Panorāma

"ABLV Bank" pašlikvidācijai piesaistīs valsts apmaksātus ekspertus

Panorāma

Neatbalsta ne Dz. Rasnaču, ne viņa demisiju

Būvnieku lieta nonāk tiesā

Tiesai nosūta «būvnieku lietu», Martinsona starp 8 apsūdzētajiem nav

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 11 mēnešiem.

Tiesai nodots viens no "būvnieku lietas" kriminālprocesiem –  astoņu cilvēku lielo organizēto grupu apsūdz par izvairīšanos no nodokļu nomaksas, naudas atmazgāšanā un krāpšanā. Starp šīm personām nav uzņēmēja Māra Martinsona, jo daļa, kurā figurē viņa vārds, izņemta no šīs lietas, LSM.lv apliecināja Ģenerālprokuratūrā.

Prokuratūra uzskata, ka no 2012.līdz 2014.gadam Latvijā darbojās organizēta grupa, kas palīdzēja saviem "klientiem" izvairīties no nodokļu maksāšanas. Reālo būvprojektu ietvaros izveidotas fiktīvu darījumu ķēdes ar fiktīviem uzņēmumiem – izmantoti viltoti dokumenti un paraksti pat viltoti.

Apsūdzētās personas, iesniedzot Valsts ieņēmumu dienestam (VID) kāda būvniecības uzņēmuma pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijas par 2012.gada janvāri-2014.gada janvāri, tajās iekļāva datus par faktiski nenotikušiem darījumiem ar fiktīviem uzņēmumiem, tādējādi nepamatoti iegūstot tiesības nemaksāt valsts budžetā aprēķināto PVN 826 337, 96 eiro apmērā.

Pēc tam septiņi minētās organizētās noziedzīgās grupas dalībnieki veica noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju par kopējo summu 728 660,18 eiro apmērā. Turklāt divi no apsūdzētajiem, darbojoties personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās, PVN atmaksas veidā izkrāpa no valsts budžeta naudas līdzekļus 2 272,64 eiro apmērā. Pirmstiesas izmeklēšanas laikā, izdalot procesus par noziedzīgi iegūtu mantu, izdevās atgūt 104 186,68 eiro. 

"Priekšnodokļu deklarācijās norāda faktiski nenotikušus darījumus, kas dot tiesības samazināt budžetā nomaksātu nodokļu summu. Un par tiem darījumiem, kas norādīti priekšnodoklī, kur viņi it kā samaksājuši saviem darījumu partneriem.

Ir tas klients, būvniecības uzņēmums, tālāk aiziet viena virkne ar fiktīviem uzņēmumiem, kas it kā šos darbus veic, bet faktiski neveic, tālāk zem šitiem citi, un tad trešā ķēde, un tas aiziet uz ārvalstīm,"

par shēmu stāsta Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūras prokurors Juris Ločmelis.

Shēmas klients bija uzņēmums "Būve stils". Tas bija piesaistīts gan kultūras pils "Ziemeļblāzma", gan Rīgas skolu renovācijas projektos. Par to, vai ģenerālbūvnieki par notiekošo zinājuši, informācijas nav.

"To jau neviens neliecina, ilgstošs darījumu partneris, kas pildījis saistības. Ja arī zinātu, es domāju, neliecinātu," spriež Ločmelis.

Tiesā LTV noskaidroja, ka viens no apsūdzētajiem ir Henrijs Girskis – bijušais uzņēmuma "Būve stils" līdzīpašnieks un vadītājs. Citi apsūdzētie – Dmitrijs Grigorjevs, Ritvars Stāmers (lietā iesaistītu firmu bijušais vadītājs).

Vēl pieci līdz šim plašāk nepazīstami cilvēki – Andris Liepiņš, Ilvars Grimza, Andis Upenieks, Andris Gerhards un Jolanta Smaļķe. Prokuratūrā skaidro, ka viņi savu vainu neatzīst.

Daļa no "būvnieku lietas" vēl joprojām atrodas Finanšu policijā – gaida brīdi, kad prokuroram būs laiks pārbaudīt pierādījumus. Tieši šajā daļā figurē uzņēmējs Māris Martinsons. Iepriekš viņš atzina, ka pazīstams ar "Būve stils" īpašnieku, bet zināšanas par shēmu noliedza.

Kad notiks pirmās tiesas sēdes "būvnieku lietā", pagaidām nav zināms. Tiesībsargājošām iestādēm bija nepieciešami četri gadi, lai kriminālprocess sasniegtu tiesu – ''būvnieku lieta'' uzsākta 2014.gadā.
 

KONTEKSTS:

LTV raidījums "De facto" iepriekš vēstīja, ka šajā lietā bija kopumā deviņi apsūdzētie, taču vienam no viņiem jau nozīmēta tiesas sēde. Līdz ar to pašlaik lietā ir astoņi apsūdzētie.

"Būvnieku lieta” uzsākta 2014. gada vasarā, tolaik mediji ziņoja par  60 fiktīvām firmām, milzīgiem zaudējumiem valsts budžetam un 87 kratīšanām un arī personu aizturēšanām. Finanšu policija bija atklājusi – strādājoši uzņēmumi savu projektu ietvaros reģistrējuši realitātē nenotikušus darījumus ar fiktīvām firmām un atskaites par tiem iesnieguši VID, lai saņemtu PVN atmaksu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti