Valsts robežsardzē sākti 38 kriminālprocesi par nelikumīgu austrumu robežas šķērsošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valsts robežsardzes lietvedībā patlaban ir 38 kriminālprocesi par nelikumīgu Latvijas-Baltkrievijas un Latvijas-Krievijas robežas šķērsošanu, pastāstīja Valsts robežsardzes preses pārstāve Kristīne Pētersone.

Lielākā daļa kriminālprocesu sākta šogad, kad vasarā palielinājās nelegālas imigrācijas spiediens uz robežas ar Baltkrieviju. Tāpat daļa kriminālprocesu sākta iepriekšējos gados, un tajos turpinās izmeklēšana.

Atbilstoši likumam, ja persona nelikumīgi šķērso valsts robežu, tad robežsardze sāk kriminālprocesu. Ja persona pēc nelikumīgas robežas šķērsošanas iesniedz pieteikumu par patvēruma piešķiršanu, tad kriminālprocesā izmeklēšana turpinās.

Par patvēruma piešķiršanu lemj Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde. Ja pārvaldes lēmums ir negatīvs, tad robežsardze nodod kriminālprocesu prokuratūrai personas saukšanai pie kriminālatbildības.

Robežsardzes novērojumi liecina, ka daļā gadījumu Baltkrievijas varas iestādes spiež personas šķērsot nelikumīgi Latvijas valsts robežu, tāpēc robežsardze katru gadījumu no krimināltiesiskā viedokļa vērtē individuāli, norādīja robežsardzes pārstāve.

Krimināllikums par valsts ārējās robežas tīšu nelikumīgu šķērsošanu paredz īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu, vai naudas sodu.

Prokuratūra kopš jūnija no robežsardzes saņēmusi kriminālvajāšanai divus kriminālprocesus kopumā pret 13 Irākas pilsoņiem. Vienā lietā apsūdzētas četras personas, bet otrajā deviņas personas, aģentūra LETA noskaidroja prokuratūrā.

Četru irākiešu lietā tiesa piesprieda katram 15 diennaktis cietumā. Otrajā lietā tiesas sēde nozīmēta rudenī.

Ierastā kārtība paredz, ka pēc soda izciešanas pārkāpēji tiek izraidīti uz savu mītnes valsti.

Jau ziņots, ka otrdien novērsts 39 cilvēku mēģinājums nelikumīgi šķērsot Latvijas-Baltkrievijas valsts robežu.

Par nelikumīgu valsts robežas šķērsošanu aizvadītajā diennaktī aizturēto cilvēku nav.

Kopš 10.augusta kopumā no valsts robežas nelikumīgas šķērsošanas ir atturēti 809 cilvēki.

Kopš ārkārtējās situācijas ieviešanas humānu apsvērumu dēļ nav liegta valsts robežas šķērsošana 25 cilvēkiem, savukārt kopumā šogad aizturēti 377 valsts robežu nelikumīgi šķērsojuši trešo valstu pilsoņi.

Valdība, ņemot vērā konstatēto Latvijas-Baltkrievijas robežas nelikumīgās šķērsošanas gadījumu skaitu un tā straujo pieaugumu, iepriekš nolēma izsludināt ārkārtējo situāciju no 11.augusta līdz 10.novembrim Ludzas, Krāslavas, Augšdaugavas novados, kā arī Daugavpilī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti