Dienas ziņas

Vidrižos diskutē par pievienošanu Saulkrastiem

Dienas ziņas

Izoperē 15 kg smagu vēzi

Varēs atgūt naudu par pakalpojumiem Valgas slimnīcā

Valcēnieši varēs atgūt naudu par pakalpojumiem Valgas slimnīcā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 3 mēnešiem.

Jau vairākus gadus tiek diskutēts par to, kā atvieglot medicīnas pakalpojumu saņemšanu Valkas iedzīvotājiem, kuriem tie pēc būtības būtu jābrauc saņemt uz Vidzemes slimnīcu Valmierā. Tomēr nereti ātrāk un ērtāk tas izdarāms Valgas slimnīcā Igaunijā. Daudzi iespēju neizmanto, jo nezina, ka var atgūt daļu līdzekļu par tur saņemtajiem medicīniskajiem pakalpojumiem.

Nacionālais veselības dienests (NVD) sadarbībā ar Valkas novada domi un Valgas slimnīcu ir izveidojis atvieglotu kārtību, kā iedzīvotājiem atgūt naudu par Valgas slimnīcā saņemtajiem pakalpojumiem pēc Latvijā noteiktā cenrāža. Tas mudinās gan iedzīvotājus, gan ģimenes ārstus kopīgi izvērtēt situāciju un, iespējams, pēc medicīniskās palīdzības doties uz turpat netālo Valgas slimnīcu.

"Pirmo reizi, mēs uzzinājām, ka ir iespēja arī kaut kādā veidā pretendēt uz pakalpojumu kompensācijām, tas ir ļoti nozīmīgi šiem cilvēkiem, kas dzīvo te uz vietas," atzīst valcēnietis Raitis Jākobsons.

Līdzīgi uzskata arī valcēniete Dina Rauniņa. “Tas ir ļoti izdevīgi, jo tas ir tiešām tuvu, jo vēsturiski jau mēs esam kā viena pilsēta, un, ja varētu pakalpojumus saņemt tepat uz vietas, tas būtu jauki. Es domāju, ka daudzi iedzīvotāji jau māk sarunāties krieviski un jaunieši arī angļu valodā, un viena daļa zin arī igauņu valodu, jo esam mācījušies tādu minimālu vismaz sarunu valodu, es domāju, ka tā nebūs problēma," pārliecināta Rauniņa.

Starp Eiropas Savienības valstīm jau sen pastāv šāda kārtība par līdzekļu atmaksu no ārvalstīs saņemtiem medicīnas pakalpojumiem, tomēr līdz šim tas ir bijis ilgtošs process, un liela daļa valcēniešu par to nemaz nebija informēti. Nacionālais veselības dienests pēdējo divu gadu laikā nav saņēmis nevienu dokumentu par izdevumu atlīdzību par Valgas slimnīcā saņemtajiem pakalpojumiem. Tas mudinājis visas iesaistītās puses risināt šo jautājumu, izstrādājot efektīvāku izdevumu atmaksu, mazinot arī valodas barjeras problēmas.

“Mēs kopā, sadarbojoties ar Valgas slimnīcu, esam apzinājuši pakalpojumu kodēšanas principus, esam apzinājuši, kādi pakalpojumu kodi atbilst mūsu Latvijas valstī šiem kodiem un tādā veidā varēsim bez šī papildus tulkojuma iedzīvotājiem atgriezt par sniegtajiem pakalpojumiem līdzekļus valsts tarifu noteiktā apjomā," skaidro NVD Ārstniecības pakalpojumu departamenta direktora vietnieces pienākumu izpildītāja Līga Gaigala.

Dokumentus var iesniegt ne tikai elektroniski, bet arī Valkas novada valsts un pašvaldību apvienotajā klientu apkalpošanas centrā. Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis uzskata, ka, lai arī tas ir tikai pirmais solis ceļā, bet tomēr būtisks, lai valcēniešiem nodrošinātu pieejamākus veselības aprūpes pakalpojumus.

“Pašlaik sanāk, ka cilvēkam ir jāsamaksā viss, un tad viņš pēc laika dabūs atpakaļ, un dažās manipulācijās vienalga tas sanāk diezgan dārgi, īpaši ja mēs skatāmies par valsts kvotu pieejamiem pakalpojumiem, bet tur lielākoties ir ļoti garas rindas Latvijā, un mēs tomēr vēlētos, lai vismaz ir atsevišķas diagnozes, kur nav šis tepriekšmaksājums jāveic un cilvēks maksā tikpat, cik tas maksātu Latvijā," norāda Krauklis.

Nākamais solis, par ko Valkas novada dome iestājas jau gadiem, ir pārrobežu sadarbības līgums, kas noteiktu, ka Valgas slimnīca ir Latvijas veselības aprūpes sistēmā un valcēnieši varētu tur doties kā uz jebkuru citu Latvijas slimnīcu un saņemt visus tur pieejamos pakalpojumus, maksājot tādus pašus pacientu līdzmaksājumus kā Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti