Panorāma

Visā pasaulē iemirdzas Ziemassvētku tirdziņi

Panorāma

Panorāma

Atklāj izstādi "Komunisms XX = RašiZms XXI"

Vairākās Latvijas pilsētās atklāj izstādi «Komunisms XX = RašiZms XXI»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vēsture atkārtojas. Tā uzsver vēsturnieki šodien, dienā, kad pieminam pret latviešu tautu vērstā totalitārā komunistiskā režīma genocīda upurus. Paralēles starp notikumiem pagājušajā gadsimtā, kad tika iznīcināti gan ukraiņi, gan latvieši, ar pašlaik notiekošo Ukrainā, ir nepārprotamas. Lai par to atgādinātu, vairākās Latvijas pilsētās, tostarp Rīgā un Daugavpilī, atklāta lielformāta plakātu izstāde "Komunisms XX = RašiZms XXI".

"Komunisms XX = RašiZms XXI" ir Ukrainas Valsts arhīva Nacionālās atmiņas institūta sagatavota plakātu izstāde, kas šajās dienās atklāta vairākās Latvijas pilsētās, un svētdien, 4. decembrī, arī Rīgā. Ukrainas Nacionālās atmiņas institūtā norādīja – paralēles starp notikumiem ir nepārprotamas. Vēsture tiek atkārtota ar tādu pašu nežēlību un tautas iznīcināšanu, kā pagājušajā gadsimtā.

"Nacionālā arhīva izstādes veidotāji uzskata, ka rašisms ir radies no nenosodīta komunisma, jo nenosodīts ļaunums pieaug. Un tieši nenosodīts komunisms ir pārvērties par šodienas rašismu.

Šajā izstādē mēs parādām ne vienkārši paralēles starp komunismu un rašismu, mēs liekam vienādības zīmi, parādot cilvēku likteņus," stāstīja Ukrainas Nacionālās atmiņas institūta direktors Ihors Kuļiks.

Izstādē apskatāmi 13 cilvēku dzīvesstāsti, pret kuriem totalitārais režīms vērsies pagājušajā gadsimtā, kā arī tie, pret kuriem šogad. Direktori, zinātnieki, lauksaimnieki un uzņēmēji.

Cietuši, iznīcināti tikai tāpēc, ka ir ukraiņi. Runājuši ukrainiski un gribējuši strādāt dzimtenē. Vienīgais no fotografijās attēlotajiem, kurš izdzīvojis, ir Melitopoles mērs, kurš ilgstoši tika turēts gūstā. Izstādes plakātu tulkošanu uzņēmies Latvijas Publiskās atmiņas centrs.

"Neparasta, traģiska situācija, kurā mēs gūstam tādu kā ilustrāciju par to, kas ir noticis ar mums pagātnē. Tās ir paralēles. Paralēles Ukrainas vēsturē, kuras mēs varam saskatīt arī Latvijā, šajās paralēlēs lasot šos stāstus, mēs redzam arī mūsu pašu stāstus šeit, Latvijā," sacīja Publiskās atmiņas centra pārstāve Kristīne Jarinovska.

"Šogad lielākā pasaules daļa ir sapratusi, ka esam novērtējuši tikai vienu ļaunumu, un komunisms nav bijis novērtēts kā noziegums, un visi tie, kas šos noziegumus pastrādāja, to dara atkal," piebilda Latvijas Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība.

Arī Latvijā dzīvojošo ukraiņu biedrība norāda uz vēstures atkārtošanos un cer, ka to sapratīs iespējami vairāk cilvēku. "Jo vairāk mēs rādīsim cilvēkiem patieso Krievijas seju, jo vairāk viņi pievērš uzmanību," norādīja Latvijā dzīvojošo ukraiņu biedrību konfederācijas "Viche" vadītāja Oksana Sičko.

Izstādes autori uzsvēra – komunisms, neticis pienācīgi nosodīts pēc Padomju Savienības sabrukuma, piedzīvoja atkārtošanos laikmetīgajā Krievijā – tagadējā rašismā. Tas izraisīja karu, kura aculiecinieki mēs esam. Latvijas vēsturnieki uzsvēra – ir jādara viss, lai jau nākamgad tiktu sodīti atbildīgie par šiem izdarītajiem noziegumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti