Panorāma

ES iesaka atvērt robežas visiem vakcinētajiem

Panorāma

Algu sola lielāku, bet augs arī noslodze

Tiesa liek atklāt Mežaparka estrādes rekonstrukcijas tāmi

Tiesa pēc «Aizliegtā paņēmiena» prasības liek atklāt Mežaparka estrādes rekonstrukcijas tāmi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pirmās instances tiesa likusi Rīgas domei atklāt Latvijas Televīzijas raidījumam “Aizliegtais paņēmiens” Mežaparka Lielās estrādes rekonstrukcijas pirmā posma izmaksu tāmi. Rīgas dome norādīja, ka iestājas par atklātību, tāpēc spriedumu nepārsūdzēs. Taču spriedumu pārsūdzēt grasās būvnieks.

Par Mežaparka Lielās estrādes rekonstrukcijas pirmās kārtas būvdarbiem Rīgas dome noslēdza līgumu par 26 miljoniem eiro. Latvijas Televīzijas raidījums “Aizliegtais paņēmiens” 2018. gadā Rīgas domei prasīja atklāt gan būvnieka sākotnēji paredzēto izmaksu tāmi, gan tāmi, kurā redzams, cik faktiski pirmā kārta izmaksājusi. Dome informāciju atteicās izsniegt, tāpēc raidījuma žurnālists vērsās tiesā. “Aizliegtā paņēmiena” redaktors Guntis Bojārs norādīja, ka nereti lielos būvniecības iepirkumus apvij bažas, ka par darbiem valsts pārmaksā.

"Protams, ka man interesējošais jautājums ir, vai mēs kaut kādās pozīcijās varam ieraudzīt kaut kādas pārmaksas, ko daudzos būvniecības konkursos runā, ka šī ir tā, runājot slengā, “otkota” nauda, kur viņa tur ir," sacīja Bojārs.

Pagājušajā nedēļā Administratīvā rajona tiesa lika pirmās kārtas tāmes atklāt. Rīgas mērs Mārtiņš Staķis ("Attīstībai/Par!") stāstīja, ka dome zaudējumu tiesā nepārsūdzēs. Viņš norādīja, ka iestājas par atklātību, un spriedums kalpos par argumentu nākotnē informāciju neslēpt.

"Šobrīd drīzāk tas mums vienkārši parāda skaidri, ka mēs varam iet uz daudz lielāku atklātību un arī nākotnes konkursos ietvert šo prasību, ka pēc tam, kad darbi ir pabeigti, tāme var būt publiskota," teica Rīgas mērs.

Tomēr spriedumu grasās pārsūdzēt estrādes būvnieks pilnsabiedrība "LNK, RERE". Tā rakstiskā atbildē norādīja, ka tāmju atklāšana būšot bīstams precedents. Konkurenti no tāmes spēšot izsecināt komercnoslēpumu saturošu informāciju, piemēram, cenu politiku. Šāda prakse atturēšot uzņēmumus no dalības publiskajos iepirkumos.

Būvnieks pārsūdzējis spriedumu arī citā lietā, kurā Mežaparka estrādes rekonstrukcijas tāmi atklāt prasa domes deputāts Valters Bergs. Viņš uzskata, ka publiskās naudas izlietojums nevar būt noslēpums.

"Ejot veikalā, mēs jau zinām, cik maksā maize vienā veikalā, otrā veikalā, un es attiecīgi esmu spējīgs izvēlēties. Publiskajos iepirkumos, kuros tiek tērēta lielāka nauda un tikai ir vairāk šo maizes klaipiņu, šī informācija tiek slēpta," teica Bergs.

Iepriekš deputāts Bergs tiesājās par Vanšu tilta kāpņu remonta tāmes publiskošanu. Pēc varas maiņas domē Satiksmes departaments tiesvedību pārtrauca un deputātam tāmi nosūtīja. Taču aizdomas par izmaksu pamatotību tas nekliedēja.

Bergs stāstīja, ka tāme bijusi pārāk vispārīga. Atsevišķi nebija nodalītas ne darba spēka, ne konkrētu materiālu izmaksas. Mežaparka estrādes gadījumā “Aizliegtā paņēmiena” mērķis ir arī noskaidrot, cik detalizēti būvniekam par darba izmaksām jāatskaitās.

"Man būs liels pārsteigums, ja tur būs piecas izmaksas, nezinu, būvniecības izmaksas, kaut kādas apdares izmaksas, mārketings vai kaut kas tāds. Mēs, pirmkārt, ieraudzīsim, cik smalki notiek šie konkursi, cik smalki pasūtītāji prasa šīs tāmes," sacīja Bojārs.

Mežaparka rekonstrukcijas darbus pilnībā plānots pabeigt nākamgad. Kopējās izmaksas aplēstas tuvu 100 miljoniem eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti