Traumpunktos rindas vasarai raksturīgo traumu dēļ; vairāk darba arī neatliekamajai palīdzībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Siltais laiks iezīmējās ar kādu nepatīkamu tendenci: būtiski pieaudzis tā saucamo vasaras traumu skaits. Traumpunktos veidojas rindas un gaidīšanas laiks var sasniegt vairākas stundas.

Daudzo vasarai raksturīgo traumu dēļ traumpunktos veidojas rindas
00:00 / 04:02
Lejuplādēt

Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas traumpunkts katru dienu esot pārpildīts. No rīta uzņemšanas telpas ir pustukšas. Bet pēcpusdienā, sākot no pulksten 15, traumpunktā sāk veidoties pamatīgas rindas, kas nemazinās līdz vēlam vakaram. Bieži vien gaidīšanas laiks sasniedz pat vairākas stundas.

Pacientu plūsmu regulē ārsta palīgs. Praktiski uzreiz palīdzība tiek sniegta cilvēkiem ar asiņojošām brūcēm un vaļējiem lūzumiem. Bet ar sasitumiem vai izmežģījumiem var nākties pagaidīt.

„Šobrīd katru dienu traumpunktā ir apmēram 100 pacienti. Un brīvdienās dažkārt ir vēl vairāk.

Tas, protams, ir atkarīgs no laika apstākļiem. Lietainā laikā pacientu būs mazāk, saulainā – vairāk. Bet pārslodze ir diezgan pamatīga. Ja mēs optimāli esam rēķinājuši uzņemšanas nodaļu, kā tā bija iecerēta un uzcelta, 30, 40, maksimums 50 pacientiem dienā. Tāpat arī stacionēto pacientu skaits ir ļoti liels, pieaudzis 3–4 reizes,” pastāstīja Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas galvenais ārsts Uģis Zariņš.

Tā saucamās vasaras traumas ir dažādas. Cilvēki vairāk uzturas dabā, sporto, kopj dārzu un remontē māju, brauc ar velosipēdiem un darbojas ar dažādām elektroierīcēm, gūstot traumas.

Apmēram 10% traumu tiekot gūtas, braucot ar elektroskūteriem.

„Diezgan liels masveidīgums šai norisei ir. Daudzi vada elektroskūterus alkohola reibumā. Un neizbēgami šīs traumas notiek. Tie ir smagi, bieži vien vaļējie lūzumi, kas ir saistīti ar ļoti sarežģītu ārstēšanos, un atsevišķos gadījumos neizbēgami paliek sekas uz visu atlikušo mūžu. Cilvēki zaudē darba spēju. Tie pamatā ir jauni pacienti. Pensionāri nebrauc, paldies Dievam, ar elektroskūteriem,” pastāstīja dakteris Uģis Zariņš.

Traumpunktu pakalpojumu cenas ir pielīdzināmas valsts apmaksātai medicīniskajai palīdzībai. Piemēram, pacienta līdzmaksājums par vizīti pie ārsta ir 4 eiro, ultrasonogrāfijas izmeklējums – arī 4 eiro, rentgens – 3 eiro.

Tuvākos traumpunktus var noskaidrot Nacionālā veselības dienesta (NVD) mājaslapā vai pa ģimenes ārstu diennakts konsultatīvo tālruni.

„Gadījumos, kad cilvēkiem ir nepieciešama steidzama medicīniskā palīdzība, ja ir gūta trauma, ja ir pēkšņa saslimšana, ja ir saasinājusies hroniskā slimība un ir nepieciešama steidzama ārstniecības personu iejaukšanās, nav iespējams gaidīt, piemēram, līdz ģimenes ārsta prakses darbības atjaunošanai vai arī šī palīdzība pārsniedz ģimenes ārsta kompetenci, tad ir iespējams vērsties traumpunktos, kur pakalpojumu sniedz vismaz viens ārsts kopā ar māsiņu vai ārsta palīgu,” pastāstīja NVD pārstāve Evija Štālberga.

Vasarā ievērojami pieaudzis arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) izsaukumu skaits uz traumām. Un tas ir attiecināms ne tikai uz pieaugušajiem, bet arī bērniem.

„Mūsu izsaukumu skaita ziņā pieaugums ir par aptuveni vienu trešdaļu.

Piemēram, ziemā ir vidēji 150–160 traumu izsaukumi dienā, bet vasaras mēnešos, īpaši nedēļas nogalēs vai kad ir labi laika apstākļi, tad ir pat 230 līdz 250 traumu izsaukumi,” pastāstīja NMPD dienesta pārstāve Inga Vītola.

Mediķi prognozēja, ka traumu skaits turpināšot augt. Vasaras otrajā pusē iepriekš minēto statistiku papildinās arī čūsku un kukaiņu kodumi sēņojot, ogojot un vārot ievārījumu.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti