«Uzostie skolēni»: Aktīvāk cīnās ar narkotikām skolās; bērnu vecāki – ne vienmēr saprotoši

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lai cīnītos ar narkotiku lietošanu pusaudžu vidū, arvien biežāk skolas pašas aicina pie sevis policiju. Policijas reidi skolās tiek veikti sadarbībā ar Muitas pārvaldes kinologiem, kuru dienesta suņi ir speciāli apmācīti meklēt narkotikas un tabakas izstrādājumus. Latvijas Radio Ziņu dienestam ir informācija, ka pirms mēneša policija ar suņiem rīkoja reidu kādā no Saldus novada skolām un tika atklāts, ka astoņi skolēni ir lietojuši narkotiskās vielas. Diviem no viņiem narkotiku lietošana konstatēta atkārtoti, līdz ar to pusaudžiem jārēķinās jau ar kriminālsodu.

«Uzostie skolēni»: Mācību iestādes arvien aktīvāk cīnās ar narkotiku lietotājiem
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Ierodas negaidīti

Pirms mēneša, septembra beigās, kinologi un policisti kādā Saldus skolā ieradās negaidīti. Viņi narkotikas meklēja stundu laikā klasēs, kurās mācās pusaudži. Neviens audzēknis, ieraugot suņus, aizmukt neesot mēģinājis, lai gan daži reida laikā izskatījušies uztraukušies.

"Mācību procesa norises laikā pārbaudām arī garderobes, kur ir āra drēbes. Suņi bieži vien norāda gan narkotisko vielu klātesamību, gan bieži tiek atrasti tabakas izstrādājumi. Pamatā tās atrodas drēbēs. Tad, klātesot personām, uz kuru apģērbu suņi norādījuši, arī tiek veiktas procesuālas darbības. Savukārt personas tiek nogādātas uz ekspertīzes veikšanu," pastāstīja Saldus policijas iecirkņa priekšnieks Eduards Boļšakovs.

Suņi kļūdās reti. Šoreiz speciāli trenētie deguni uzoda astoņus aizdomīgus jauniešus. Viņiem paņēma asins un urīna paraugus. Un mēnesi vēlāk jau bija skaidrs – visiem astoņiem ekspertīze uzrādīja marihuānas lietošanu. Sešiem no pieķertajiem draud administratīvais sods – brīdinājums vai šķiršanās no 50 līdz 280 eiro. Divi gada laikā pieķerti atkārtoti. Tas nozīmē, ka pusaudžiem jau draud kriminālatbildība. Turklāt no 14 gadiem nepilngadīgam var piemērot arī īslaicīgu brīvības atņemšanu vai piespiedu darbu.

"Visos gadījumos, kur ir nepilngadīgie, mērķtiecīgi strādājam ar viņiem, lai zinātu, kas ir lietotāji. Tiek brīdināti vecāki. Jo pamatproblēma jau ir šī lietošana, tai ir kaitīga ietekme uz bērna organismu. Sods ir otršķirīgs jautājums no mūsu puses," uzsvēra Boļšakovs.

Skolas lūdz palīdzību, vecāki sūdzas

Tiesa, te gan atklājas vēl kāda nianse – vecāki ne vienmēr ir saprotoši. Reidus skolās ar suņiem viņi mēdz uztvert kā bērnu tiesību pārkāpšanu. Tikmēr sadarbība ar skolu vadību policijai izveidojusies pozitīva. Turklāt lielākā daļa pārbaužu notiek pēc pašu skolu iniciatīvas. Latvijā kopumā kinologu un policistu palīdzību pērn lūgušas vairāk nekā desmit skolas.

"Skolas ir sākušas aktīvi sadarboties ar policiju. Protams, ja sāksies pastāvīgi reidi ar suņiem, statistikā rādītāji varētu palielināties. Taču kopumā tā ir ļoti pozitīva lieta. Šādu gadījumu atklāšana ļauj citiem skolēniem būt drošākā vidē," uzsvēra Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks Sandis Radziņš.

Reidu vietas, skolu nosaukumus, arī laikus policisti un direktori grib turēt noslēpumā. Tas ļauj pasargāt administrāciju no konfrontācijas gan ar audzēkņiem, gan ar viņu vecākiem.

Šogad reidu plāno pieteikt arī Siguldas Valsts ģimnāzijas direktors Rūdolfs Kalvāns. Viņu gan vairāk uztrauc ne narkotiku, bet tabakas izstrādājumu un elektronisko smēķēšanas ierīču plašā izplatība skolēnu vidū.

"Šī sērga ir zināma visā Latvijā – gan pilsētās, gan arī lauku teritorijās. Un ir atbildīgi skolēniem ik pa laikam ar tādām nedaudz represīvām metodēm atgādināt par kārtību un pastāvošiem ierobežojumiem," uzskata Kalvāns.

Narkotiku lietošana pieaug

Narkotiku izplatība pusaudžu vidū iet plašumā. Pēc policijas datiem, pieaug par narkotiku lietošanu un glabāšanu nelielos apmēros sodīto jauniešu skaits, kā arī to nepilngadīgo skaits, kas gada laikā pieķerti atkārtoti un nodoti kriminālvajāšanai. Ja pirms trim gadiem policija administratīvi sodīja 291 jaunieti un trīs nepilngadīgos pieķēra atkārtoti, tad pērn pie soda tika jau par piektdaļu vairāk jauniešu, bet atkārtoti pieķerto skaits bija pat septiņas reizes lielāks jeb tāds bija jau 21 jaunietis.

"Šiem likumpārkāpumiem ir arī latentā jeb slēptā daļa, par ko mēs neuzzinām. Jo vienreiz bērns var nonākt mūsu redzes lokā, citreiz arī var nenonākt. Daudzi nobīstas. Dažiem ir bijusi veiksmīga sociālā korekcija, un bērns saprot, ka jebkurš šāds pārkāpums var ietekmēt viņa turpmāko dzīvi," sacīja kārtības policijas inspektore Vineta Pavlovska, kas ir atbildīga par darbu ar jauniešiem.

Darbā ar pusaudžiem tiek iesaistīti arī viņu vecāki. Ja viņi nesadarbojas, tad stafeti pārņem bāriņtiesas un iesaistās arī sociālie dienesti. Tomēr tas ir mīts, ka narkotikas vairāk lieto bērni no sociāli nelabvēlīgām ģimenēm. Drīzāk riska grupā ir pusaudži, kuriem ir tieksme izmēģināt ko jaunu.

"Bērni narkotikas iegādājas vai nu no savējiem, tātad kāds skolā izplata, vai viņi tās ir iegādājušies jau kaut kur ārpus skolas. Ir pat bijuši gadījumi, kad nodibināta "WhatsApp" grupa, kurās viņi viens otram nodod informāciju, kur šīs narkotikas var iegūt," atklāja Pavlovska. Rīgā nesen aizturēja no kādas skolas atskaitītus pusaudžus, kas saviem bijušajiem skolas biedriem tirgoja marihuānu. Skolēni to varēja iegādāties netālu no skolas, starpbrīdī.

Par narkotiku izplatīšanu un glabāšanu tiek piemērots kriminālsods. Nepilngadīgo apsūdzēto skaits gan pēdējos trīs gados nedaudz sarucis. 2018. gadā tika apsūdzēti 64 pusaudži, 2019. gadā – 54, bet pērn – 50.

Pēdējā laikā arvien biežāk nepilngadīgie dīleri narkotikas iegādājās internetā.

"Ļoti aktīvi attīstās nelegālie tirgi internetā, un Covid-19 to ir tikai veicinājis. Nepilngadīgais ar iemaņām, kurš zina, kā strādāt "dārknetā", iegādājas narkotikas attālināti un anonīmi. Pēc tam viņš tās saņem vai nu ar pasta sūtījumiem, kā bija vienu laiku populāri, vai arī narkotikas tiek piegādātas slēpnī. Pēc naudas pārskaitīšanas pārdevējs atsūta slēpņa vietu, fotogrāfiju un GPS koordinātes. Jaunietis aiziet un paņem. Viņš piegādātāju kā tādu nemaz nezina un neredz. Un šajā gadījumā piegādātājs, visticamāk, bija kurjers, kuram nav nekādas sasaistes ar pašu tirgotāju," tirdzniecības shēmu aprakstīja Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks Radziņš.

Vispopulārākā – zālīte

Izplatītākas narkotikas skolēnu vidū ir marihuāna, saukta par zālīti, amfetamīni un LSD, ko dēvē par skābi. Turklāt visos narkotiku segmentos nelegālais tirgus attīstās sintētisko analogu virzienā. Tādas narkotikas ir izdevīgākas ražotājiem un tirgotājiem, jo ir lētākas un pēc svara un apjoma – mazākas. Tāpat ir skaidrs, ka to kvalitāti neviens nekontrolē. Tāpēc pusaudža reakcija uz devu un lietošanas sekas ir neprognozējamas.

Nepilngadīgie narkotiku lietotāji ārstējas Bērnu slimnīcas novietnē "Gaiļezers". Te nonāk tie, kas lieto narkotikas jau ilgstoši.

Tāpat pēdējā laikā arvien biežāk arī tie, kuri nonākuši pie psihiatrijas speciālistiem jau pēc pirmās pamēģināšanas reizes.

"Gala lietotājs – par viņu neviens nedomā. Viņš saņem vielu, kas ir mazizpētīta, nezināmas koncentrācijas un ar ļoti izteiktam psihoaktīvām ietekmēm. Uzvedības traucējumi intoksikāciju laikā var būt ļoti izteikti – līdz pat halucinācijām, psihozēm. Turklāt tie var būt dažādu vielu grupām, no kurām pat pusaudži negaida nekādas tādas sekas," uzsvēra bērnu psihiatrs, narkologs Ļevs Poluņins. Psihiatra Poluņina jaunākajam pacientam, kas slimnīcā nokļuva narkotiku dēļ, ir 12 gadi.

Pieprasījums pēc palīdzības arvien vairāk pārsniedz bērnu psihiatru un narkologu pieejamību. Turpinoties mājsēdei, situācija tikai pasliktināšoties, prognozēja ārsts: "Pusaudzim tiek ļoti ierobežotas visas aktivitātes, kas palīdz viņam regulēt savu garastāvokli un psihisko labklājību  – sports, sociālie kontakti. Visvieglāk un ātrāk savu iekšējo stāvokli var izmanīt ar psihoaktīvām vielām."

Turklāt, esot mācību iestādē, skolēns tomēr ir pakļauts kaut kādai kontrolei. Tāpēc, tiklīdz atsāksies mācības klātienē, turpināsies arī policijas reidi skolās ar suņiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti