Rīta Panorāma

Politologs: partijas nespēj iztapt prezidentam, kurš apmaldījies kritērijos

Rīta Panorāma

Zoodārzā zog putnus; atkritumos izgāž pasta sūtījumus - 16. decembris vēsturē

TV un radio tornim 27 gadu darbības jubileja

TV un Radio tornim 27 gadu darbības jubileja

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Vēl tikai daži gadi līdz savu 30 jubileju svinēs radio un televīzijas centrs. 1985.gada decembrī Zaķusalā, opirmos eksperimentālos raidījumus sāka Latvijas televīzijas ēkas lielākais kaimiņš TV un radio tornis, regulāru raidīšanu uzsākot 1986.gada janvārī. Vairāk nekā 300 metrus augstā būve joprojām ir augstākais TV apraides tornis Eiropas Savienībā un trešā augstākā ēka Eiropā. Un visticamāk, ka televīzijas tornis šobrīd Latvijā ir ēka, kam ir visilgākais garantijas termiņš. Būvnieki apsolījuši, ka ar tornis nekas neatgadīsies 250 gadus.

Latvijas Televīzijas un radio tornis ir 368 metrus augsts. Eiropas Savienības valstīs otra tik augsta torņa nav. Radio un TV centra administratīvie darbiniekiem augstāk par 130 metriem netiek. Tam vajadzīgas atļaujas, saskaņošanas un augstkāpēja sertifikāts. Tiesa kādam drosminiekam vēl pērn izdevās sasakņot lēkšanu no torņa 318. metra lidvāveres tērpā. Augstums vilina arī romantiķus, torņa skatu laukumā salaulāti jau vairāki pāri.

„Mēs braucam pa vienu no trim kājām. Divās kājās ir identiski lifti un trešjā kāja ir avārijas kāpnes, kas paredzētas evakuācijai, ja nu gadījumā kas.

Tā kā šī problēma ir ļoti aktuāla šobrīd, varu apliecināt, ka mums notiek regulāras ugunsdzēsības trauksmes, regulāras apmācības. Mēs esam pārliecināti, ka nekas šausmīgs te atgadīties nevar. Vēl jo vairāk tāpēc, ka tornis ir būvēts ar 250 gadu garantiju," stāsta VAS LVRTC apraides departamenta direktora vietnieks Uldis Lavrinovičs.

Ēka būvēta tā, lai izturētu vēja ātrumu 80 metri sekundē un krietnas zemes trīces. Torņa darbinieki izjutuši kā stiprākā vējā pārdomāti pamati un atsvari vienkāršiem vārdiem runājot, velk torni atpakaļ, iztaisnojot tā vertikāli. No 100 darbiniekiem septiņdesmitajos gados, tornī strādā vairs tikai daži desmiti. Taču ēkas telpas tukšākas nekļūst.

„Nu jau būtu jābūvē otrs tornis vai blakus telpas, lai tur izvietotu tehniku. Cilvēku kļūst mazāk, bet dzelžu vairāk, līdz ar to nav tāda sajūta, ka mums šeit  būtu tukšums klusums un pamestība. Gluži otrādi," atklāj Lavrinovičs.

Centra vadība iecerējusi torņa apkārti padarīt par pievilcīgu laika pavadīšanas vietu ikvienam. Interaktīvs parks un estrāde ir tikai daļa no iecerēm. Līdz notikušas lielas pārmaiņas arhitekti jūsmojot par TV tornī saglabāto 70. gadu interjera estētiku. Neizbēgama atvadīšanās notikusi tikai no novecojušās tehnikas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti