Trīs salauztas personības – «Dod pieci!» ziedotājas pieredze ar asarām acīs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 5 mēnešiem.

Labdarības maratonā “Dod pieci! 2020”, kas šogad vāc līdzekļus, lai palīdzētu cilvēkiem, kas cietuši no vardarbības ģimenē, kāda anonīma ziedotāja telefona sarunā ar stikla studijas dīdžejiem Tomu Grēviņu un Elīnu Baltskaru tiešraidē dalījās ar savu personisko stāstu.

Viņa uzsvēra, ka vardarbība ģimenē ir ļoti svarīga tēma un teica, ka viņai ir ārkārtīgi liels prieks, ka beidzot par to ir sākts runāt.

"Dod pieci! 2020", seko līdzi tiešraidei!

Labdarības maratons "Dod pieci!" 152 stundu garā tiešraidē šogad vāca līdzekļus, lai palīdzētu cilvēkiem, kas cietuši no vardarbības ģimenē. Minimālais ziedojums 5 eiro palīdz stundu būt drošībā cilvēkam, kurš bēg no fiziskas, emocionālas vai ekonomiskas vardarbības.

Ziedot ar dziesmu iespējams līdz 10. janvārim labdarības maratona mājaslapā dodpieci.lv.

Ja saskaries ar vardarbību ģimenē, palīdzības pieteikuma anketu iespējams aizpildīt "Dod pieci! 2020" mājaslapā.

Sievietes pieredzes stāsts lauž stereotipu par varmāku vīrieti, kurš cieš no alkohola atkarības un pats ir nācis no vardarbīgas ģimenes.

“Es gribu teikt, ka mēs visi nedaudz stigmatizējam to, ka varmāka ir vīrietis, parasti patēvs, alkoholiķis, kas nāk no nelabvēlīgas ģimenes.

Es zinu, ka varmāka var būt arī laba izskata, inteliģenta, labi mācījusies un labi situēta, normālas ģimenes mamma, ko visi apkārtējie pat nedaudz apbrīno.

Idejiski viņai vajadzētu būt tavam vislielākajam sargam, bet tieši viņa ir tas cilvēks, kurš tavu bērnību audzināšanas metožu dēļ ir padarījis par reālu elli.”

Viņa stāstīja, ka vardarbība no vecākiem bērnos rada sajūtu, ka viņi nav nekas. Līdzās emocionālai vardarbībai, kurā visu laiku dzirdēts “Tu esi stulbs”, “Tu esi idiots”, “Tu esi sačakarējis dzīvi”, piedzīvota arī fiziska vardarbība.

“Tā ir mamma, kas visu acīs ir supercilvēks, bet aiz aizvērtām durvīm tu dzirdi, ka esi debils, ka bez sišanas jūs tāpat neko nesaprotat, ka ir ok slīcināt podā, ir ok izraut bērnu aiz matiem no gultas otrā stāva tāpēc, ka nav kaut kas izdarīts.”

Bērni ir saskārušies ar ekspertu minēto vainas sajūtu un kaunu, viņi ir stipri cietuši no piedzīvotā:

“Mēs bijām trīs bērni, un man liekas, ka mēs no tā visa esam iznākuši kā trīs salauztas personības.”

Lai arī ir saņemta psihoterapeita palīdzība un pagājis daudz gadu, sieviete atzina, ka vēl jo projām viņa vainu meklē sevī un vēl joprojām cīnās ar sajūtu, ka nav pelnījusi neko labu.

Viņas pieredzes stāstam gan ir viens gaišs secinājums: ne vienmēr ir tā, ka tie, kurus sit, turpina sist savus bērnus, jo viņas bērni ar vardarbību ģimenē nav saskārušies.

Sievietes drosmīgo apņēmību dalīties ar savu stāstu motivēja novērojumi par citu vecāku izturēšanos pret saviem bērniem:

“Es nolēmu, ka man ir jārunā, lai cik arī grūti tas nebūtu, tāpēc, ka es zinu, ka ir cilvēki, kuriem ir bijusi forša bērnība un kuri nav saskarušies ar tādu pieredzi kā es. Neskatoties uz to, viņi dažkārt izvēlas savus bērnus audzināt ar šādām metodēm,

ja bērns neklausa – nu tad uzšaujam. Jūs vienkārši neapzināties, ko jūs izdarāt, jo jūs tam, kā ir, ja tuvākais cilvēks tev dara pāri, neesat gājuši cauri!”

Viņas ziedojums tika veikts apmaiņā pret Andrea Bocelli & Giorgia dziesmu “Vivo per lei”: “Šī ir viena no retajām pozitīvajām lietām, ko es varu atrast savās atmiņās par māti. Viņa klausījās šo mūziku, un viņa mani pie tās aizveda.”

KONTEKSTS

Ziedot ar dziesmu var "Dod pieci 2020" mājaslapā. Minimālais ziedojums – 5 eiro ir viena stunda drošībā no vardarbības ģimenē cietušam cilvēkam.

Visi labdarības maratonā saziedotie līdzekļi tiks novirzīti Ziedot.lv ātrās reaģēšanas jeb krīzes fondam, lai palīdzētu cilvēkiem, kuri vēlas izkļūt no vardarbības ģimenē un nodrošinātu viņiem atbalstu akūtu un neatliekamu situāciju risināšanai – īslaicīgai pajumtei, medicīniskai palīdzībai un ekspertīžu apmaksai, ēdienam, transportam, mentoram, kurš cietušajiem sniedz palīdzību situācijas risināšanā u.c.

Projekta mērķis ir ne tikai palīdzēt cietušajiem, bet arī veicināt diskusiju par šo tēmu Latvijas sabiedrībā, kā arī stimulēt līdzcilvēku iesaistīšanos, lai latviešu sabiedrība atpazītu dažādas vardarbības formas un kļūtu aktīvāka palīdzības sniegšanā.

Sešu gadu laikā labdarības maratonā “Dod pieci!” saziedoti kopumā 1,3 miljoni eiro. Katru gadu šī akcija aktualizē kādu Latvijas sabiedrībā nozīmīgu tēmu. Šogad ziedojumi tiek novirzīti atbalstam cilvēkiem, kas cietuši no vardarbības ģimenē. Iepriekšējos gados ziedots senioriem, speciālo asistentu nodrošināšanai bērniem ar īpašām vajadzībām, atbalstam ar vēzi slimajiem pacientiem, bērniem, kas palikuši bez vecākiem, jaunajiem vecākiem un neārstējami slimiem cilvēkiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti