Dienas ziņas

Sibīrijā atrod neapzinātu izsūtīto latviešu nometnes vietu

Dienas ziņas

Atklāj bērnu literatūras centru

Izdos jaunu 2 eiro piemiņas monētu

Top «Uzlecošā saule» - šogad Latvijā vienīgā piemiņas monēta apgrozībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Rudenī apgrozībā nonāks jauna dizaina divu eiro piemiņas monēta, kas veltīta Latvijas ģerbonim, attēlojot uzlecošu sauli. Šis motīvs savulaik ir kalpojis kā pirmsākums vienam no pašreizējā ģerboņa pamatelementiem. Monēta būs īpaša ne tikai attēlotā motīva, bet arī salīdzinoši mazās tirāžas dēļ, turklāt šogad tā būs vienīgā Latvijas Bankas piemiņas monēta.

Valsts pirmā pagaidu ģerboņa autors bija mākslinieks Ansis Cīrulis. Latvijas valsts rašanās laikā dažādos karogos, ģerboņos un zīmējumos itin bieži figurēja uzlecošās saules motīvs. Mākslinieks Ivars Drulle, kas ir jaunās piemiņas monētas autors, rāda vienus no pirmajiem Anša Cīruļa uzlecošās saules zīmējumiem 1917. gadā. Tie arī ir kalpojuši kā šīs monētas motīva pamats.

“Šādi Ansis Cīrulis 1917. gadā iztēlojās, kāds varētu būt Latvijas ģerbonis," ar zīmējumu iepazīstina Drulle. "Viena no interesantākajām detaļām ir centrālais ornaments, tas arī bija pirmais, kas mani piesaistīja. Patiesībā izskaidrojums ir ļoti vienkāršs – tie ir divi burti – Brīva Latvija jeb BL.” 

Šis burtu izvietojums un uzlecošā saule rotās arī jauno monētu. Mākslinieks Drulle iepriekš ir radījis arī citas piemiņas monētas – gan tās, kas ir laistas apgrozībā, gan īpašas kolekcijas monētas. Viņš spriež, ka uzlecošās saules ideja Latvijas Bankas ekspertu un vērtētāju vidū tika ātri apstiprināta, tātad teju uzreiz patikusi. Pēc idejas apstiprināšanas māksliniekam jāveido precīzs zīmējums, kā monēta izskatīsies. Tālāk jau top veidojums no plastilīna un vēlāk ģipša atlējums, ko nogādās monētu kaltuvē Nīderlandē.

"Te ir astoņstaru saule, Brīvā Latvija vidū un te tāda zemes velēna, augšpusē būs uzraksts “Uzlecošā saule”, bet to taisīs datorā, būs skaists uzraksts latviešu valodā,” topošā monēta iepriecina mākslinieku.

Uzlecošās saules monētas izkals 307 tūkstošos eksemplāros. No tiem septiņi tūkstoši būs īpašos suvenīriesaiņojumos, bet 300 tūkstoši tiks laisti apgrozībā. Tā ir salīdzinoši maza tirāža, citkārt ir vairāk nekā miljons eksemplāru, līdz ar to Uzlecošā saule būs īpaša monēta.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti