Vecāki ziņo par cietsirdību bērnudārzā Olainē; bērnudārzā pārmetumus noraida

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 11 mēnešiem.

Olaines privātā bērnudārza “Saulīte” audzēkņa mamma pārmet bērnudārza audzinātāji cietsirdīgus audzināšanas paņēmienus. Vairāki iesniegumi saņemti Valsts policijā, no kurienes tie nonākuši novada administratīvajā komisijā. Tur gan pārkāpumus nav saskatījuši. Bērnudārza vadība noraida pārmetumus un audzēkņa mammu un Latvijas Televīziju (LTV) apsūdz apmelošanā.

Ceļ trauksmi par redzēto

“Pieskrien pie bērna, ar spēku paņemt viņu aiz apkakles un velk cauri visai grupai. Viņam tikai kājas pa zemi vilkās,” tā par redzēto LTV7 ziņu raidījumam krievu valodā pastāstīja Diāna Gončarova, mamma vienam no bērnudārza audzēkņiem. Viņa norādīja uz audzinātāju Gaļinu Skruzmani.

Diāna gan nezina, kurš bērns tas bija, taču vērsās Valsts policijā. Viņas dēls jau liecinājis policijā. “Galvenais – viņš to visu vēl atceras. Pusgads ir pagājis, un, ja šāda situācija nebūtu bijusi, kā viņš to varētu atcerēties?” saka mamma. Šajā bērnudārzā viņas dēls vairs neies.

Tikmēr bērnudārza vadītāja Ilona Drozdova notiekošo saista ar audzēkņa mammas Gončarovas parādu bērnudārzam 57 eiro apmērā. Tiesa, parāds nomaksāts vēl pirms incidenta.

“Viņai zvanīja un prasīja, kur bērnu vilka, kad un kā viņu vilka. Viņa neko nevarēja atbildēt,” sacīja direktore.

Saistībā ar Gončarovas iesniegumu policija sākusi lietvedību.

Ziņo par problēmām

LTV7 jau jūnija sākumā rādīja sižetu par bērnudārzu “Saulīte”. Pēc sižeta pie žurnālistiem vērsās vēl vairāki cilvēki, kuri esot saskārušies ar nepatīkamām situācijām šajā bērnudārzā.

Viņu vidū arī bērnudārza bijušās audzēknes mamma Aleksandra: “Atnācām no rīta, bet meita negrib iet uz turieni, raud. Es viņu sāku mierināt, paņēmu rokās. Atnāca Gaļina un ar spēku sāka raut viņu man no rokām. Un kliedz uz mani: atstājiet bērnu un ejiet, bet, ja jūs neatstājat, ņemiet bērnu un ejiet prom no bērnudārza, jo jūs mums traucējat.” Un Aleksandra aizgāja, rezultātā viņas meita šo bērnudārzu apmeklēja tikai mēnesi.

Savukārt kāda bijusī bērnudārza darbiniece apraksta citu redzētu ainu: “Bērni atnāca no pastaigas. Daļu bērnu es aizvedu mazgāt rokas, bet Gaļina Fjodorovna pārģērba citus bērniņus. Kāds zēns dīdījās, dīdījās, viņa paķēra viņa jaciņu un sāka sist, jo viņš neklausīja. Kad es sāku zēnu aizstāvēt, viņa teica, ka es neesmu audzinātāja, neesmu pedagoģe un viņai kā pedagoģei labāk redzams, kā vajag.” Darbiniece uzrakstīja iesniegumu policijā, un viņas ieskatā šī iemesla dēļ direktore draudēja viņu atlaist. Viņa gan no darba aizgāja pati.

LTV7 saņēma arī vairākus citus stātus par bērnudārzā notiekošo, tiesa – anonīmus.

Pārmetumus uzskata par apmelošanu

Bērnudārza vadība uzrakstījusi iesniegumu policijā par apmelošanu. Līdzīgs iesniegums uzrakstīts arī attiecībā uz LTV7, apsūdzot neobjektivitātē un nomelnošanā.

Vienlaikus LTV7 redakcija saņēma vēstuli no bērnudārza 11 audzēkņu vecākiem, kuri pauž, ka pretenziju pret izglītības iestādi viņiem nav. Tāpat vēstulē slavēti bērnudārza darbinieki, tostarp Gaļina Skruzmane.

Jāpiebilst, ka audzinātāja Gaļina Skruzmane ir bērnudārza vadītājas Ilonas Drozdovas māte.

Sūdzības inspekcijā un policijā

Divas sūdzības par bērnudārzu “Saulīte” saņēma Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija. Pārbaudes gan vēl nav notikušas. Sūdzības pārsūtītas arī Valsts policijā, kurā atklāj, ka

trīs gadu laikā par iespējamo vardarbību pirmsskolas izglītības iestādēs Olainē kopumā saņemti trīs iesniegumi. LTV7 zināms – tās visas ir par bērnudārzu “Saulīte”.

Pēc informācijas savākšanas divas lietas no policijas nonākušas pašvaldības Administratīvajā komisijā. Vienā gadījumā sūdzība bija par jau minēto audzinātāju Skruzmani, kura ar jaku esot divas reizes iesitusi zēnam. Lieta izbeigta pārkāpuma sastāva trūkuma dēļ. Komisijas sēdē piedalījās arī bērnudārza vadītāja, kuras ieskatā konflikts notika auklītes vainas dēļ. No lietā secinātā izriet, ka audzinātāja nevis iesita zēnam, bet gan, tīrot jaku no smiltīm, nejauši aizķēra bērnu.

Otra lieta saistīta ar incidentu 2017.gadā, kad kāds garāmgājējs esot dzirdējis bērna raudāšanu un pieauguša cilvēka teikto: “Sēdi te, maita!”. Radās aizdomas par fizisku vai morālu vardarbību pret kādu bērnudārza audzēkni. Viņas vecmāmiņa liecināja, ka, vakarā vedot bērnu no bērnudārza, uz meitenes ķermeņa ieraudzīja zilumus. Meitene bija noskumusi, klusa un noslēgta. Taču neviens no policijas aptaujātajiem bērnudārza darbiniekiem neapstiprināja, ka kāds grupiņā būtu raudājis vai bāris bērnu.

Pašvaldības komisija secināja, ka “nav atrasts administratīvā pārkāpuma subjekts” – persona, kura izdarījusi administratīvo pārkāpumu un kuru varētu saukt pie atbildības par to. Arī bērnudārza vadītāja LTV raidījumam sacīja, ka raudāt var jebkurš arī uz ielas pie bērnudārza. “Pat ja bērns raud, tas neko neapstiprina,” piebilda Drozdova.

Rezultātā lieta nosūtīta policijai papildu izmeklēšanai, bet jaunus lieciniekus likumsargiem atrast neizdevās. Lieta slēgta.

Pašvaldība pārkāpumus nesaskatīja

Bērnudārza vadītāja Ilona Drozdova 2013.gadā startēja Olaines domes vēlēšanās no partijas “Saskaņa” saraksta. Viņa netika ievēlēta, bet domē iekļuva četri viņas partijas biedri.

Bērnudārzs “Saulīte” ir privāts. Tas kopš 2012.gada uzvar novada domes ikgadējā konkursā par pirmsskolas izglītības nodrošināšanu. Pašvaldība gan nekontrolē bērnudārzā notiekošo, norādot, ka pārbaudes privātajos bērnudārzos neietilpst tās funkcijās. Turklāt domē rakstiskas sūdzības nav saņemtas, tiesa – bijuši telefona zvani.

Olaines novada Administratīvajai komisijai, kurā skata no policijas pārsūtītās lietas, sastāvs kopš 2017.gada nav mainījies, un tajā strādā arī Olga Zujeviča, kura vēlēšanās startēja no tā paša saraksta, kurā bija Drozdova. Abas norāda, ka ir pazīstamas, bet ne draudzenes.

Komisijas vadītāja Iveta Gavriloviča bērnudārza “Saulīte” lietas atceras: “Vienā lietvedībā, kur dzirdēja bērna raudāšanu, lieta bija nosūtīta atpakaļ policijā tālākai izmeklēšanai, jo mēs neesam izmeklējošā iestāde. Mēs pieņemam lēmumus, balstoties uz lietas materiāliem. Ja redzam, ka nav pierādījumu, to nosūtam atpakaļ. Ar šo lietu tā arī notika. Otra lieta bija par to, ka audzinātāja, velkot nost jaciņu, ar rāvējslēdzēju trāpīja bērnam.”

Uzticēties bērniem un neklusēt

Nebaidīties runāt, uzticēties saviem bērniem un vērsties atbildīgajās iestādēs – tā vecākiem iesaka speciālisti.

“Es aicinu visus vecākus ticēt saviem bērniem un pievērst uzmanību signāliem, neapšaubīt viņus, bet pārbaudīt,

interesēties par to, kas notiek ar bērnu pa dienu, ko viņš jūt un pārdzīvo. Laiks, kas pavadīts ar audzinātāju, veido bērna personību, tas padara viņu stiprāku vai nodara sāpes. Ja bērns katru dienu izjūt bailes un negrib iet uz bērnudārzu, kur viņam dara pāri un kaitē, šīs bailes ir jāciena,” saka psihoterapeite Andrija Likova.

Arī Tiesībsarga birojā mudina neklusēt par redzēto bērnudārzos. “Bērnu tiesību aizsardzības likumā rakstīts, ka katra iedzīvotāja pienākums ir ziņot par vardarbību vai aizdomām par vardarbību pret bērnu,” norāda Tiesībsarga biroja bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

Pilns sižets krievu valodā:

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti