Panorāma

R.Bergmanis nesaskata draudus Trampa ievēlēšanā

Panorāma

Lūkass: Trampa prezidentūra ir kā zemestrīce

ASV prezidenta vēlēšanas – brīdinājums

Varas partiju deputāti par sabiedrības neapmierinātību – visiem labs nebūsi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Latvijas politiķi visu partiju spektrā par jauno ASV prezidentu Donaldu Trampu izsakās diplomātiski, norādot, ka respektē šīs valsts iedzīvotāju lēmumu. Varas maiņa ASV, līdzīgi kā nesenais "Brexit", liecina par sabiedrības neapmierinātību, un tas, kā norādījis Latvijas prezidents Raimonds Vējonis, aktuāli arī Latvijai. Varas partiju Saeimas deputāti gan pauda pārliecību, ka sabiedrības labā tiek darīts daudz, taču ne visiem tas ir pa prātam.

Tas, ka ASV prezidenta vēlēšanas vinnēja Donalds Tramps, kura uzvaru sākotnēji neviens neprognozēja, apliecina sabiedrības neapmierinātību ar līdzšinējo politiskos vadību – tā pēc rezultātu paziņošanas atzina Latvijas prezidents Raimonds Vējonis, norādot, ka politiķiem ir jābūt drosmīgākiem pieņemot tos lēmumus, kas ir izšķirīgi valstij un tās attīstībai. Veselības aprūpes un izglītības reformas, korupcijas pakarošana, maksātnespējas procesu sakārtošana – tie ir jautājumi ar kuru atrisināšanu nav vedies.

"Mēs nevaram šos lēmumus vilkt garumā, jo no tā tomēr ir atkarīga valsts attīstība, (..) tie ir konkrēti jautājumi, pēc kā alkst sabiedrība, pēc kā alkst uzņēmēji, un politiķiem ir jāpieņem šie lēmumi un šādu lēmumu nepieņemšanas vienkārši rada to svārstīgo noskaņojumu vēlētājos, kas parādās kā protesta balsojums tikai tāpēc, ka nav pieņemti kādi valstij svarīgi lēmumi," sacīja Vējonis.

Politiķi Saeimā, kas pārstāv varas partijas, gan uzskata, ka daudz kas jau tiek darīts.

"Piekrītu tam, ka uzsāktās reformas ir jānoved līdz galam, ir jābūt skaidriem reformu mērķiem. Šodien Saeima pieņēma grozījumus Maksātnespējas likumā, un ja opozīcija netorpedēs, mēs ceram, ka šī reforma stāsies spēkā 1. janvārī," teica Saeimas deputāts Gaidis Bērziņš (Nacionālā apvienība).

Turklāt, citi norāda, ka, lai kādi arī būtu lēmumi, vienmēr daļa sabiedrības būs neapmierināta, un tādējādi periodiska varas nomaiņa ir tikai likumsakarīga, tāpat kā Amerikā republikāņu vara ik pa laikam mijas ar demokrātu.

"Piešķir naudu, cik gribi kādai nozarei, nekad viņas nebūs pietiekoši. Sadali naudu budžetā kā gribi, nekad ta sadalīta pareizi nebūs.

Dod, kam gribi, vienmēr atradīsies kāds, kas pateiks, vajadzēja citam dot. Jautājums ir par to, vai politiķi spēj komunicēt, izskaidrot situācijas nozīmīgumu un visus iepriekšminētos argumentus paskaidrot," teica Saeimas deputāts Augusts Brigmanis (Zaļo un zemnieku savienība).

"Obama jau reformēja, un cilvēkiem nepatika šīs reformas. Tad ir jautājums – stagnēt? Mēs pieprasām reformas, bet tad, kad viņas iesāk, cilvēki ir neapmierināti. Cilvēki uzskatīs, ka ir nepieciešama ražošana, ka ir nepieciešamas darba vietas, bet tad, kad mēs konkrēti runājam par konkrētu uzņēmumu izvietošanu blakus viņu dzīvesvietai, viņi pirmie iet un parakstās pret šādas fabrikas vai rūpnīcas izveidošanu," sacīja Saeimas deputāts Ilmars Latkovskis ("Vienotība").

Tikmēr parlamenta opozīcijā esošajā partijā "Saskaņa" ASV pieredzi jau tulko kā apliecinājumu savai taktikai –

runāt pirmām kārtām par tiem jautājumiem, kas svarīgi cilvēkiem ikdienā un  pievērsties iekšpolitikai.

"Tas nozīmē, ka mums vajag ne tikai skaidrot, bet arī dzirdēt un gribēt saprast, ko domā cilvēki. Jo daudzi lielie ekonomiskie procesi pilnīgi savādāk atsaucās uz zemes," teica Saeimas deputāts Andrejs Klementjevs ("Saskaņa").

Līdzīgi arī citās opozīcijas partijās norāda, ka ir nepamatoti kritizēt vēlētāju, ja tas šādi izdara savu izvēli, jo tā ir jārespektē.

"Latvijā tā konkurence starp varu un naudu ir daudz lielāka kā starp idejām un personībām. Un, protams vienā brīdī tas vadzis lūzīs arī Latvijā.

Bet ko darīt, lai nelūztu? Nodrošināt šo konkurenci starp personībām un idejām, nevis varu un naudu," sprieda Saeimas opozīcijā esošās Latvijas Reģionu apvienības deputāts Mārtiņš Bondars.

Tomēr arī opozīcijā jau konkrētus soļus un lēmumus, kas būtu jāpaveic, lai mazinātu pretrunas sabiedrībā un veicinātu stabilitāti, izvairās saukt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti