Dienas ziņas

Mācās glābt karā ievainotos

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Jaunā apkures sezona ar vecajiem tarifiem

Vairākās pašvaldībās jaunā apkures sezona sāksies ar vecajiem tarifiem; uzņēmēji bažījas par zaudējumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kaut arī jaunā apkures sezona jau klauvē pie durvīm, ne visās pašvaldībās siltumapgādes uzņēmumi to sāks ar paaugstinātiem tarifiem. Tarifu projekti vēl ir izskatīšanā Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK). Pašvaldībās bažījas, ka tas uzņēmumiem radīs zaudējumus, kas var ietekmēt pašvaldību budžetus. Uzņēmumi šajā situācijā meklē dažādus risinājumus. 

Latvijā ir pašvaldības, kurās tarifu kāpumu regulators vēl nav paspējis palielināt, tāpēc cena vēl ir iepriekšējā. Viena no tādām ir Saldus novads, kur siltuma tarifa projekts apstiprināšanā ir no aprīļa, dažādu iemeslu dēļ tā ievilkusies. Uzņēmumā lēš, ka jaunais tarifs varētu būt apstiprināts tikai uz decembri. No nepilniem 57 eiro par megavatstunduta būtu jāpalielina apmēram līdz  140. Uzņēmumā bažījas par lielajiem zaudējumiem.

Uzņēmuma "Saldus komunālserviss" valdes loceklis Armīns Miķelsons stāstīja: "Vasarā tie bija ap 100 000 eiro zaudējumi. Tagad, kad sāksim kurināt, – cik vēss būs, tik lieli zaudējumi, tikai vai nu pašvaldības finansējuma vai apvienoto uzņēmumu peļņas noēšana."  

Pašlaik regulatorā izvērtēšanā ir vairāk nekā 40 iesniegto siltumenerģijas tarifu projektu. Daudzi uzņēmumi šī gada laikā to dara jau atkārtoti. Ir domāts arī, kā paātrināt tarifu projektu apstiprināšanu. 

SPRK izpilddirektors Jānis Miķelsons stāstīja: "Pie tik straujām kurināmā cenu izmaiņām daudzi komersanti izmanto iespēju saņemt atļauju pašam noteikt tarifu un pēc tam izskatīt tarifu paātrinātā procesā. Tas nozīmē, ka tarifs var stāties spēkā vienu mēnesi pēc paziņojuma publicēšanas, ja mainās tikai kurināmā vai iepirktā siltuma izmaksas. Tas ir komersantiem, kur viens komersants ražo, pārdod otram, otrs pēc tam piegādā lietotājam. Šajā ziņā mums ir liels tarifu skaits, kas šobrīd tiek izskatīti pēc šīs paātrinātās procedūras."

Situācija katrā siltumapgādes uzņēmumā atšķiras, bet daudzos atzīst, ka tarifu palielinājums netiek līdzi kurināmā izmaksu kāpumam, tāpēc zaudējumi radušies jau vasarā. 

Uzņēmuma "Talsu Bio-Enerģija" valdes loceklis Jurijs Zaļupe stāstīja: "Elektrības cenas ir augšā, un arī kurināmais mums aizgāja augšā. Pagaidām mēs uz saviem, ja tā drīkst teikt, taukiem dzīvojam. Ir apmēram pāri par 100 000 mīnusos jau tagad, šobrīd, neskaitot apkures sezonu. Mēs ražojam visu gadu karsto ūdeni. Vismaz ar 20. oktobri ir cerības, ka vairāk vai mazāk tarifs atbildīs kurināmā cenai."

Arī Preiļos tarifs nestāsies spēkā laikus. Uzņēmuma "Preiļu saimnieks" valdes priekšsēdētājs Ivars Indriksons pastāstīja: "Jaunais tarifs konceptuāli izstrādāts, mums jāiesniedz regulatorā, bet regulators noteikti vēl paņems vismaz divus mēnešus. Ja mēs novērtējam īstermiņā, var nosaukt, ka strādāsim ar zaudējumiem. Bet, ņemot vērā, ka iepriekšējās valdes laikā ilgtermiņā šis tarifs ir bijis mākslīgi augstāks, nekā tam bija jābūt, tad kopsummā uzņēmumam kā tādam vajadzētu izvilkt bez ilgtermiņa zaudējumiem." 

Tā kā pašlaik izskatīšanā vēl atrodas daudzi siltumapgādes tarifi un uzņēmumiem jaunā apkures sezona jāsāk ar iepriekšējiem, pieņemti grozījumi, kurā paredzēts risinājums šai situācijai, ļaujot regulatoram līdz 31. oktobrim apstiprināt siltumenerģijas tarifu projektus, par kuriem nav pieņemts regulatora lēmums, atbilstoši tarifu projektā ietvertajām vērtībām. Ja šos grozījumus Saeima atbalstīs, tad arī Saldū ar jaunajiem tarifiem varēs sākt strādāt ātrāk. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti