Panorāma

Ārlietu ministrijas ārpolitikas ziņojums

Panorāma

Vai dzelzceļa avārijā iesaistītā mašīna bija zagta?

Traģisks gada sākums

Traģēdija Dobelē: Nedēļu nepamana dzīvoklī mirušus vecākus un četrus raudošus bērnus

To nevarēja nedzirdēt – tā saka Valsts policija par traģisku gadījumu Dobelē, kad pēc vecāku nāves, iespējams, narkotiku pārdozēšanas dēļ, četri mazi bērni nedēļu pavadījuši aizslēgtā dzīvoklī pie atvērta loga.

Lai gan ģimene dzīvojusi pilsētā, daudzdzīvokļu mājā, neviens no kaimiņiem policijā nav vērsies. Jaunākais bērns – deviņus mēnešus veca meitenīte – no bada un atūdeņošanās miris. 

Policijā vēršas bērnu vecāmāte

Policijā otrdien, 3.janvarī, pēcpusdienā vērsusies bojāgājušās sievietes māte, kad, atgriežoties mājās pēc vairāku nedēļu ilgas ciemošanās, konstatējusi, ka ar meitu nav iespējams sazināties, bet viņas aizslēgtajā dzīvoklī dzirdama bērnu raudāšana.

Uz notikuma vietu devās policija un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieki, kuri, lai tiktu dzīvoklī, iekāpa pa atvērto 2.stāva logu.  Glābējiem pavērās šausminoša aina – dzīvoklī miruši atradās 1963.gadā dzimis vīrietis un 1993.gadā dzimusi sieviete, bet zem gultas – mirusi deviņus mēnešus jauna meitenīte.

Vēl bez mirušajiem dzīvoklī atradās trīs, četrus un piecus gadus veci bērni.

Eksperti konstatējuši, ka pēdējo reizi bērnu māte redzēta 27.decembrī. Iespējams, 27.decembrī arī iestājusies abu vecāku nāve.

Vardarbīgas nāves pazīmes netika konstatētas, taču ticamākais vecāku nāves iemesls ir narkotisko vielu pārdozēšana.

Tas, kad iestājusies zīdaiņa nāve, vēl nav zināms. Zīdaiņa nāves apstākļus skaidros tiesu medicīnas ekspertīzē, taču, visticamāk, bērns miris no bada, pieļauj policija.

Pārējo trīs bērnu organismi bija novājināti no neēšanas un atūdeņošanās, tāpēc viņi pašlaik atrodas slimnīcā.

Satriec līdzcilvēku vienaldzība

Policija ir šokēta par līdzcilvēku vienaldzību, jo, visticamāk, vecāki bija miruši jau nedēļu un pa atvērto dzīvokļa logu būtu varēts dzirdēt bērnu raudas. Taču likumsargiem neviens par to nav ziņojis.

Policija notikušo atklājusi vien pēc tam, kad pie viņiem vērsusies mirušās sievietes māte, kura pēc ilgākas prombūtnes nav varējusi sazināties ar savu meitu.

Dobeles traģēdija: Policija ir šokēta par līdzcilvēku vienaldzību

  "Ir redzams tas, ka logs ir vaļā. Bērni visu laiku ir bļāvuši. Faktiski tā ir sociālā māja.

  Kaimiņi, kā mēs varam secināt no pašreiz rīcībā esošās informācijas, neviens īpaši nav licies ne zinis. Un šī aina pavērās ļoti, ļoti šausminoša," atklāja Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis.

  Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieks Andris Zellis norādīja, ka ģimene dzīvojusi pašvaldības piešķirtā dzīvoklī. Ģimenei bijis trūcīgas ģimenes statuss, taču sociālie darbinieki šo ģimeni raksturojuši pozitīvi.

  Septembra sākumā pieņemts lēmums par vīrieša nošķiršanu no ģimenes, tomēr pēc tam vīrs ar sievu esot salabuši un atsākuši kopdzīvi. Ģimene neesot bijusi vietējās bāriņtiesas redzeslokā.

  "Nav novērotas konfliktsituācijas, it sevišķi pēdējā laikā.

  Un ir novērots tas, ka dzīvoklis ir tīrs, bērni apkopti, paēduši un apģērbti, un nekas nav liecinājis par kaut kādām negatīvām tendencēm," teica Zellis.

  Pēc viņa teiktā – lai arī kas tiks pierādīts kriminālprocesā, šajā gadījumā vairāk ir runa par sabiedrības attieksmi pret šādiem gadījumiem, kad "mēs kaut kam paejam garām".

  "Šinī gadījumā, izskatās, mēs esam pagājuši garām trīs cilvēku dzīvībām. Viena no tām ir deviņus mēnešus vecs bērns. Paldies Dievam, ka nepagājām garām vēl trīs bērnu dzīvībām," sacīja Zellis.

  Kaimiņiene: Nekas neliecināja, ka tajā dzīvoklī ir notikusi traģēdija

  Daudzdzīvokļu māja, kurā notika traģēdija, ir neliela divstāvu ēka ar deviņiem dzīvokļiem, no kuriem apdzīvoti vien daži. Ēkā, kas atrodas pārsimts metrus no policijas iecirkņa, vienā dzīvoklī arī trešdien turpinājās pamatīga uzdzīve – tā tur esot ikdiena.

  Bet viena sastaptā iemītniece - Elfrīda Sīmane, kura gada nogalē bijusi ciemos pie radiem, stāsta –  tas, ka bērnu raudas neviens nav dzirdējis, nav pārsteigums.

  "Tur gāja mūzika un televizors, gaismas dega - nekas neliecināja, ka tur ir tukšums," norāda Sīmane.

  Ģimene bāriņtiesas redzeslokā nav bijusi, un arī satiktā sieviete stāsta, ka ne ar ko šī ģimene nav atšķirusies no citām.  Sociālajā dienestā šī adrese esot zināma, bet arī tikai tāpēc, ka pirms diviem gadiem, kad ģimene atbraukusi no ārzemēm, ļoti aktuāls bijis dzīvokļa jautājums.

  "Protams, viņiem bija zems ienākumu līmenis, un viņi bija arī sociālās palīdzības saņēmēji.

  Visās apsekošanas reizēs mājoklis bija ļoti kārtīgs un tīrs, un sociālā darbiniece pat uzteica, ka ļoti laba šī ģimene," stāsta Sociālā dienesta Sociālā darba atbalsta daļas vadītāja Iese Goldberga.

  Mantkārīgas slepkavības Rīgā, Jēkabpilī un Bauskā

  Šā gada pirmajās dienās Valsts policija reģistrējusi arī trīs slepkavības, visas – mantkārīgos nolūkos. Divos gadījumos bojāgājušās personas iepriekš bija izsludinātas meklēšanā. 

  Jēkabpils pusē zemes rakšanas laikā atrasts līķis. Iepriekš šis cilvēks meklēts kā bezvēsts pazudis. Valsts policijas priekšnieks Ķuzis informēja, ka slepkavība pastrādāta mantkārīgos nolūkos.

  Vēl samērā nesen kāda slepkavība notikusi Bauskā. Sievieti noslepkavojuši divi jaunieši, kam viņa izīrējusi dzīvokli. Jaunieši sievietes līķi sadalīja divos gabalos un atstājuši to uz balkona divos polietilēna maisos. Arī šī sieviete tika uzskatīta par bezvēsts pazudušu. Sievietes telefonu un daļu viņas mantas jaunieši nodevuši lombardā.

  Savukārt Rīgā atrasta sieviete, kurai konstatētas vardarbīgas nāves pazīmes. Arī viņa nogalināta mantkārīgos nolūkos.

  “Divas lietas, kas Latvijā dara noziedzību: sadzīviska vardarbība un nemotivēta agresija. Mūs ne tika daudz ietekmē globālie draudi, bet sadzīviskas lietas. Mēs viens otru iznīcinām par sīkām lietām,” emocionāli notikušo komentēja Valsts policijas priekšnieks Ķuzis.

   

  24 komentāri
  Ilga
  5 gadus vecam bernam ir japrot atslekt durvis ir redzejis ka to dara,ari japrot pieverst uzmanibu.
  Artis
  Sociālie dienesti atkal izgāzušies, nepilda savu funkciju. Atbildīgajai ministrijai jārīkojas. Narkomānu ģimenei pēc noklusējuma bērni ir jāatņem, gan jau saražoti tikai tāpēc, lai lielāku pabalstu saņemtu un vairāk varētu notērēt narkotisko vielu iegādei. Bērni jau nolemti nelaimīgai dzīvei šādās ģimenēs pirms piedzimšanas.
  ripa
  vai nevarētu tiesāt mājas iedzīvotājus? lai katrs sniedz liecību, ko dzirdēja, redzēja un lai tiesa un lai tad tiesa spriezh, kuram ir bijusi iespēja palīdzēt, bet tas nav izdaraits.
  k.th.a.
  vai nevarētu tiesāt policiju, kas pēc iedzīvotāju izsaukuma ieradās, bet neko nedarīja: http://skaties.lv/zinas/latvija/sabiedriba/uz-maju-kur-notika-dobeles-tragedija-pasvaldibas-policija-izsaukta-ari-31-decembri/?utm_source=twitter&utm_medium=link&utm_campaign=social
  Ilona Zaķe
  Skumji, ka mūsu valstī, īpaši reģionos nav iespēja atrast pieklājīgi atalgotu darbu..., ka nogribējušiem tēviņiem vajag sevi apmierināt ar ļoti jaunām meitenēm un ka cieš nevainīgi bērni... Skumji, ka piesedzam viens otra neizdarības un melojam acīs skatoties... Skumji par mūsu tautas intelektu...
  Margarēta
  Ķuzis jau gan arī pareizi pateica: ģimene bija NLEABVĒLĪGA. Tikai sociālās bābas kaut ko šlupst, ka apsekojuši un bērni, redz, neesot bijuši galīgi pliki, un tīrs arī esot bijis, šās pat uzteikušas. Īstenībā sen laiks mainīt to sociālo un bāriņtiesu sistēmu. Pirmkārt, jau tie nedrīkst būt vietējie cilvēki. Bāriņtiesu darbiniekiem ir kaut kā jārotē ik pa laikam, lai nesāk piesegt sevi un nepierod pie sava rajona padibenēm kā pie kaut kā normāla. Otra problēma, laukos un mazpilsētās cilvēki neziņo arī tad, ja tie bērni tiešām ir briesmās, jo ir bail. Ir skaidrs, ka ne vietējais policists, ne vēl mazāk bāriņtiesas un sociālās bābenes mēli aiz zobiem neturēs. Bet, kas notiks, kad narkomāni uzzinās, ka par viņiem ziņots, nav grūti iedomāties. Katram pašam tomēr vispimāmkārtām ir jāsargā pašam sevi un savu ģimeni. Es arī neziņotu par agresīviem narkomaniem kaimiņos, ja nebūtu garantijas, ka neviens neuzzinās, kurš ziņojis. Domāju, Dobelē tādas garantijas nav.
  Ventspils novadnieks.
  Musu puse dzivo gimenite kaiminos kur abi pari stridas kliedz blauj un pa starpu kliedz invalidberns,bet pie pieturas viss ir dzirdams,kad gaidam autobusu,un neviens vinus neparbauda,jo abi macijusies Stiklu internatskola,varbut gimenarsts un soc darbinieks uzskata par normaliem vinus,bet mes kaimini vinus sen uzskatam par slimajiem bet neko nevaram panakt jo vini nav dzeraji.
  ???
  Kaimiņiene, kura gada nogalē gan NEESOT BIJUSI MĀJĀS, stāsta, ka mūzika tur gāja, gaismas dega un nekas neliecināja. Nebija mājās, bet saka, ka nekas ne par ko neliecināja...
  aradhana
  Normāli attīstītam bērnam piecu gadu vecumā ir jāspēj saprast, ka situācija nenormāla, vajadzīga palīdzība un jābūt spējīgam izdomāt, kā pa atvērto logu pievērst uzmanību pasaukt palīgā. Ja šajā traģiskajā gadījumā tā nenotika - tātad arī agrāk bērnus neviens nav īpaši mācījis, nodarbojies ar viņiem. Tātad sociālās darbinieces apgalvojums, ka ģimenē viss bijis kārtībā, neatbilst patiesībai, viņa to ļoti labi apzinās un vienkārši mēģina glābt savu ādu tā vietā, lai uzņemtos kaut daļu atbildības. Sociālo darbinieku atalgošana no nodokļu maksātāju naudas paredz atbildības uzņemšanos, nevis vienkārši formālu apsekošanu.
  Margarēta
  Turklāt, pēc visa spriežot, šāda situācija nav pirmo reizi. Bērni, pēc visa spriežot, ir raudājuši, bet kaut kādā ziņā arī jau līdzīgās situācijās bijuši (pratuši atrast ēdamo, padzerties, pagulēt, sameklēt siltumu). Ja tā nebūtu, būtu miruši arī lielākie bērni. Visticamāk, bērni bija pieraduši pie tā, ka māte "tripo" un kaut kad atjēdzas. Domāja, ka tā notiks arī šoreiz.
  Margarēta
  Tieši tā. Bet acīmredzot tie bērni ir ar attīstības traucējumiem, kas ir visai izplatīti narkomānu bērniem. Visai dīvains šķiet sociālo dienestu apgalvojums, ka ģimene esot bijus kārtīga. Vai nu šiem darbiniekiem pašiem ir visai īpatnējs dzīvesveids, uz kuru fona nenormālais liekas normāls, vai arī klaji melo. Kā var būt kārtīga "ģimene", kur sieviete, kas palikusi stāvoklī pirms pilngadības, tad katru gadu dzemdējusi pa vienam, dzīvo kopā ar agresīvu tēviņu un narkojas? Un, nē, tā nav pirmā reize. Tie ir rūdīti narkomāni, ja dolbās līdz pārdozēšanai bērnu klātbūtnē. īsi sakot, sabiedrība nav vainīga. Vainīgi ir sociālie dienesti, kas ļauj rūdītiem narkomāniem "audzināt" bērnus, jo, pavej, kāda lupata jau mugurā un nav arī galīgi badā.
  .).
  taadi esam.
  inese
  Es agrak dzivoju taja maja.T o NEVAREJA NEDZIRDET!!!!!Tur ir koridors kur visi staiga,jo jaiet uz kopeejo tualeti un peec uudens.Sienas loti planas,prast sakot- visu laiku bija dzirdams kaa tos nabaga beerninus abi taisiija.un istabinu durvis plaanas,logi veci caur kuriem var dzirdet pat aizvertiem,kur nu vel atvertiem.Taas gimenes logiem sanaak iet garaam jo atrodas ardurvju puse un majas galaa kur visi staigaa.Asaras liist par vaigiem straumem par iedzivotaaju vienaldziibu,par mazuliisa mokaam..Vienreiz jau bija manaa dzivee gadijums,ka atrada berninu gultinaa badaa mirusu ar actinaam un mutiiti valaa.Tai reizee to maatiiti sodiija ar nosaciito par slepkaviibu aiz neuzmaniibas!!!Kaut kas neiedomaajams!!!!Sinii gadiijumaa-buutu veel 3 slepkavibas aiz vienaldzibas!!!!!
  Dobelniece
  Kura tā māja bija?
  saulcerite
  Tāds latvijas iedzīvotāju liktenis, ja nemainīsies politika.
  bezcerīte
  latvija... neizdevusies valsts... tāda ir Maskavas apmaksāto troļļu nebeidzamās aģitācijas samazgu strausmes galvenaā doma
  bezcerīte
  tāda laikam zīmeējas 21 gs. Latvijas nākotne ... vājākie aizies bojā, stiprākie kaut kā ķepurosies ..., bet tas, ka mūsu valstī izvērstais genocīds sit augstu vilni, tas nu ir fakts! cilvēki nodzeras un nonarkojas no bezcerības ... to laikam paēdušajiem un pārtikušajiem kundziņiem nesaprast!
  .
  Nu būtu jau nu paklusējusi ar savu politiku, kas viņiem kāds politiķis adatu vēnā grūda? Tā ir - pie visa vaino politiku, jo tas ir vieglāk nekā darīt, lai kaut kas uzlabotos un tad esam tur kur esam.
  Kristina
  Atbildība likuma priekšā jānes atbildīgajiem sociālajiem darbiniekiem. Kā viņi var būt badā ja izdalitas pārtikas paciņas pirms svētkiem,vai viņiem iedeva tādas? Tieši svētkos un ziemas tumšajā laikā ir visdramatiskākā situācija,esmu izglābusi mazu ap gadu vecu meiteniti kura plikina pie atvērta loga stāvēja,vēl divas 4,5 g .meitenes cepa pankūkas bez elļas uz el.plītiņas,kur bija abi vecāki ,nezinu,bija ziemassvētki. Kāpēc soc.darbinieki nepilda valsts uzticēto pienākumu rūpēties un palīdzēt daudzbērnu ģimenēm.Kāds likuma pants draud par bezatbildigu darba pienākumu pildīšanu ar letālām sekām?
  Lolita
  Socialie darbinieki nekur Latvija nepilda savus pienakumus. Es zinu gadijumu Sigulda., kur barintiesa, pat pec daudzam sudzibām nelikas ne zinis par puiku kurš it ka bija piešķirs dzerajam teva( atriebjoties matei kura gribeja aizvest bernu uz Šveici) bet auga pie vecasmates kutai bija pilnigi vienalga, kas notiek ar puiku . Rezultats .... Varat iedomaties....
  neticami
  Tas ir neticami !!! Sociālajā mājā.....tur tak nepārtraukti jābūt dežurantiem....Logs atvērts ...otrais stāvs un cilvēkiem viss vienalga !!! Tur tak tos bērnus -a gabalu varēja dzirdēt.....labi,,ka omīte atgriezās - pretējā gadījumā visi būtu nomiruši.....
  zoolander
  Atvainojiet, tai sociālajā mājā ir konkrēti iemītnieki, nevis kāda abstrakta sabiedrība.
  Hm
  Bet kaapec sabiedriiba vainiiga, ja vecaaki ir narkomaani UN soc. dienesti izveelas to neredzeet UN beernus no gimenes neiznem. UN Otra lieta, policija aizver acis uz zaadziibaam - sogad mani 2 reizes apzaga UN policija ilgi vilka laiku UN negribeja uzsakt kriminalprocesu UN komentars bija apm. taads: nu diez vai jau mes varesim vainigo atrast. Nu atrast neko nevar, seku nav, tad zagleni saakaam arii slepkavot. Policijai Madara savs darbs Nevis jaavaino sabiedriiba
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti