Tūristu plūsma uz Rīgu atsākas lēni. Bažījas par profesionālo gidu aiziešanu no nozares

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Rīgas tūristu gidi ir viena no profesijām, ko krīze skārusi ļoti smagi. Saistībā ar starptautiskā tūrisma apstāšanos, pēdējie trīs mēneši viņiem bijuši pilnīgs tukšais periods. Arī tagad pēc ārkārtas situācijas atcelšanas, gidu dzīvē nekas īsti nav mainījies, jo tūristu plūsmas uz Rīgu tikpat kā nav un visdrīzāk vēl ilgāku laiku nebūs.

Tūristu plūsma uz Rīgu atsākas lēni. Bažījas par profesionālo gidu aiziešanu no nozares
00:00 / 03:17
Lejuplādēt

Kopumā galvaspilsētā ir aptuveni 450 sertificētu Rīgas tūristu gidu. Daļa no viņiem jau tagad atraduši darbu citās sfērās vai apsver šādu iespēju. Vienā brīdī tas tūrisma nozarei var izrādīties liels zaudējums, jo visi sertificētie gidi ir visaugstākās raudzes profesionāļi, kam ir ļoti būtiska loma veiksmīgā nozares darbībā un attīstībā.

“20 gadu laikā es pieredzēju, ka tūrisms aizvien pieaug, pieaug un pieaug, bet šajā gadā tas pēkšņi viss tā strupi aprāvās. Un šobrīd tā kā ļoti daudzi kolēģi es arī esmu piespiedu dīkstāvē,” stāsta Gita Vigule, kura kā gide ar ārvalstu tūristiem strādā jau 20 gadu un ir arī Latvijas Profesionālo gidu asociācijas valdes locekle.

Šobrīd lielākā daļa Rīgas tūristu gidu saņem dīkstāves pabalstu, bet sākums viņiem bija ļoti smags.

Kā tūrisma jomas lielākie zaudētāji tika izcelti viesnīcās, restorānos un muzejos strādājošie, bet par gidiem sākotnēji piemirsa. Saklausīja viņus tikai pēc asociācijas vairākkārtējas vēršanās Ekonomikas ministrijā un citās ar šo jomu saistītās institūcijās.

Diemžēl tie gidi, kas paši ir arī uzņēmuma vadītāji, pabalstus tā arī nesaņēma.

Latvijas Radio uzrunātā gide Gita Vigule pati savu situāciju šobrīd raksturo kā labu. Viņa līdz jūnija beigām vēl turpinās saņemt dīkstāves pabalstu, bet pēc tam kādu laiku varēs dzīvot no uzkrājumiem. Daudziem kolēģiem situācija esot daudz kritiskāka, viņi jau atraduši darbu citās sfērās un par gidiem strādāt vairs neplāno.

“Jā diemžēl tā notiek. Problēma ir tāda, ka – lai kļūtu par labu, profesionālu gidu, ir ļoti daudz jāiegulda, tā ir nepārtraukta sevis pilnveidošana, izglītošanās. Un šie profesionāļi, kuri strādā, kuriem ir pieredze, ja viņi aiziet pavisam projām... Kamēr izglītos nākamo paaudzi, paies laiks, kamēr viņi iegūs šo pieredzi.

Ja tā infrastruktūra tiks iznīcināta vai gidi būs spiesti meklēt citās nozarēs darbu, ir diezgan lielas bažas, kāda būs situācija tad, kad tūrisms atsāksies.

Saka jau arī, ka vieta nepaliks tukša, ja būs pieprasījums, būs atkal piedāvājums, bet kāda būs tā kvalitāte?” komentē Gita Vigule.

Lai kaut mazliet atvieglotu situāciju, Rīgas dome noteikusi, ka līdz oktobra beigām Rīgas tūristu gidiem nebūs jāmaksā pašvaldības nodeva 50 eiro apmērā par sertifikātu pagarināšanu vai atjaunošanu, stāsta Rīgas tūristu gidu sertifikācijas komisijas vadītājs Edgars Miķelsons.

Arī viņš situāciju raksturo kā sarežģītu ar joprojām ļoti neskaidru nākotni, kaut arī šobrīd jau sākot parādīties pirmais, gan pavisam vēl vārgais cerību stariņš.

Edgars Miķelsons atzīmē: “Tad, kad visa šī situācija sākās – marts, aprīlis, maijs – šajos mēnešos pilnīgi viss bija apstājies. Tagad jau tiekoties ar gidiem, nu jau sāk parādīties tādas mazliet patīkamākas ziņas vienam otram. Sāk nākt jau individuālas tūres, citam jau ar lielākām vai mazākām grupām, tā kā tāds mazs gaismas stariņš kaut kur parādās.”

Gide ar 20 gadu pieredzi Gita Vigule prognozē, ka tik daudz tūristu kā pēdējos gados Rīgā vēl ilgi nesagaidīsim, plūsma sāks atjaunoties ļoti lēni un pakāpeniski. Bet, viņasprāt, šis izteiktais masu tūrisms, kad cilvēki ceļoja daudz, bet bieži vien bez īpašas intereses un pietātes pret vietām, ko viņi apmeklē, arī nemaz nebija tik labs. Varbūt pēc piedzīvotās situācijas cilvēki ceļos atbildīgāk un rūpīgāk visu izsverot, izraudzīsies galamērķus, kas viņus patiešām interesē, un to tad varētu uzskatīt par vienu no krīzes ieguvumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti