Dienas ziņas

Ķengaragā vairākas dienas netiek tīrīta maģistrālā iela

Dienas ziņas

Vācijā – nāves draudi politiķim, kurš atbalsta vakcinēšanos

Valsts apmaksā vairāk nekā 20 palīglīdzekļus neredzīgajiem

Valsts apmaksā vairāk nekā 20 palīglīdzekļus neredzīgajiem, bet daudzi to nezina

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lai cilvēki ar redzes invaliditāti labi iekļautos sabiedrībā, būtu mobili un spētu patstāvīgi darboties, viņiem nepieciešami ir dažādi palīglīdzekļi. Valsts apmaksā vairāk nekā 20 palīglīdzekļus neredzīgajiem, taču daudzi joprojām nemaz nezina, ka var pie dārgām ierīcēm tikt, maksājot vien mazāk par desmit eiro.

Valsts apmaksā vairāk nekā 20 palīglīdzekļus neredzīgajiem, bet daudzi to nezina
00:00 / 05:21
Lejuplādēt

Kristīne Lapuha sevi sauc par lielu rakstītāju. Datora klaviatūras taustiņu skaņas viņas mājvietā ir biežas, jo sieviete raksta ne tikai savus gara darbus. Kristīne audio materiālus pārveido tekstā datorrakstā. Viņa reiz strādājusi notāru padomē, kur diendienā protokolēja sēdes un sapulces. Šobrīd gan viņai nav pastāvīga darba, tikai, kā viņa pati saka – neregulāri mazie darbiņi.

Kristīne raksta ļoti ātri. Un tas ir apbrīnojami, jo viņa jau kopš trīs mēnešu vecuma ir neredzīga. Bez svarīga palīglīdzekļa – Braila rindas – Kristīnei tik veikli tas neizdotos. Viņa stāsta, ka Braila rindu izmanto diviem nolūkiem:

"Viens nolūks ir lasīt tekstu, un otrs nolūks ir labot tekstu. Rakstīšanas rezultātā rodas kļūdas. Tās kļūdas, lasot ar šo Braila rindu, es tās izlaboju. Es arī ļoti bieži skenēju grāmatas, lai varētu izlasīt to, kas man interesē. Skenēšanas procesā, protams, ka rodas daudz kļūdu, tad es izmantoju šo Braila rindu, ko es arī varu paņemt līdzi, jo tā ir ērta, kompakta, pieslēdzama pie datora. Vienīgais nosacījums, ka uz datora ir jābūt runājošajai programmai," stāsta Kristīne.

Viņa pie Braila rindas tika, pateicoties ziedotājiem, kas divu nedēļu laikā saziedoja nepieciešamos 3000 eiro.

Tehniskos palīglīdzekļus jeb tiflotehniku cilvēki ar redzes invaliditāti vai funkcionāliem redzes traucējumiem var saņemt, veicot vienreizēju iemaksu. Bērniem šāds palīglīdzeklis maksā 1,42 eiro, bet pieaugušajiem – 7,11 eiro. Vairāk nekā 20 valsts apmaksājamus palīglīdzekļus var saņemt Latvijas Neredzīgo biedrībā.

Biedrības vadītāja Svetlana Sproģe stāsta, ka, lai tos saņemtu, iedzīvotājiem nepieciešams pirms tam sazināties ar biedrību.

"Mēs arī aicinām cilvēkus, ja viņiem ir kāda vajadzība pēc kāda palīglīdzekļa, kas nav šobrīd valsts apmaksātajā sarakstā, rakstīt mums iesniegumu.

Ik pa laikam tiek veikti grozījumi Ministru kabineta noteikumos, un iespēju robežās mēs arī papildinām [palīglīdzekļus]. Piemēram, tieši tāda reize bijusi šogad, kad mums ir nākuši klāt pieci jauni palīglīdzekļi," saka Sproģe.

Ēvisa Sproģe
Ēvisa Sproģe

"Viens no palīglīdzekļiem, kas būtu arī atpazīstamākais – baltais spieķis. Tas ir salokāms, lai būtu ērtāk lietot. Spieķim lietošanas termiņš ir gads. Ja persona pie mums saņem spieķi, tad pēc gada var jau saņemt jaunu palīgierīci. Noteikti svarīgs palīglīdzeklis ir pulkstenis. Šis konkrētais ir galda pulkstenis ar runas funkciju," rāda Latvijas Neredzīgo biedrības Tiflotehnikas nodaļas klientu apkalpošanas speciālists Kaspars Riekstiņš.

Viens no pieprasītākajiem palīglīdzekļiem it telefons, uz kuru var pieteikties rindā. "Pārsvarā pilnīgi visi palīglīdzekļi ir pieejami uzreiz. Jaunie, kas ir no šī gada maija, uz tiem šobrīd ir jāgaida rindā," skaidro Riekstiņš.

Tehniskie palīglīdzekļi ir visdažādākie: runājošs asinsspiediena mērītājs, runājošie svari, termometrs, braila rakstāmpiederumi, skaņas ierakstīšanas un atskaņošanas ierīce, speciālās brilles un cita tiflotehnika.

Neredzīgo biedrības vadītāja Sproģe stāsta, ka daudzi palīglīdzekļi sākotnēji ir angļu valodā.

"Tikai angļu valodā mēs neiepērkam. Mēs tomēr gaidām, kad šīs jomas uzņēmēji ierīces pielāgo latviski un cenšamies iepirkt palīglīdzekļus valsts valodā," saka Sproģe.

Sproģe iesaka ierīču lietotājiem saņemt sociālās rehabilitācijas pakalpojumu – valsts apmaksātu programmu, kurā apmāca, kā rīkoties ar palīglīdzekļiem.

"Tad, kad es mācījos apgūt ikdienas lietas, tad šādu ierīču nebija. Līdz ar to nācās samierināties ar to, kas ir, un darīt tā, kā bija iespējams," stāsta Kristīne Lapuha, kas izmanto tikai divas neredzīgajiem paredzētas palīgierīces: balto spieķi un Braila rindu. Šobrīd viņa nevēlas apgūt jaunus palīglīdzekļus.

Daudzi neredzīgie un vājredzīgie joprojām nemaz nezina, ka var saņemt palīgierīces. Tāpat to, ka ir speciālas rehabilitācijas programmas, kurās māca, kā rīkoties ar tehniku, kas ļauj iekļauties sabiedrībā, būt mobiliem un patstāvīgi darboties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti