Pavasarī, kad Rīgā reizē ar citām izpilddirekcijām tika likvidēta arī Ziemeļu izpilddirekcija, kas atradās Rūpniecības ielā – vienā ēkā ar dzimtsarakstu nodaļu, tika darīts zināms, ka izpilddirekcijas vietā būs bērnudārzs 100 mazajiem rīdziniekiem. Pavasarī ar jaunajiem plāniem tika iepazīstināti arī dzimtsarakstu nodaļas darbinieki.
"Un es domāju, nebūs nemaz slikti, jo vienā mājā būs divas pašvaldības iestādes – dzimtsarakstā skanēs Mendelsona kāzu maršs, otrā pusē būs bērnu čalas un kņada, un dzīve kūsāt kūsās," atcerējās Rīgas pilsētas Ziemeļu dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Inese Bumbiere-Kaže.
Dzimtsarakstu nodaļā ar izpratni izturas pret to, ka daļa plašās autostāvvietas būs jāatdod mazajiem kaimiņiem, kur ierīkot rotaļu laukumus. Bet par to, ka priekšā skvēram un rožu dobei tiks uzcelts žogs, nodaļas darbinieki uzzinājuši no celtniekiem.
Dzimtsarakstu nodaļa lepojas arī ar skaistu ziemas dārzu, kur iespējama kopā būšana. Tomēr tas īsti nav arguments, lai atstātu jaunlaulātos bez iespējām nofotografēties ārpusē. Krāšņajā ziemas dārzā kāzinieki parasti nāk fotografēties vēsākā laikā, jo vasaras svelmē tur uzturēties ir diezgan pagrūti.
Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja pieļāva, ka žoga būvēšana ir saistīta ar kādiem drošības noteikumiem, kas attiecas uz pirmskolas izglītības iestādi.
Rīgas domes Īpašuma departamentā atzina, ka pavasarī departamenta pārstāve nav iepazīstinājusi Dzimtsaraksta nodaļu ar teritorijas labiekārtošanas plāniem, kur ietilpst arī jaunlaulāto iecienītā skvēra norobežošana.
"Tur ir plānots mazs, viegls žodziņš. Šo rožu dobi varēs izmantot sestdienās, svētdienās un arī tad, kad bērnu tur nebūs. Jo pirmsskolas izglītības iestādei uz šo rožu dobi iziet trīs logi.
Teritorijai ir jābūt nožogotai, un tīri cilvēcīgi – vai būtu pieņemami, ka telpā, kur bērni ģērbjas, iet gulēt, pie logiem notiek šampanieša dzeršana vai fotografēšanās? Tās nav savienojamas funkcijas,"
stāstīja Rīgas domes Īpašuma departamenta Būvniecības pārvaldes Arhitektu nodaļas vadītāja Arta Goldberga.
Tā kā svētdienās dzimtsarakstu nodaļa nestrādā, jaunlaulātie skvērā tiks ielaisti vienīgi sestdienās. Departamentā šaubās, ka tik vienkāršs risinājums kā aizkari vai žalūzijas priekšā grupiņu logiem būs pieņemams vecākiem.
"Es neredzu risinājumu, ka mēs nesaņemsim sūdzības no 20 vecākiem, ka diendienā bērniem aiz logiem notiek ceremonija un fotografēšanās. Un pie viena tiek nofotografēti bērni, " sacīja Goldberga.
Fotografēšana ir mūsu ikdienas realitāte. Bērni var jebkura telefona fotokameras redzeslokā iekļūt gan uz ielas, gan parkā, gan savas mājas pagalmā – skaidroja psihoterapeits Nils Sakss Konstantinovs. Viņš uzsvēra, ka bērni noteiktā vecumā jāsargā no lietām, kas konkrētajā vecumposmā var viņus traumēt. Pirmsskolā tā ir pornogrāfija, atklātas seksa un vardarbības ainas.
"No visa, kas mums ir zināms par bērnu psiholoģiju un attīstību, nav pamata bažām, ka kāzu redzēšana, precēšanās redzēšana, šampanieša dzeršanas redzēšana varētu kaut kā negatīvi ietekmēt bērnu psihi.
Tas ir absolūti normāli. Bērni redz miljons lietu, kuras viņi nedrīkst darīt – to, ka pieaugušie brauc ar automašīnām, to, ka kāds smēķē, to, ka kāds vada lidmašīnu un vēl kaut ko," sacīja Konstantinovs.
Pieaugušo – vecāku un pedagogu – uzdevums šādā situācijā ir izskaidrot bērniem saprotamā valodā notiekošo, nevis par varītēm viņu acīm visu slēpt.
Psihoterapeits norādīja: "Mēs visi dzīvojam sabiedrībā, mums jāsalāgo visu intereses. Un nebūtu vērts visu pakārtot iedomātām, it kā bērnu vajadzībām. Arī cilvēkiem citos vecumos ir savas vajadzības, tostarp – apprecēties, iedzert šampanieti, nofotografēties. Tas pats par sevi ir respektējams. Un šajā gadījumā, man šķiet, tiešām grūti iztēloties kādu argumentu, kāpēc kādam varētu rasties iebildumi."
Kā piebilda psihoterapeits, cilvēki vēlas pasargāt bērnus, bet šis izklausās pēc gadījuma, kad mēs bažījamies nedaudz par daudz.