Vairākas pašvaldības bažās par grūtu ziemu jau vasarā meklē iespējas taupīt elektrību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vairākas pašvaldības lēmušas vasarā ierobežot apgaismojumu naktīs, lai taupītu līdzekļus par patērēto elektroenerģiju. Latvijas Pašvaldību savienībā atzīst – šādi lēmumi ir pareizi un sabiedrība ir jāradina pirms apkures sezonas domāt par līdzekļu taupīšanu. 

Vairākas pašvaldības bažās par grūtu ziemu jau vasarā meklē iespējas taupīt elektrību
00:00 / 03:34
Lejuplādēt

Saulkrastu novadā no šīs nedēļas līdz augusta vidum, kamēr naktis vēl īsākas, mazināts apgaismojums ielās. Kopš jūlija vidus arī Cēsīs vairākās apkaimēs testa režīmā ielu apgaismojums ir ierobežots. Šādi lēmumi balstīti centienos ietaupīt līdzekļus izmantošanai vēlāk rudenī. Tomēr īstais ietaupījums būs līdz ar viedā apgaismojuma ieviešanu Cēsīs, ko iecerēts īstenot nākamgad, pastāstīja Cēsu novada domes priekšsēdētaja vietnieks Atis Egliņš-Eglītis (''Jaunā Vienotība'').

"Izslēgt elektrību ir visprimitīvākais veids, kā taupīt, bet tas, pie kā kolēģi pašvaldībā tagad strādā, ir viedā apgaismojuma ieviešana visā Cēsu pilsētā. Tas notiks pēc principa, ka mēs fiksējam elektrības patēriņu, uzņēmējs modernizē mūsu sistēmu, un no ietaupītajiem līdzekļiem kompensējam viņa padarīto.

Ieguvums ir, ka mēs patērēsim mazāk elektroenerģiju, modernizējot sistēmas, kas beigu beigās paliks pašvaldības īpašumā," stāstīja Egliņš-Eglītis.

Nesen Jēkabpilī izdevies visu pilsētas apgaismojumu nomainīt uz LED lampām, par ko Latvijas Radio jau vēstījis. To pieminot, Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis no Latvijas Zaļās partijas norādīja, ka vasarā pašvaldība īstermiņa taupības risinājumus neapsver, bet tiem gatavojas rudenī.

"Tiklīdz patēriņš atkal augs, domāsim, kā var to samazināt. Elektrības cena ir drausmīgi neparedzama, tā problēma paliek un būs vēl asāka nekā janvārī," norādīja Ragainis.

Jēkabpilī aizvadītajā ziemā apgaismojumu ielās mazināja kovida mājsēdes laikā nakts stundās. Gaidāmajā rudenī to varētu nākties atkārtot, tomēr ar ierobežojumiem centīsies netraucēt sporta nodarbības.

"Ledus halle strādā. Šķiet, zaudējumi būtu lielāki, ja tā nestrādātu. Patērēto elektrību un tehniskos izdevumus pašlaik cenšamies nosegt. Nu, skatīsimies, kas nākamais, ko mums nāksies ietaupīt vai ierobežot. Bet tās lietas, kas saistītas ar sporta nodrošināšanu, šobrīd atņemt bērniem negribētos," stāstīja Ragainis.

Pašvaldību pārstāvji pagaidām ir nerunīgi par iespējamiem energoresursu taupīšanas pasākumiem rudenī un ziemā, jo par tiem sagaidāmi politiski domes lēmumi. Līdzīgi to Latvijas Radio pamatoja arī Rīgas domē.

Apkures gaidāmās izmaksas pagaidām ir vēl liels nezināmais, taču vietvarām tas būs īpaši liels izaicinājums, norādīja Latvijas Pašvaldību savienības eksperts Aino Salmiņš.

"Ir jāsāk pierast pie tā, ka resursi būs jātaupa, un šīs ir tikai pirmās bezdelīgas.

Pagājušajā gadā mēs ar skepsi skatījāmies uz šādiem ierobežojumiem, tagad tas ir pamatotāk, un resursi būs jātaupa ne tādā apjomā vien.

Jārēķinās, ka atbalsts nav paredzēts skolām un bērnudārziem, pašvaldību iestādēm. Katrs cents ir jātaupa, lai nodrošinātu apmācības skolā ziemas periodā, jo tur nekādas atlaides energoresursiem nav paredzētas, un tie būs ārkārtīgi lieli izdevumi. Var nākties ierobežot baseinu, lielu sporta zāļu darbu, būs nepieciešams sporta nodarbības maksimāli ilgi noturēt ārā," stāstīja Salmiņš.

Latvijas Radio apjautāto pašvaldību pārstāvji norādīja, ka energoresursu izmaksu pieauguma dēļ pagaidām nav apsvēruši apstādījumu vai citu labiekārtošanas pasākumu izdevumu mazināšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti