Kultūras ziņas

Jūrmalā par jūru: biennāle "Marīna 2019"

Kultūras ziņas

Laima Vaikule aicina uz randiņu Jūrmalā

Zaķusalas TV tornis tiek rekonstruēts

TV tornim veic pretkorozijas apstrādi; tuvākajos mēnešos tas iegūs svaigu izskatu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pēdējās dienās sociālos tīklus pāršalcis satraukuma vilnis – kas notiek ar Zaķusalas televīzijas torni? Vai tiešām nolemts to pārkrāsot baltu? Kā skaidro Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC) valdes loceklis Mariss Mežgals, šobrīd televīzijas tornim tiek veikta plānveida pretkorozijas apstrāde, bet tuvākajos mēnešos tornis iegūs jaunu, svaigu izskatu.

Rīgas radio un televīzijas tornis celts no 1979. līdz 1989. gadam un joprojām ir augstākais Eiropas Savienībā un trešais augstākais Eiropā. 2016. gadā tornis ieguvis arī vietējas nozīmes kultūras pieminekļa statusu. Kopš šī pavasara tornis ir slēgts apmeklētājiem un sākušies rekonstrukcijas darbi.

“Tas, kas šobrīd notiek, ir plānveida pretkorozijas apstrādes darbi, ko LVRTC veic tekoši visos savos objektos,” skaidro Mariss Mežgals. "Patlaban darbi tiek veikti centrālajai daļai un arī atsevišķi vienam balstam. Tie ir gruntēšanas darbi, tāpēc, ja cilvēki paveras no Vecrīgas puses, izskatās – kas notiek ar torni, tornis kļūst tā kā tāds pelēcīgs kopumā, neredzams.”

“Ņemot vērā, ka šie pretkorozijas apstrādes darbi tieši sakrīt ar kultūras pieminekļa statusa iegūšanu, tika lemts arī par krāsojuma nomaiņu. Tātad torņa kājas turpmāk būs dūmakaini pelēkas, savukārt centrālā daļa, kā jau ir bijusi, būs Latvijas karoga krāsās. Sākotnēji ir gruntēšanas darbi, bet tuvākajos mēnešos tornis iegūs arī jaunu, svaigu izskatu,” stāsta Mežgals.

Tā kā tornim piešķirts pieminekļa statuss, rekonstrucijas darbi tiek rūpīgi uzraudzīti. Objekts ir viens no gadu skaita ziņā jaunākajiem kultūras pieminekļiem, taču tas nemazina tā vērtību.

"Televīzijas tornis ir tipoloģiski unikāla būve, ļoti reta, turklāt vēl saglabājusi savu sākotnējo funkciju. Tas ir arī sava laika inženiertehniski unikāla būve. Spice tika atgriezeniski būvēta, metināta uz zemes, sākts ar spici un tad pa posmam likts klāt, un tad viss, kad tas bija sasniedzis jau 500 tonnas, tika celts 88 metru augstumā, nu ārkārtīgi tehnoloģiski sarežģīti,” uzsver Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes pārstāve Katrīna Kukaine. “Un unikāla arī tā ārējā apdare, kas tika metināta uz zemes lielos gabalos, un tad tādi 27 m augsti elementi celti augšā.”

Jau torni projektējot, svarīga bijusi ne tikai tā primārā funkcija – apraides nodrošināšana. Tolaik jaunā gruzīnu arhitekta Kima Nikuradzes ideja bija torni veidot arī kā tūrisma objektu – tajā izveidota arī skatu platforma un restorāns. Pēdējā laikā gan restorāns panīcis un arī skatu laukums ilgojies pēc uzlabojumiem, tāpēc torņa rekonstrukcijas plāni šobrīd ir daudz vērienīgāki par krāsas maiņu un kopš maija tas slēgts apmeklētājiem.

“Tas, ko mēs plānojam, ir, pirmkārt, atjaunot pašu torni tajā statusā, kāds tam ir bijis iepriekš, kad bija pieejami skatu laukumi, bet, protams, mūsdienīgā izpildījumā,” atklāj Mežgals. “Ja mēs runājam par publisko daļu, mēs, tā teikt, sadalām to divās daļās. Būtiskākais ir tas, ka visu, kas ir tornī, mēs tā kā vairāk orientējam uz izklaidi.”

Tornī plānots ierīkot gan atvērtu, gan slēgtu skatu laukumu, ekstrēmu izjūtu cienītāji varēs nodarboties ar tā saucamo “skywalk” – ar speciālu nodrošinājumu pastaigāties pa torņa dzegu, bet pakājē plānots izveidot izglītojošu tehnoloģiju un inovāciju centru. Kā īpašs tūristu magnēts plānots pasaulē lielākais Fuko svārsts, kura izveidi iespējamu padara torņa unikālā trīs balstu konstrukcija.

Šobrīd vēl norit projekta saskaņošana, bet plānots, ka rekonstruētais televīzijas tornis apmeklētājiem tiks atvērts 2024.-2025. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti