Dienas ziņas

Sākas čeku loterija

Dienas ziņas

Muzicē par godu Latvijas Armijas simtgadei

Valsts kontrole: tiesu sistēma jāuzlabo

Valsts kontrole: Tiesvedības ilguma rādītājos nav pozitīvu izmaiņu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 11 mēnešiem.

Tiesās saņemto lietu skaits turpina samazināties, bet tiesvedības ilguma rādītājos pēdējo trīs gadu laikā nav pozitīvu izmaiņu, liecina Valsts kontroles apkopotā informācija. Valsts kontroles ieskatā Tieslietu ministrijai, Tieslietu padomei un Tiesu administrācijai regulāri jāseko līdzi tiesvedības ilgumam, analizējot un izvērtējot tiesvedības ilgumu ietekmējošos faktorus, atbilstoši secinātajam, pieņemot lēmumus par tālāko rīcību, lai mazinātu šo faktoru ietekmi uz tiesvedības ilgumu.

Kopš revīzijas pabeigšanas par tiesu iekārtas attīstību Tieslietu ministrija un Tiesu administrācija pusotra gada laikā, ieviešot gandrīz pusi no Valsts kontroles ieteikumiem, panākusi uzlabojumus tiesu sistēmas turpmākai attīstībai un tiesvedības procesu efektivitātes pieaugumam. Tomēr šā gada sākumā veiktā analīze liecina – vairākās būtiskās tiesu sistēmas darbības jomās joprojām nepieciešams meklēt iespējas uzlabojumiem.

Turpinot sekot tiesu nozares attīstībai, Valsts kontrole apkopojusi un publicē pārskatu par to, kā pusotra gada laikā pēc revīzijas pabeigšanas mainījušies Latvijas tiesu sistēmu raksturojošie rādītāji pēdējo trīs gadu laikā.

Laikā no 2016. līdz 2018. gadam Latvijas pirmās instances tiesās saņemto lietu skaits samazinājies par ceturto daļu; gada laikā tiesas izskata vairāk lietu, nekā saņem. Līdz ar to iepriekšējos gados neizskatīto lietu atlikums samazinās. Revīzijas laikā Valsts kontrole norādīja uz faktu, ka Latvijā pirmās instances tiesās iesniegto pieteikumu skaits uz 100 iedzīvotājiem ir viens no zemākajiem Eiropas Savienībā. Valsts kontrole norāda, ka tāpēc ir būtiski analizēt, vai šādu tendenci neietekmē arī valsts nodevu apmēri un valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības pieejamība. Uz to norādījuši arī ārvalstu eksperti: tiesu pieejamības jomā Latvija nodrošina samērā zemu juridiskās palīdzības līmeni gan jautājumā par finanšu pieejamību, gan personu loku, kam ir tiesības uz šādu valsts palīdzību.

Valsts kontrole norāda, ka tiesās saņemto lietu skaits turpina samazināties, bet tiesvedības ilguma rādītājos pēdējo trīs gadu laikā pozitīvu izmaiņu nav. Tiesu administrācija skaidro, ka ir palielinājies to lietu īpatsvars, kas tiek skatītas ilgstoši, bet tādu lietu īpatsvars, kas izskatāmas ātri, samazinās.

Valsts kontrole uzskata, ka Tieslietu ministrijai, Tieslietu padomei un Tiesu administrācijai regulāri jāanalizē tiesvedības ilgumu ietekmējošie faktori un atkarībā no secinātā jāpieņem lēmumi par tālāko rīcību, lai šo faktoru ietekmi mazinātu.

Tas panākams, piemēram, pilnvērtīgi un regulāri izmantojot Tiesu administrācijas izstrādātā elektroniskā lietu termiņu pārvaldības rīka sniegtās iespējas.

Gaidīto rezultātu nav devusi tiesu teritoriju reforma, nav mazinājusies Rīgas tiesu tiesnešu noslodze salīdzinājumā ar citiem tiesu apgabaliem. Piemēram, Rīgas apgabaltiesas tiesneša noslodze civillietās ir divas reizes lielāka nekā Vidzemes apgabaltiesā. Ņemot vērā, ka Rīgas tiesu apgabalā tiek saņemtas līdz 54% no visām civillietām, tiesnešu vienmērīga noslodze visā valsts teritorijā ir būtisks jautājums, kas prasa gudrus risinājumus, norāda Valsts kontrole.

Latvijas tiesās lietas joprojām izskata pārāk ilgi, secina Valsts kontrole
00:00 / 01:03
Lejuplādēt

Atbildīgās institūcijas ir pilnveidojušas tiesnešu profesionālās darbības novērtēšanu – turpmāk tiesnešu darba novērtēšanas procesā būs iespējams gan norādīt ieteikumus darbības uzlabošanai, gan tiks ņemta vērā informācija par sūdzībām, tiesnesim piemērotajiem disciplinārsodiem un ētiskas rīcības pārkāpumiem.

Valsts kontrole atzīst, ka uzlabota arī tiesnešu palīgu darba organizācija un atalgojuma diferencēšana atkarībā no kvalifikācijas, tomēr tas, vai ar šiem pasākumiem tiesām izdosies ilgstoši piesaistīt kvalificētāku personālu, būs atkarīgs arī no tā, vai atalgojuma līmenis tiesnešu palīgiem būs samērojams ar izvirzītajām prasībām un veicamo pienākumu sarežģītību.

Jaunākie Tiesu administrācijas dati liecina, ka joprojām saglabājas augsts personāla mainības rādītājs: tiesnešu palīgiem vidēji 15%, tiesas sēžu sekretāriem – vidēji 56% trīs gadu periodā.

Pārskatā Valsts kontrole norāda, ka tiesu sistēmas attīstības plānošana ir būtiska, lai saņemtu finansējumu izvirzīto mērķu sasniegšanai. Spēkā esošie attīstības plānošanas principi paredz skaidru kārtību, kādā tiek noteikti, uzraudzīti un novērtēti nozares politiku mērķi, to sasniegšanai nepieciešamā rīcība un rezultāti. To izstrāde pēc būtības ir ierēdņu pienākums pret nodokļu maksātājiem un faktiski arī vienīgais veids, kā citām institūcijām un sabiedrībai sniegt informāciju par mērķiem un rezultātiem, kas kādā noteiktā jomā ar pieejamo valsts budžeta finansējumu ir jāsasniedz, pauž Valsts kontrole.

Kopš 2015. gada, kad noslēdzās Tiesu iekārtas attīstības pamatnostādņu 2009.–2015. gadam īstenošana, Latvijā nav izstrādāta attīstības politika, kas turpinātu iesāktās reformas tiesu sistēmā. Tāpēc Tieslietu ministrijai sadarbībā ar citām nozares institūcijām ir svarīgi izstrādāt tādu attīstības plānošanas dokumentu, kurā vienkopus būtu norādīti visi nozīmīgie rīcības virzieni nozares politikas mērķu un rezultātu sasniegšanai. Tikai ar kompleksiem, pārdomātiem risinājumiem būs iespējams sasniegt tādus iepriekš izvirzītus rādītājus kā sabiedrības uzticības pieaugums tiesām līdz vismaz 50%.

Tāpat ir pilnveidojama tiesvedības efektivitātes un tiesu kapacitātes novērtēšanas sistēma, kas paredzētu arī rādītāju izpildes uzraudzību un izvērtēšanu, norāda Valsts kontrole.

Pēc Valsts kontroles revīzijas Tieslietu ministrijā tika izveidota darba grupa, kuras uzdevums ir līdz šā gada 1. septembrim izvērtēt, kāpēc netika sasniegti Tiesu iekārtas attīstības pamatnostādnēs plānotie rezultāti, kā arī noteikt tālāko rīcību tiesu sistēmas attīstībai un darbības pilnveidei. Pašlaik Valsts kontroles rīcībā nav informācijas par Tieslietu ministrijas darba grupā paveikto.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti