Dienas ziņas

Tiesa par zemes nomu – finiša taisnē

Dienas ziņas

Skolēnu brīvlaikā mācās skolotāji

Karstajam ūdenim paaugstinās temperatūru

Var pieaugt maksa par karsto ūdeni pēc temperatūras celšanas līdz 55 grādiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 2 mēnešiem.

Lai samazinātu risku iedzīvotajiem saslimt ar tā saukto leģionāru slimību, no 9. marta dzīvojamās mājās karstajam ūdenim jānodrošina temperatūra, kas nav zemāka par +55 grādiem. Šāda temperatūra kavē legionellas baktēriju vairošanos. Taču iedzīvotājiem jārēķinās, ka līdz ar to par ūdeni, iespējams, būs jāmaksā vairāk.

Kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati, 2017.gadā ar legionelozi jeb tā saukto leģionāru slimību saskārušies 25 iedzīvotāji. Infekcijas avots ir legionellas baktēriju saturošs ūdens, ko cilvēki ieelpo, piemēram, dušā. "Leģionāru slimībai" ir divas formas – pirmā norit vieglāk, un bieži pat saslimušais par to nenojauš.

"Legionelozei ir diezgan smaga norise. Tai raksturīgs augsts, straujš temperatūras pacēlums līdz 39-40 grādiem, pēkšņs sākums ar izteiktām muskuļu, galvassāpēm, mazproduktīvu klepu," klāstīja ārsts rezidents infekciju slimībās Guna Retere.

Baktērijas var vairoties, ja ūdens apgādes sistēmās ir temperatūra robežās no +20 līdz +45 grādiem, savukārt, tai palielinoties virs +50 grādiem, baktērijas iet bojā.

Tādēļ Ministru kabinets (MK) noteicis, ka turpmāk karstā ūdens temperatūrai mājokļos jābūt ne zemākai par +55 grādiem pēc Celsija.

Pēc uzņēmuma "Liepājas namu apsaimniekotājs" (LNA) paustās informācijas, par šo tēmu iepriekš bijušas vairākas diskusijas, piemēram, Veselības inspekcija bija lēmusi, ka ūdens temperatūrai jābūt +60 grādus augstai. 

"Pret ko mēs, protams, kā namu apsaimniekotāji un arī siltuma ražotāji iebildām, jo tas atsaucas arī uz tehniskajām iekārtām. Līdz ar to pie šādas temperatūras ir ļoti lieli kaļķa izsēdumi un siltummaiņi aizsērē, un cilvēkiem ir daudz citi izdevumi," stāstīja LNA valdes loceklis Artis Rimma.

Liepājā +55 grādu temperatūra ūdenim tiekot nodrošināta jau vairākus gadus pēc gadījuma, kad kāda sieviete nomira no "leģionāru slimības". Nav noslēpums, ka daudzstāvu dzīvojamās mājās ir ierasta prakse uz nakti samazināt ūdens temperatūru, tādējādi samazinot izmaksas par tā cirkulāciju. Joprojām iedzīvotājiem, pēc Rimmas sacītā, būs šāda iespēja, izmaksas vienīgi varētu palielināties gadījumos, kad nepieciešams nodrošināt +55 grādu temperatūru visos mājas siltummezglos.

"Protams, ar to ir jārēķinās, ka, paaugstinot temperatūru siltummezglā karstā ūdens sagatavošanai, pieaugs arī izmaksas karstā ūdens sagatavošanai," atzina Rimma.

MK grozījumos paredzēts pienākums namu pārvaldītājam izplatīt informatīvu materiālu par individuāli veicamajiem pasākumiem dzīvokļos baktēriju izplatības ierobežošanai, kā, piemēram, dušu galviņu tīrīšana un ūdens notecināšana pēc ilgstošas prombūtnes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti