Panorāma

Gvido Zvaigznes atmiņa Rojā dzīva

Panorāma

Panorāma

Vai mazajiem skolēniem būtu jāļauj ilgāk pagulēt?

Topošā izglītības ministre skeptiska par iespēju stundas skolās sākt vēlāk

Vairumā Latvijas skolu mācību darbs sākās plkst. 8 vai plkst. 8.30. Agrie rīta cēlieni ir īpaši grūti mazāko skolēnu vecākiem, un bērni, kas dzīvo no skolas tālāk, spiesti celties ļoti agri. Lai uzlabotu vidi skolās un bērnu labsajūtu, Igaunija plāno noteikt, ka skolās mācības varētu sākties plkst. 9, vēsta kaimiņvalsts sabiedriskais medijs. Vai arī Latvijā skolēniem būtu jāļauj no rītiem ilgāk pagulēt? Topošā izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska uzskata, ka šādas pārmaiņas Latvijā radītu vairāk problēmu nekā ieguvumu.

Agrā celšanās no rītiem, lai dotos uz skolu, daudziem bērniem un viņu vecākiem sagādā grūtības. Vēl īsti nepamodušies, skolēni nav gatavi koncentrēties mācību darbam. Tāpēc Igaunijā plāno no 2020. gada mācību stundas valsts skolās sākt vien plkst. 9, nevis plkst. 8 no rīta.

Latvijā arī šādas izmaiņas iepriekš tikušas apspriestas, taču nepanākot vienošanos. Vairumā skolu audzēkņiem jāierodas pirms plkst.8 vai vēlākais – plkst. 8.30 no rīta, arī Rīgas 28. vidusskolā. Tā saucamās nultās stundas gan sākas ceturksni pirms plkst. 8. Skolas vadība par ieceri pārcelt stundu sākumu uz vēlāku laiku izsakās piesardzīgi.

Rīgas 28. vidusskolas direktors Guntars Jirgensons teica, ka tas tikai pagarināšot laiku, ko bērns pavada skolā, un atņems brīvo laiku interešu izglītībai.

"Pulciņi, tas viss pārnesīsies vēlāk, un vakarā viņi būs vairāk noguruši, un diena būs [garāka]. Nē. Es esmu pret. Es saprotu, Igaunijā vecāku padomei ir gala vārds sakāms par to visu. Un paskatīsimies, ko par to saka arī igauņu sabiedrība," sacīja skolas direktors.

Aptuveni pirms gada nepieciešamību pārskatīt laikus, cikos sākas mācību cēliens, aicināja tiesībsargs Juris Jansons. Ar sūdzību par nulto stundu sākumu plkst. 7.30 no rīta birojā vērsās kāda bērna vecāki. Izvērtējot situāciju, secināts, ka pārāk agrs mācību darba sākums var pasliktināt veselību un mācību sasniegumus, un tāpēc to var uzskatīt par bērnu tiesību pārkāpumu.

"Šobrīd pirmās stundas sākuma laiks normatīvajos aktos nav noteikts un katra skola to nosaka pati," norādīja Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

Tiesībsargs aicināja likumā noteikt konkrētu laiku, cikos sākt stundas, taču tas aizvien nav izdarīts. Topošā izglītības un zinātnes ministre Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija) sliecas piekrist viedoklim, ka Latvijā šādas pārmaiņas radītu vairāk problēmu nekā ieguvumu.

"Tas nozīmē, ja bērnam, un īpaši mazākajās klasēs stundas sāksies vēlāk, tad arīdzan vecākiem ir jārēķinās ar papildu problēmām, kādā veidā samenedžēt skolēnu nogādāšanu līdz skolai," teica politiķe.

Ja vecāki uzskata, ka kādā skolā mācību darbs sākas pārāk agri, viņi to drīkst risināt vecāku padomē.

7 komentāri
Rasma Zuša
Šajā sakarā lūgums vismaz padomāt arī par to , lai mēs nepaliktu pie vasaras laika, kas tumšajos rudens un ziemas rītos būtu vēl papildus pārbaudījums bērniem!
Kremilek Rukis
Hmm, vismaz pagaidām Šuplinskas idejas šķiet gluži sakarīgas! Arī šī. Nez kāpēc tie "vēlo rītu" advokāti piemirst, ka tie nozīmē, ka stundas arī beigsies vēlāk - ar visām izrietošajām sekām. Mazāk laika visādiem pulciņiem, treniņiem un mājas darbiem.
time tourist
Vecāku padome tāda skolas direktora "karikatūra", kura pilda visu direktoram vajadzīgo un direktors pārlaimīgs tēlo demokrātiju. Neviena vecāka viedoklis nav ņemts vērā, arī par stundu sākumu. Vecāki vēlas, lai bērni katru rītu skriedami dotos uz skolu, nevis teiktu: "Atkal tā stulbā skola!" Arī mēs vecāki no rīta 8.00 nerisinām globālus jautājumus, bet bērniem bieži vien jāraksta pārbaudes darbi, testi un jāskaita dzejoļi. Žēl, ka izglītība ir nevis priekš bērniem, bet bērni domāti sistēmai, kur pieaugušie saņem algu, nerēķinoties ar bērna komfortu un vecuma īpatnībām. Nevajag aizbildināties ar interešu izglītības pulciņu apmeklēšanu - TĀ NAV OBLIGĀTA, bet pamatizglītība ir OBLIGĀTA.
Anonīms lietotājs 17776
Nu nezinu. Skatoties uz to no savas bērnības, man skola sākās tai pašā lakā, kā vecākiem darbs, līdz ar to gatavojāmies vienlaicīgi. Šāds modelis tomēr ir labāks, jo pretējā gadījumā, ko ar to mazo darīt, ja Tev darbā jābūt 8-os, bet bērnam skola sākas 9-os? Kurš maksās auklītei?
Anonīms lietotājs 22614
Būsim godīgi - vairums cilvēku pirmo pusstundu vai pat stundu, sākoties darba dienai nav īsti efektīvi. Staipās, dzer kafiju, aizskrien uzpīpot - īpaši tie, kas nav atjozuši kājām, bet atbraukuši uz darbu transporta līdzeklī. Bet skolēnam kā ēzelītim ir jāspēj dragāt no 8iem, jo pirmajā stundā var gan paņemt jaunu, svarīgu vielu vai ielikt kontroldarbu.
Anonīms lietotājs 22614
pag, runa jau nav par bērnudārznieku, bet gan skolnieku!
Anonīms lietotājs 22483
Topošajai izglītības ministrei bērnu intereses, kā redzam, nav pārāk aktuālas. Galvenais, lai skolas var ērti sataisīt stundu sarakstus, kas ļauj skolotājiem, piemēram, saraut savu slodzi 3 dienās, strādājot no 7.30 līdz 16.30, kas nozīmē, ka daždien stunda sākas 7.30, citdien saliktas tā, ka beidzas 16.30. Laiks tādās skolās, kur bērns un viņa vajadzības nav nekāda priortāte, tiek ekonomēts arī uz ēšanas starplaikiem. Ir skolas, kur bērnam jāspēj aizauļot uz ēdnīcu, paēst un aizskriet atpakaļ uz stundu vien 15 minūtēs. Tāpēc jau Igaunija ir ieviesusi valsts līmeņa regulējumu, lai visiem bērniem ir vienādi apstākļi, lai skolas vienādi rūpējas par bērnu vismaz šajā aspektā. Stundu sākumam ir jābūt saprātīgā laikā, bet skolai jābūt vaļā no 8.00, lai ir kur palikt bērniem, kurus ved vecāki, kam uz darbu jātiek. Stundu sākums nav jāpielāgo vecāku darbalaikiem, bet gan bērna komfortam.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti