Panorāma

Traģisks gada sākums

Panorāma

Sniegputenis kavē lidostas "Rīga" darbu

Tiesa attaisno L.Loginovu un A.Pečaku

Tiesa attaisno Loginovu un Pečaku brīvostas nelikumīgo prēmiju un ziedojumu lietā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Tiesa pirmajā instancē trešdien, 4.janvārī attaisnoja par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu apsūdzēto Rīgas brīvostas pārvaldnieku Leonīdu Loginovu un viņa vietnieku Aigaru Pečaku. Apsūdzība bija celta saistībā ar iespējamiem pretlikumīgiem ziedojumiem un prēmijām un par to draudēja naudas sods un liegums ieņemt amatu. Tiesa savu lēmumu skaidro ne vien ar nepietiekamiem pierādījumiem vainas atzīšanai, bet arī ar neskaidro likumu.

Apsūdzību Rīgas brīvostas galvenajām amatpersonām prokuratūra cēla pēc Valsts kontroles (VK) ziņojuma, kurā bija norādīts, ka brīvosta saviem darbiniekiem izmaksājusi prēmijas laikā, kad tas nebija atļauts, kā arī veikusi ziedojumus, kas brīvostai ir aizliegts ar likumu.

Proti, pārskaitījusi naudu Liepājas jūrniecības koledžai un Starptautiskajai Ostu asociācijai cunami cietušajām ostām Japānā.

Tiesā Brīvostas amatpersonu advokāti aizstāvēja pozīciju, ka pārskaitījumi bijuši nevis ziedojumi, bet darījumi saskaņā ar attiecīgiem līgumiem. Bet prēmiju maksāšana neesot iespaidojusi galveno taupības laika mērķi – samazināt atalgojuma fondu par 15%, kas arī izdarīts.

Apsūdzības puse gan tam iebilda, un arī trešdien pēc apsūdzēto pēdējā vārda no savas pozīcijas neatkāpās. "Es uzskatu, ka šie ziedojumi bija veikti nelikumīgi un arī veiktās prēmijas izmaksātas nelikumīgi," neatkāpjas prokurors Artis Kļaviņš.

Tomēr tiesa lēma par labu apsūdzētajiem, attaisnojot visos punktos un atceļot iepriekš noteiktos drošības līdzekļus, kas Brīvostas pārvaldniekam ļāva gūt pārliecību, ka rīcība bijusi pareiza.

"VK darbinieki šo lietu ir uzsākuši, un es domāju, ka visa šī lieta ir nonākusi tik tālu tikai tāpēc, ka tas ir viņu plikais viedoklis un šaura profila jeb šauras profesionalitātes rezultātā," pauž Loginovs.

Tikmēr VK norāda – šāds tiesas lēmums nenozīmē, ka nav noticis pārkāpums, jo kriminālatbildības nepiemērošana automātiski nenozīmē, ka nav piemērojams kāds cits no atbildības veidiem.

Lai komentētu plašāk, gan esot jāsagaida pilnais spriedums. Lietas tiesnese atzina, ka šādu lēmumu pieņēmusi, jo par pārskaitījumiem koledžai un ostu asociācijai nav gūti pietiekami pierādījumi, ka tas tiešām ir ziedojums, nevis darījums, kā apgalvo ostā.

Savukārt prēmiju sakarā likuma pants, kas bijis pamats apsūdzībai, neesot viennozīmīgi saprotams. Proti, ir strīdi, vai prēmijas nevar maksāt vispār vai tad, ja citādi nevar izpildīt prasību par atalgojumam paredzēta fonda samazināšanu. "Līdz ar to pirmās instances tiesas ieskatā, notiesāt personu par tādas normas pārkāpumu, par kuras saturu ir vajadzīgas ilgas juristu diskusijas, nav pamatoti," pauž Rīgas Ziemeļu rajona tiesas tiesnese Aija Āva.

Tiesa pilno spriedumu gatavos līdz 18. janvārim, un pārsūdzēt to varēs 10 dienu laikā. Trešdien prokuratūrā vēl nevarēja pateikt, vai to darīs.

Jau ziņots, ka kriminālprocess pret Rīgas brīvostas pārvaldnieku Loginovu un viņa vietnieku Pečaku ierosināta pēc Valsts kontroles atklājumiem Rīgas brīvostas revīzijas laikā. Kimināllieta tika sākta par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, veicot nelikumīgus ziedojumus un nelikumīgu prēmiju izmaksu, kas radījis smagas sekas. Apsūdzētie savu vainu šajos noziegumos neatzina.

Prokuratūra lūdza abas amatpersonas sodīt ar liegumu vadīt pašvaldību iestādes un naudas sodiem.

Valsts kontroles revīzijas ziņojumā tika izcelti brīvostas ziedojumi Liepājas Jūrniecības koledžai un Starptautiskajai ostu asociācijai, kas uzskatāmi par nelikumīgiem, jo brīvostas finanšu līdzekļus atļauts ziedot tikai valstij. Tāpat Valsts kontrole norādīja uz prettiesisku prēmiju izmaksu krīzes laikā, kad likums aizliedza darbiniekiem izmaksāt prēmijas un naudas dāvanas. Abi nodarījumi inkriminēti gan Loginovam, gan viņa vietniekam Pečakam.

Lietā tika secināts, ka Loginovs, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli, četru gadu laikā radījis materiālu kaitējumu lielā apmērā, kas izraisījis smagas sekas, un patvaļīgi rīkojies ar brīvostas pārvaldei piederošiem līdzekļiem – vairāk nekā 277 000 eiro.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti