Trešo reizi godinās Latgales izcilākos pedagogus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Svētdien, 24.septembrī, Viļānos, sagaidot Latvijas simtgadi un turpinot tradīciju novērtēt skolotāja profesiju un pedagogu ieguldījumu latviskās un latgaliskās kultūras un tradīciju audzināšanā jaunajā paaudzē, jau trešo reizi tiks pasniegta Nikodema Rancāna gada balva Latgales reģiona izcilākajiem pedagogiem. Šogad balvai pieteikts rekordliels kandidātu skaits. 

Latgalē trešo reizi pasniegs gada balvu skolotājiem
00:00 / 04:56
Lejuplādēt
Gados jaunais klarnetes un saksafona spēles skolotājs Arnis Krancāns Ludzas Mūzikas pamatskolā strādā jau ceturto gadu. Pērn Arnis ieguvis Nikodema Rancāna gada balvu nominācijā „Par mūsdienīgu un radošu pieeju skolēnu darbaudzināšanai un amatu apmācībai”. Jaunais skolotājs ir gandarīts, ka viņa un kolēģu darbs tiek novērtēts, tomēr uzskata, ka viņam pašam vēl daudz jāmācās, lai kļūtu par izcilu pedagogu.

“Es neesmu skolotājs uzvalkā, es audzēkņiem esmu draugs - mentors, kas viņiem palīdz iemācīties to, kas viņiem jāiemācās. Tur tā lielā starpība attieksmē pret audzēkņiem,” stāsta Arnis.

Pirms trīs gadiem, tuvojoties izcilā pedagoga un garīdznieka Nikodema Rancāna jubilejai, arī radās ideja par īpašu apbalvojumu gan pieredzes bagātiem, gan jaunajiem Latgales pedagogiem, stāsta Latgaliešu kultūras biedrības pārstāve, viena no apbalvojuma iniciatorēm Ilga Šuplinska:

“Pasākums, kas no vienas puses godināja Rancānu kā izcilu pedagogu, kā vienu no tiem, kas 1896.gadā pirmais tieši Rēzeknē un Rēzeknes apkaimē iesāk vadīt stundas latviešu valodā, t.i., latgaliski. Viņš bija arī Rēzeknes Valsts skolotāju institūta pirmais direktors. Tātad mēs gribējām, lai skolotāja profesijas prestižs atgriežas, lai bērni un sabiedrība zina tos skolotājus, kas ļoti daudz un labas lietas dara dažādas Latgales pusēs, lai ir paraugs, lai tiem skolotājiem, kas dara, ir stimuls darīt joprojām.”

Apbalvojumi skolotājiem tiek pasniegti četrās nominācijās, tostarp par latgaliešu valodas un novadmācību stiprināšanu, par inovācijām izglītības procesā; par mūsdienīgu un radošu pieeju; kā arī par veiksmīgāko jaunā pedagoga debiju. Katru gadu konkursam pieteiktie pretendenti mēdz pārsteigt, citkārt arī lauzt stereotipus.

“Daugavpils pirmsskolas iestādes pārstāve Genovefa Fedorkiva, strādājot Daugavpilī, kas stereotipiski nemaz nav tik latgalistiska pilsēta, visu laiku mēģina saglabāt latgaliskas vērtības. Viņa darbojas dažādos projektos, viņa rīko dažādas pēcpusdienas, viņa principā visu laiku strādā ar bērnu attieksmes un vērtību sistēmas jautājumiem. Un otrs spilgts piemērs, tā ir skolotāja no Rugājiem Margarita Stradiņa, kurai ir 70 gadu pedagoga stāžs. Cilvēks 90 gados ir azartisks, vitāls, ar spriganu un ļoti dziļu domāšanu,” uzskata Ilga Šuplinska.

Citstarp iezīmējas arī tendences. Tā pirmajos divos balvas pasniegšanas gados konkurss neveidojās nominācijā „Par spilgtāko debiju skolā”, kas liecina arī par jaunu pedagogu trūkumu Latgales skolās. Tomēr tam, ka šajā nominācijā neveidojas konkurence, varētu būt arī citi iemesli, pārliecināts Rēzeknes novada Izglītības pārvaldes vadītājs Guntars Skudra:

“Tik tiešām, mums skolās trūkst jauno pedagogu, bet, ja šajā gadījumā skatāmies, cik ir pieteikumu, tad jāsaka, ka ne visus izvirza un ne visi jaunie pedagogi uzreiz ir gatavi apbalvošanai. Nav jau arī jāizvirza tāpēc vien, ka ir šāda nominācija. Mēs piekrītam, ka jaunie ar jaunām asinīm, ar enerģiju, ar inovācijām, varbūt ar jauno kompetenču mācību saturu un brīvo mācīšanās stilu var ieguldīt varbūt daudz vairāk nekā ierindas skolotājs, kas strādā gadiem, bet tajā pašā laikā arī nē.”

Šogad četrās nominācijās izvirzīti 29 pasniedzēji no 11 Latgales novadiem, kā arī Rēzeknes un Daugavpils pilsētas.

Nikodema Rancāna gada balvas pasniegšana norisināsies šodien Viļānos. Īpašo balvu – sudraba pakavsaktu, ko saņems izcilākie Latgales pedagogi, speciāli šim pasākumam izgatavojis rotkalis Rihards Ciblis no Rēzeknes novada Maltas pagasta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti