De Facto

Polittehnoloģijas tricina Liepājas domes koalīciju

De Facto

Kā tikt pie jauna izglītības biznesa, ja esošajam atņem akreditāciju

Kā partijas mazinās elektrības rēķinu nastu?

Trīs Dombrovska valdības – OIK rekordistes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Par valsts dotācijām elektrības ražotājiem, par ko ik mēnesi maksā Latvijas patērētāji, atbildīgas ir sešas valdības un astoņi ekonomikas ministri. Taču lauvas tiesa – 80% –no visām subsīdijām piešķirtas Valda Dombrovska trīs valdību laikā, aprēķinājis LTV raidījums "De facto". 

Valsts atbalstu – sauktu par OIK – priekšvēlēšanu laikā sola mazināt gan opozīcijas partijas, gan partijas, kas šo atbalsta sistēmu radījušas.

Pašreiz shēma izveidota tā, lai par subsīdijām "zaļajām" un gāzes elektrostacijām maksātu arī mājsaimniecības un uzņēmumi. Pērn Latvijā par elektrību samaksāti 235 miljoni eiro virs elektrības tirgus cenas. Tā ir pārmaksa tikai viena gada ietvaros.

LTV raidījums "De facto" veica aprēķinus, lai noskaidrotu, cik liela ir katras valdības un ekonomikas ministra artava 235 miljonu eiro uzcenojumā.

Pirmās elektrostacijas 90.gadu beigās sāka atbalstīt Viļa Krištopana valdība, ko veidoja “Latvijas ceļš" (LC), “Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK (TB/LNNK), “Jaunā partija” (JP) un Latvijas Sociāldemokrātu apvienība. Par toreizējās ekonomikas ministres Ingrīdas Ūdres (JP) laikā izsniegtajām licencēm pērn samaksāts nepilns pusmiljons eiro vairāk nekā elektrība maksā brīvā tirgū.

2000.gada pavasarī Andra Šķēles (“Tautas Partija”) valdībā, kurā strādāja Tautas partija (TP), LC un “tēvzemieši”, ekonomikas ministra pienākumus īsu brīdi pildīja pats Šķēle. Saskaņā ar Ekonomikas ministrijas sniegtajiem datiem, viņa laikā izsniedza atļaujas Grobiņas vēja parkam, par kura īpašnieku vēlāk kļuva Šķēles ģimene.

Par Šķēles laikā izdotajām atļaujām patērētāji pērn pārmaksājuši 2,7 miljonus eiro.

Sekoja vairāku gadu klusuma periods līdz Aigara Kalvīša (TP) otrajai valdībai ar TP, Latvijas Pirmo partiju (LPP), “tēvzemiešiem” un Zaļo un Zemnieku savienību (ZZS) sastāvā. Kalvīša valdības ekonomikas ministra Jurija Stroda (TB/LNNK) vadītās ministrijas piešķirto atļauju ietekme veido 23 miljonus eiro virs tirgus cenas. Ministra pienākumus savā valdībā pildīja arī Kalvītis – par viņa laikā izdotajām atļaujām pērn pārmaksāts viens miljons. Bet ministra p.i. Gaida Bērziņa (TB/LNNK) laikā – gandrīz četru miljonu apmērā.

Pēc Kalvīša valdības nāca Ivara Godmaņa (LPP/LC) valdība. Tajā ietilpa LPP/LC, TP, “zaļzemnieki” un TB/LNNK.

Kaspara Gerharda (TB/LNNK) pārziņā esošā Ekonomikas ministrija izsniedza atļaujas, kuru dēļ patērētāji pērn pārmaksāja 14 miljonus eiro. 

Divās Valda Dombrovska ("Vienotība") valdībās ar Jauno laiku, TP un ZSS sastāvā un vēlāk “Vienotības” un “zaļzemnieku” tandēmā ekonomikas ministrs bija Artis Kampars ("Vienotība").

Kampara laikā izsniegto atļauju ietekme veido 66% jeb pārmaksātus 155 miljonus eiro pērn. Tik liels kāpums Kampara laikā arī pateicoties atbalstam “Latvenergo” TEC-2.

Trešajā Dombrovska valdībā, ko veidoja “Vienotība”, Nacionālā apvienība un Reformu partija (RP), izsniegts otrs lielākais apjoms – 35 miljoni virs tirgus cenas pagājušā gada laikā. Līdz ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts (RP) apturēja jaunu atļauju izsniegšanu.

Kopš 2012.gada jaunas subsīdijas elektrības ražotājiem netiek izsniegtas, taču patērētāji turpina maksāt par jau izsniegtajām.

Ne visi, kas atļaujas garantētājam biznesam dabūjuši, stacijas jau uzcēluši. Tādēļ teorētiski pastāv iespēja, ka rēķini tikai pieaugs, ja atbildīgās institūcijas to neapturēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti