Dienas ziņas

Apstiprina Sēlijas ģerboni

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Uz māsu profesijas reformu raugās cerīgi

Uz medmāsu profesijas reformu raugās cerīgi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

No šī gada sākuma sākusies reforma māsu profesijā. Tā ļauj māsām brīvāk pārvietoties darba tirgū, izglītība vairs nav sadrumstalota divpakāpju sistēmā un dažādās specialitātēs un ārstniecības metodēs. "Darāmā vēl daudz, bet tas ir neliels solis samilzušās problēmas risināšanā," atzina Latvijas Māsu asociācijā. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, šogad ir par teju 600 māsām vairāk.

Lielākā krīze, pēc kuras Latvijā strauji samazinājās māsu skaits, bija 2009. gads. Vairāku gadu laikā no 12 000 nozarē palika aptuveni 9000 māsu. Viens no iemesliem, kas traucēja māsām atgriezties darba tirgū vai tajā brīvi pārvietoties, bija sadrumstalotā izglītība un sertificēšanas sistēma. Pēc trim koledžā pavadītiem gadiem vēl augstskolā bija jāiegūst specializācija, piemēram, ķirurģijā. Ja vēlējās citu specialitāti, tad atkal augstskolas sols.

"Lai viņas varētu brīvi pārvietoties un darboties šaurajās specializācijā, ir māsas, kuras ir ieguvušas pat trīs diplomus, augstākās izglītības bakalaura diplomus," stāstīja Latvijas Māsu asociācijas prezidente Dita Raiska.

Māsu profesijas reforma ieviesusi izmaiņas izglītībā, izvērtējot arī Eiropas Savienības valstu pieredzi. Tagad pēc četriem augstskolā pavadītiem gadiem būs iegūta vispārējās aprūpes māsas kvalifikācija, kas nebūs šauri specializējusies tikai vienā jomā. Kuldīgas slimnīcā šo reformu vērtēja pozitīvi.

"Māsas varēs vairāk aptvert plašāku darba loku jebkur, es ceru, ka beidzot varbūt māsu prestižs celsies, un daudz vairāk māsas gribēs studēt māszinības," sacīja Kuldīgas slimnīcas galvenā māsa Ilze Lude.

Tās māsas, kuras jau ir darba tirgū un izglītojušās pēc iepriekšējās sistēmas, piecu gadu pārejas posmā savas zināšanas papildinās neformālā izglītībā.

"Caur šo tālākizglītības programmu piedāvājumu, ko pieminēju, pārejas periodā no 2022. līdz 2027. gadam māsas pilnveidosies, respektīvi tad, kad sistēmā sāk integrēties jaunās māsas, apguvušas jauno izglītības programmu, lai faktiski māsas varētu spēt domāt vienādi," teica Latvijas Māsu asociācijas prezidente.

Vineta Komisāre par māsu izmācījusies pirms nepilna gada. Viņa atzina, ka mācības nebaida, arī kolektīvs atbalstījis.

"Es esmu nepilnu gadu beigusi, tas atskaites punkts tagad ir, ka mums pieci gadi atkal ir visiem jāmācās visu laiku, jāaug līdzi, ir jāvāc kredītstundas," teica Komisāre.

Latvijas Māsu asociācijas prezidente atzina, ka šī reforma ir neliels solis pretim samilzušās problēmas risināšanai. Pirmie absolventi pēc jaunās sistēmas būs jau jūnijā, atvieglotāka māsām ir iespēja atgriezties profesijā pēc ilgāka pārtraukuma.

Statistikas dati liecina, ka, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, šogad ir par teju 600 māsām vairāk, tas ir 9120 māsu. Tomēr nepieciešams būtu aptuveni 12 000. Tāpat valdībā joprojām notiek sarunas par algu paaugstināšanu un māsu profesijas prestiža celšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti