Teksta tiešraides arhīvs: Rīgā notiek «Eiropraids»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 11 mēnešiem.

Šonedēļ Rīgā risinās "Eiropraida" nedēļa - tās laikā notiek dažādi kultūras, izklaides un izglītojoši pasākumi, kuru kulminācija ir gājiens pa Rīgas centra ielām. Gājiena mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par cilvēktiesībām, dažādību, seksualitāti, dzimuma identitāti un ar to saistītiem jautājumiem.

Šonedēļ Rīgā risinās "Eiropraida" nedēļa - tās laikā notiek dažādi kultūras, izklaides un izglītojoši pasākumi, kuru kulminācija ir gājiens pa Rīgas centra ielām.

Gājiena mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par cilvēktiesībām, dažādību, seksualitāti, dzimuma identitāti un ar to saistītiem jautājumiem.

Pirmo reizi praids Rīgā norisinājās pirms desmit gadiem  2005. gadā. 2012.gadā pasākums no "Rīgas praida" pārtapa par Baltijas praidu, bet šogad Rīga, izkonkurējot Barselonu, Milānu un Mančestru, izcīnīja tiesības organizēt vienu no lielākajiem Eiropas valstu geju un lesbiešu, kā arī transpersonu un biseksuāļu kopienas pasākumiem - Eiropraidu.

Sabiedrība šo notikumu uztver dažādi, un domas par gājienu atšķīrās arī pašā LGBT kopienā.

Vairāki simti cilvēki sākuši pulcēties Vērmanes dārzā, gatavojoties Eiropraidam. Pie Brīvības pieminekļa manāmi arī vairāki praida pretinieki, kā arī policijas spēki. Pārsvarā Vērmanes dārzā pulcējusies praida dalībnieki no ārzemēm. 

 

Tikmēr NA pārstāvis Jānis Iesalnieks tviterī pauž kategoriskus iebildumus pret pasākumu 

 

 

 

Eiropraida dalībnieki svilpieni un atbalsa un nosodījuma kliedzienu pavadījuma devušies gājienā. Aiz žoga pasākumu vēro arī vairāki desmiti cilvēku.

Arī tālāk gājiena maršrutā vairāki  cilvēki aiz policijas barjerām pulcējušies, lai izsvilptu praida dalībniekus, taču gājiena dalībnieki tam nepievērš uzmanību.   

Gājienā piedalās vairāki tūkstoši cilvēki, un ielu malās daudz policija bruņuvestēs. Var dzirdēt, ka praida dalībnieki sastāvs ir ļoti internacionāls, dzirdamas daudzas eiropiešu valodas, ir arī cilvēki no Krievijas. Viņiem bija plakāts ar uzrakstu “Maskava ir nākamā!”.

Gājiens ir ļoti izstiepies, dalībnieki iet grupās, daži mēģina komunicēt arī ar cilvēkiem ielas malās.

Noskaņojums pašiem praida dalībniekiem ir pacilājošs, novēra LSM. Savukārt ielu malās reakcija ir dažādi, gan nosodījuma kliedzieni, gan ieinteresētība un vienaldzība.  

 

 

 

 Gājiens turpinās pa Tērbatas ielu, daudziem dalībniekiem rokās karogi un  plakāti, no tiem dažos teikts: "Mīlestība ir ģimenes vērtība", "Mīlestībai nav dzimuma", "Dzīvosim draudzīgi", "Ienīst ir viegli, mīlestībai vajag drosmi", un citi.

Eiropraida dalībnieki no Krievijas arī skandē krieviski “Par mūsu un jūsu brīvību” un “Krievija bez Putina!”

Praids noris ļoti mierīgs, izskatās, ka dalībnieku skaits ir lielākas nekā prognozētie 2000. Jo šobrīd gājiena sākuma sasniedza Vērmanes dārzu, bet gājiena beigas  vēl aizvien virzās pa maršrutu Tērbatas iela, pastāstīja Latvijas Radio korespondente Māra Rozenberga.  

Latvijas Radio gājienā satiktie dalībnieki no citām valstīm atzina, ka pasākums noris pārsteidzoši pozitīvi, un lielāka daļa no viņiem sagaidījuši lielāku negatīvu attieksmi. Viņi ir patīkami pārsteigti, ka ielu malās redzami tikai daži protestētāji, visā maršrutā bija redzami cilvēki pie logiem, kas māja pretim vai bija noskaņoti neitrāli, noskatījās un fotografēja, bet nosodījuma izkliedzieni bija dzirdami ļoti reti.

 

 

Policija aizturējusi, kādu Eiropraida pretinieku, kurš pie Augstākās tiesas sadedzinājis varavīksnes karogu, ziņo LETA.

Gājiena norisi policija uzrauga ļoti stingri, nelaižot cilvēkus, kuri ir aiz žoga, pie praida dalībniekiem. Daudzi praida dalībnieki no ārvalstīm arī pauda pārsteigumu par tik lielu policistu skaitu, bet atzina, ja jūtas droši. Tāpat viņi klāstīja, ka sestdien redzētais vieš cerību, ka izpratne par minoritāšu tiesībām Latvijā uzlabojas.

Tikmēr Tērbatas ielā pie Vērmanes dārza pulcējušies arī daži gājiena pretinieki, Viņiem rokās bija plakāti ar uzrakstiem angliski “Rokas nost no bērniem”, “Ja vīrietis sevi uzskata par Napoleonu, viņu ārstē, bet, ja viņš sevi uzskata par sievieti, viņš kļūst par priviliģētu personu?” ,  “Nē – psihisku noviržu popularizēšanai, Nē – praidam!”

Gājiens tuvojas beigām un daļa policistu jau dodas prom. 

Pamazām arī pēdējie gājiena dalībnieki sasniedz Vērmanes dārzu, kur cilvēki pulcējas, lai piedalītos sapulcē un pasākumos, kas norisināsies līdz pat pulksten 18:00.

Rīgā notiekošo Eiropraidu aktīvi atspoguļo arī ārzemju mediji.
 
 

 

Biedrības "Antoglobālisti" vadītāju Andri Orolu aizturējusi policija, noskaidroja aģentūra LETA.

Pagaidām nav zināms, kādēļ viņš aizturēts. Orols atsevišķiem medijiem izsūtījis īsziņas ar šādu paziņojumu.

"Antiglobālisti" šodien plkst.15 bija plānojuši pulcēties Merķeļa ielā pie Latviešu biedrības nama, lai piketētu ar mērķi atbalstīt ģimenes vērtības un nosodīt seksuālās izvirtīb

Valsts policija ziņo, ka kopumā gājiens aizvadīts bez būtiskiem starpgadījumiem - aizturēti vien trīs cilvēki.


 

 Pēc gājiena Vērmanes dārzā sākusies sapulce, kas risināsies līdz pulkste,18:00, pasākuma rīkotāji pateicās visiem dalībniekiem un atbalstītājiem. Paziņojumu, ka gājienā piedalījušies pieci tūkstoši cilvēku, klātesošie  uzņēma ar ovācijām. 

Antiglobālistu pārstāvis Viktors Petros LSM pastāstīja, ka kustības līderis Orols aizturēts, jo viņš pie Vērmanes dārza pacēla Latvijas karogu ar zelta lentīti. Savukārt par sociālajos tīklos izplatīto bildi, kurā redzams, ka pie pasākuma norises vietas dedzināts kāds karogs, Petrovs sacīja, ka to noteikti nedarīja antiglobālisti, bet kāda privātpersona.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti