5 mēnešiem.

Pirmdien Jūrmalā vētrā nolauzts koka zars nāvējoši traumējis kādu sievieti, ziņo Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD). Tikmēr visā Latvijā turpina plosīties trešā spēcīgākā vētra šajā gadsimtā. Stiprā vēja un sniega dēļ galvaspilsētā izsludināts sarkanais brīdinājums, vairāki uz Rīgu lidojošie gaisa kuģi izvēlas nolaisties citās lidostās, apledojuši vairāki autoceļi Pierīgā un visā valsts teritorijā elektroapgāde bija traucēta aptuveni 20 000 klientu. Stiprajam vējam turpinoties, visā Latvijā novēroti arvien jauni postījumi, tostarp cietusi arī Rīgas Doma baznīca.

ĪSUMĀ:

Vēja lauzts zars Jūrmalā nāvējoši traumē sievieti; glābēji saņēmuši ap 200 izsaukumu 

Negadījuma vieta Kauguros
Negadījuma vieta Kauguros

Ap pulksten 14.00 Jūrmalā, Kauguros, koka zars uzkritis kādai sievietei gados, kura gājusi bojā, ziņo NMPD.

Valsts policijā atklajā, ka bojā gājusi 1949.gadā dzimusi sieviete.

Saistībā ar stiprā vēja radītiem postījumiem pirmdien VUGD saņēma 310 izsaukumus, no kuriem 237 bija Rīgas reģionā, tai skaitā 124 izsaukumi Rīgā un 72 – Jūrmalā. Lielākā daļa izsaukumu (207) tika saņemta no plkst.13 līdz 17.

Novēršot postījumus, lielākoties bija jānovāc nolūzuši koki no ceļa braucamās daļas, gājēju ietvēm, elektrolīniju vadiem, būvēm, tai skaitā nolūzis koks bija uzgāzies mājai Saulainajā ielejā Saulkrastu novadā, Aveņu un Pērļu ielā Jūrmalā, Zālītes ielā un Kalnciema ceļā Jelgavā. 14 gadījumos nolūzušu koki bija uzkrituši automašīnām, bet Lienes ielā Jūrmalā un Dzirkaļu ielā Rīgā no automašīnām tika noceltas citas bojātas konstrukcijas.

Vairāk nekā 40 gadījumos glābējiem bija jānovērš bojātu konstrukciju apdraudējums – pārsvarā bija jānoceļ vēja noraukti jumta seguma gabali, bet Stūrmaņu, Lāčplēša un Kareivju ielā Rīgā, kā arī Elektrības un Strautnieku ielā Jelgavā vējš bija atrāvis jumta konstrukcijas.

Trešā spēcīgākā vētra šajā gadsimtā

Pirmdien piedzīvotā vētra Rīgā kļuva par trešo spēcīgāko šajā gadsimtā, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija. 

Pilsētas centrā vēja brāzmas sasniedza 28 m/s, un vēl stiprāks vējš Rīgas centrā bijis tikai 2005. gada lielajā janvāra vētrā, kad brāzmas sasniedza 29 m/s, un 2001. gada 16. novembrī, kad bija 31 m/s stiprs vējš.

Rīgas ostā vēja brāzmas sasniedza 30 m/s, un tas šajā vētrā kļuva par lielāko oficiāli fiksēto vēja ātrumu. Tomēr, visticamāk, vēl spēcīgākas brāzmas plosījās Jūrmalas apkaimē. Uz Jūrmalas šosejas atrodas "Latvijas Valsts ceļu" meteoroloģiskā novērojumu stacija, kuras rādījumus nevar saukt par pilnīgi uzticamiem, taču tur fiksēja 32 m/s spēcīgas brāzmas. 

Līdz ar to sarkanā brīdinājuma izsludināšana Rīgas līča dienvidos, tostarp Rīgā, no vienas puses, nav attaisnojusies, jo tas paredz, ka brāzmām jāsasniedz vismaz 33 m/s, tomēr plašie postījumi rāda, ka trauksmes celšana un cilvēku uzmanības pievēršana pirms stihijas bija nepieciešama, lai mazinātu risku, ka informācijas trūkuma dēļ cilvēki ciestu.

Citviet Latvijā piedzīvotie vēji salīdzinājumā ar citām reizēm nebija īpaši stiprāki.

Daļa lidmašīnu izvēlas citas lidostas 

Pašlaik laika apstākļi nav būtiski ietekmējuši lidostas “Rīga” darbību, taču spēcīgā vēja un puteņa izraisītās sliktās redzamības dēļ atsevišķi lidojumi var kavēties vai doties uz rezerves lidostām, informēja lidostā. 

Precizējums

Precizēts, ka lēmumu par lidojuma novirzīšanu uz rezerves lidostu pieņem gaisa kuģa apkalpe, nevis lidosta.

Lēmumu par lidojuma novirzīšanu uz rezerves lidostu pieņem gaisa kuģa apkalpe, nevis lidosta, vadoties no aktuālās meteoroloģiskās informācijas. 

Aktuālajai informācijai par lidojumu statusu pasažieri var sekot līdzi lidostas mājaslapā. Līdz šim šādi gaisa kuģi izvēlējušies doties uz rezerves lidostām:

 • Kopenhāgena–Rīga (BT132) – uz Palangu;
 • Frankfurte–Rīga (BT 244) – uz Tallinu;
 • Brisele–Rīga (BT602) – uz Helsinkiem;
 • Amsterdama–Rīga (BT 618) – uz Tallinu;
 • Dubaija–Rīga (BT 792) – uz Viļņu;
 • Parīze–Rīga (BT692) – uz Viļņu; 
 • Helsinki–Rīga (AY1073) – uz Helsinkiem;
 • Varšava–Rīga (LO 783) – uz Varšavu.
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Tāpat aizkavējušies arī astoņi izlidojošie reisi un trīs reisi – uz Kijevu, Helsinkiem un Varšavu – tika atcelti. Tomēr pēcpusdienā, vētrai pierimstot situācija lidostā esot normalizējusies un šobrīd darbs turpinās bez traucējumiem. 

Cietis arī Rīgas Doms

No spēcīgā vēja cietusi arī Rīgas Doma baznīca, kurai vienā daļā atrauta plāksne no jumta seguma virskārtas.

Stiprā vēja un sniega dēļ Pierīgā strauji apledo visi autoceļi

Pierīgā un līdz pat 100 kilometru rādiusā no Rīgas uz visiem valsts galvenajiem autoceļiem strauji veidojas apledojums, satiksme ir stipri palēnināta. Apledojums veidojas stiprā vēja un sniega dēļ, informēja VSIA “Latvijas valsts ceļi”. Autobraucējiem ir jārēķinās ar papildu laiku ceļā, jābūt īpaši piesardzīgiem pie stūres un jāizvērtē nepieciešamību doties ceļā. 

Patlaban apledo: 

 • Rīgas apvedceļi A5 un A4 visā garumā;
 • Jelgavas (A8), Bauskas (A7), Tallinas (A1), Valmieras (A3) šosejas visā garumā;
 • Liepājas šoseja (A9) līdz Saldum;
 • Ventspils šoseja (A10) līdz Tukumam un Talsu apkārtnē;
 • Vidzemes šoseja (A2) līdz Raunas pagriezienam;
 • Daugavpils šoseja (A6) līdz Aizkrauklei;
 • Autoceļš Tīnūži–Koknese (P80) līdz Skrīveru pagriezienam;
 • ceļi Daugavpils apkārtnē.

VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs” ziemas dienests strādā, lai braukšanas apstākļus uzlabotu, taču šādos laika apstākļos šie darbi nav efektīvi un apledojums var veidoties atkārtoti. 

Elektroapgāde traucēta aptuveni 20 000 klientu visā Latvijā

Turpinoties spēcīgajam vējam,

ap pulksten 16.00 elektroapgāde traucēta aptuveni 20 000 klientu visā Latvijā. Šobrīd lielākais atslēgto klientu skaits ir Bauskā, kā arī Saulkrastu, Jelgavas, Kuldīgas novadā, informēja AS "Sadales tīkls",

kura operatīvā darba brigādes strādā pie bojājumu novēršanas, lai iespējami ātrāk klientiem atjaunotu elektroapgādi.

"Sadales tīkls" strādā pastiprinātā režīmā. Novērst bojājumus ir gatavas vairāk nekā 200 operatīvā darba brigādes jeb vairāk nekā 500 elektromontieru. Kopējais pieejamais resurss ir vairāk nekā 1000 darbinieku, un, ja būs nepieciešams, "Sadales tīkls" darbam pie bojājumu novēršanas piesaistīs papildu brigādes. 

Vētras ietekmē bojājumi galvenokārt rodas gaisvadu elektrolīnijās, kurām kaitējumu nodara nolauzti koki un zari. 

Uzņēmums nepārtraukti seko līdzi meteorologu prognozēm, vēja pārvietošanās ceļam un monitorē situāciju vidējā sprieguma elektrotīklā. Konstatējot bojājumus, elektroapgāde iespēju robežās tiek atjaunota pa citām elektrolīnijām jau pirms bojājumu novēršanas.

Aktuālā situācija elektrotīklā apskatāma "Sadales tīkla" mājaslapā.  

Stiprais vējš var radīt bīstamas situācijas, kas var apdraudēt cilvēku dzīvību, tādēļ uzņēmums aicina būt īpaši uzmanīgiem un piesardzīgiem elektrolīniju un elektroiekārtu tuvumā. Redzot bīstamu situāciju, piemēram, trūkušus elektrības vadus vai vados iekritušu koku, notikuma vietai tuvoties nedrīkst, bet nekavējoties jāinformē "Sadales tīkls", zvanot uz diennakts bezmaksas bojājumu pieteikšanas tālruni 8404, vai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, zvanot 112.

Ādažos un Rīgas centrā daudzdzīvokļu mājām norauts jumts

Ādažos dzīvojamai mājai Veckūlu ielā 9 norauts jumts, savā sociālās vietnes "Facebook" kontā ziņoja Ādažu mērs Māris Sprindžuks.

Ēkas iedzīvotāji palikuši bez elektrības, siltuma un pajumtes, informēja Sprindžuks. Pašvaldība nodrošinās iedzīvotājiem palikšanu viesnīcā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Tāpat vējš norāvis jumtu VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) piederošai ēkai Rīgā, Lāčplēša ielā 106. Ēka pašlaik ir tukša un neiznomāta. Blakus esošajās ēkas atrodas deju studija "Dzirnas" un teātra ēkas remonta laikā izvietots Leļļu teātris.

Cietušo negadījumā nav, bet ir zināms, ka bojātas divas automašīnas.

Izsaukts Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, un VNĪ pārstāvji devušies uz negadījuma vietu, lai to norobežotu. 

Plūdu draudu dēļ vairāku Rīgas apkaimju iedzīvotājus aicina būt gataviem evakuācijai

Vētras dēļ Rīgas ūdenstilpēs ūdens līmenis ir svārstīgs un neparedzams. Tādēļ Rīgas pašvaldības policijas (RPP) Drošības uz ūdens un civilās aizsardzības pārvaldes speciālisti aicina iedzīvotājus, kuri dzīvo applūstošās teritorijās, stingri sekot līdzi situācijai.

Lielākais plūdu risks pastāv tiem rīdziniekiem, kuri dzīvo Lucavsalā, Vecdaugavā, Dārziņos, kā arī Ķīšezera un Juglas ezera krastos dzīvojošajiem, informēja RPP.

Latvijas ostās pirmdien apturēta kuģu kustība

Pirmdien kuģu satiksme Ventspils ostā ir apturēta, tiek plānots, ka tā atjaunosies vien otrdienas rītā. Ostā atrodas desmit kuģu, trīs no tiem tankeri, kam bija plānots kraut naftas produktus. Vairāki kuģi stāv reidā bez enkuriem, stiprā vēja dēļ kuģi dreifē.

Ventspils ostas kapteinis Gunārs Trukšāns sacīja: ''Mēs pieturamies pie reālās situācijas. Viļņu augstums sasniedz līdz pieciem metriem. Stādieties priekšā? Mēs nevaram iziet aiz ostas vārtiem, nevar loču kuģi ne izsēdināt loci, ne loci uzņemt. Mēs esam ierobežoti.''

Savukārt Liepājas ostas kapteiņu dienests apstiprināja, ka kuģu kustība ostā nenotiek, bet stiprākais vējš Liepājā fiksēts pulksten 8.00. 

Rīgas ostā kuģu ienākšanu un iziešanu no ostas ierobežoja pirmdienas rītā, atzīstot, ka laikapstākļi pietuvojas meteorologu prognozētajam un vējš sasniedz jau 31 metru sekundē. 

Visos Latvijas piekrastes novados un pilsētās, bīstamā situācija un oranžais brīdinājums spēkā līdz pulksten 18.00.  Sarkanā līmeņa brīdinājums tiktu izsludināts, ja prognozētais vēja ātrums brāzmās sasniegtu 33 metrus sekundē.

“Vēja dzimtenē” Liepājā nav nodarīti lieli postījumi

Liepājā pirmdienas vētra nav nodarījusi lielu postu, bet gan tieši otrādi. Situācija pilsētā ir diezgan mierīga, Rus.LSM.lv pastāstīja Aigars Štāls: “Nogāzti vairāki koki no rīta Karostā un Tosmarē, bet tas notika zaļajā zonā un nevienu neapdraudēja. Karostā viss jau sakārtots. Pēcpusdienā Kūrmājas prospektā iepretim muzejam vējš nogāzis vecu liepu, tā arī aizvākta.

Apmēram pulksten 15.00 garāmgājēji pamanīja, ka pie Liepājas Universitātes ir saplacināts milzīgs gaisa balons, kas ir viens no galvenajiem ziemas svētku sezonas rotājumiem. Atbildīgie dienesti reaģēja ātri, pavisam drīz sākās demontāža. Štāls skaidroja, ka bumba vairs netiks pilsētā izvietota. Vētra Liepājā nodarīja arī citus mazākus postījumus: sagāza ēku žogus, sabojāja jumtu fragmentus, norāva reklāmu plakātus un stendus, lauza zarus.'' 

Bērniem jādodas uz skolu

Vislielāko spēku vētra Rīgā sasniedza  pēcpusdienā īsi pirms pulksten 14.00. Tieši ap to laiku pamatskolas vecuma bērniem beidzas mācības. 

Ministru kabineta noteikumos ir paredzēti gadījumi, kad izglītojamie var neapmeklēt mācību iestādi pārāk zemas gaisa temperatūras dēļ. Taču par stipru vēju noteikumu nav. Tādēļ, neskatoties uz sarkano brīdinājumu, mācību stundas notika kā parasti. Tiesa, vismaz Rīgas skolām pašvaldības izglītības departaments kopā ar ar VUGD bija izsūtījis pamācības par piesardzības pasākumiem, ieteikumus atcelt interešu izglītību ārā un instruēt bērnus par drošu  pārvietošanās stiprā vējā. 

Rīgas Hanzas vidusskolas direktora vietniece Elita Līce pastāstīja: “Ejot uz mājām, būt ļoti uzmanīgiem, neiet zem kokiem, jo zari var krist, un pēc iespējas būtu vēlams, lai vecāki iespēju robežās atbrauktu bērniem pakaļ.” 

Pie skolas satiktie vecāki arī bez īpaša uzaicinājuma ieradušies pakaļ savām atvasēm. Un vairums no viņiem uzskata – sarkanā brīdinājuma apstākļos vismaz jaunāko klašu audzēkņiem būtu jāļauj palikt mājās. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti