Tiesu neatkarības jautājums – viena no Tieslietu padomes prioritātēm šogad 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Tiesu neatkarības jautājums ir viena no Tieslietu padomes prioritātēm šim gadam, to Latvijas Radio norādīja Tieslietu padomes priekšsēdētājs, Augstākās tiesas priekšsēdētājs Aigars Strupišs.

Aigars Strupišs par šī gada prioritātēm
00:00 / 00:33
Lejuplādēt

Piektdien Tieslietu padomes sēde, kurā piedalīsies arī Valsts prezidents Egils Levits, apspriedīs padomes darbu pērn un plānotās prioritātēs šogad. 

Strupišs norādīja, ka pagājušais gads aizritēja padomes jaunās stratēģijas iestrādes zīmē: jauna tiesnešu atlases kārtības izstrāde, jauni tiesu priekšsēdētāju atlases principi. Tāpat tika izveidota darba grupa, kas šobrīd analizē tiesu efektivitāti reģionos, un vasaras sākumā gaidāms ziņojums par to. 

Strupišs pastāstīja par šī gada prioritātēm: “Tiesu neatkarības jautājums ir aktualizējies pēdējā laikā saistībā ar Sanitas Osipovas jautājumu Saeimā, precīzāk sakot, tiesu attiecības ar pārējiem varas atzariem. Tiek apsvērta iespēja vērsties Satversmes tiesā, jo šīs attiecības starp likumdevēju un tiesu ir jānokārto. Tas, kas notika, – tā īsti nedrīkst būt. Ir jādiskutē par Tieslietu padomes funkcijām, par Tieslietu padomes tehnisko atbalstu, jo tiesai ir jākļūst neatkarīgai no izpildvaras. Tas ir sabiedrības interesēs.”

KONTEKSTS:

Augstākās tiesas jeb Senāta Civillietu departamentā radās vakanta tiesneša amata vieta, uz ko pretendēja Sanita Osipova, kura šogad februārī noslēdza darbu Satversmes tiesā. Viņa tika uzklausīta Senāta Civillietu departamenta senatoru kopsapulcē, kas nolēma kandidāti virzīt tālākai apstiprināšanai senatores amatā.

Osipovas apstiprināšanu Augstākās tiesas tiesneses amatā virzīja Saeimas Juridiskajā komisijā, taču parlamenta balsojumā deputāti lēma neapstiprināt Osipovu amatā. Deputāti debatēs norādīja uz Osipovas liberālajiem uzskatiem un darbu ST, kas bija lēmusi, ka Satversme aizsargā visas ģimenes, arī viendzimuma pāru veidotās.

Saeimas lēmums raisīja plašu kritiku gan no tiesnešiem, gan ekspertiem. AT priekšsēdētājs norādīja uz tiesnešu neatkarības problēmām valstī, un prezidents uzsvēra tiesu varas neatkarību no politiķiem. Virkne ekspertu kritizēja deputātus par neprofesionalitāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti