Dienas ziņas

Pret 14 dzērājšoferiem sākts kriminālprocess

Dienas ziņas

Surdo tulkojums. Dienas ziņas

Strazdes audējas zaudē aužammāju

Talsu novada Strazdes audējas zaudējušas «aužammāju»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pirmajā adventē nelaime piemeklējusi Strazdes lietišķās mākslas – audēju kolektīvu, kas ir senākais Talsu novadā. Uguns izpostījusi kolektīva telpas jeb, kā saka pašas audējas, viņu "aužammāju". Visas stelles gan palika veselas, un vietējie Strazdes ļaudis talkā tās palīdzēja pārnest uz citām pagaidu mājām. Audējas priecājas, ka visi dzīvi un veseli, taču sirds sāpot par darbiem, kas bija iesākti nākamajiem Dziesmu un deju svētkiem.

Strazde, ko pirmssvētku laikā mēdz dēvēt par rūķu ciemu, jau šobrīd saposta svētkiem. Baltais sniegs rada gaišu noskaņu, taču lielā egle šonedēļ tiks iedegta pavisam klusi, jo vietējos pārsteigušas negaidītas rūpes. Šorīt viņi pulcējās talkai – 11 audēju stelles uguns nav sadedzinājusi, taču tās ar steigu no ēkas jāiznes.

"Diezgan bīstams vēl ir bēniņstāva pārsegums un jumts, kas var arī ar mitrumu, ar sniegu, uzgāzties stellēm virsū," skaidroja audēju kolektīva dalībniece Inga Dombrovska.

Audēju telpas līdzinājās mājīgam namiņam, šobrīd viss nopostīts. Senākās stelles šeit ir no 1800. gada. Visas tika izjauktas pa daļām un nestas ārā, kur tās, cik iespējams, talcinieki nomazgāja no sodrējiem. Tikmēr audējas sekoja līdzi, lai nesajūk steļļu daļas, un tās vēlāk kopā saliekamas.

"Liela, liela daļa ir izdarīta šodien," stāstīja kolektīva vadītāja Ginta Kaminska. "Pulcējāmies desmitos, un jau, paskat, divpadsmitos ir stelles uz jaunām mājām. Bet tās ir pagaidu mājas. Tāda zaļā zālīte tepat pagastā. Un liksim kopā."

Pilnīgi bez visiem materiāliem, gatavajiem un iesāktajiem darbiem palikušas tieši divas gados vecākās kundzes – Strazdes goda audējas.

Pārdzīvojumu un cienījamā gadu skaita dēļ viņas talkā nepiedalījās.

"Man dakteris saka, ka jāiet gulēt, man jāmieg ciet, bet es nevaru! Es nevaru!" atzina audēja Biruta Spalvēna. "Labi, ka es vēl neesmu redzējusi ne tos melnos caurumus, ne tur to visu..."

Uguns sabojājis visu iedzīvi, tāpēc audējas cer, ka varbūt kāds varētu palīdzēt ar plauktiem, groziem, krēsliem un citām mantām. Viņas jau nolēmušas, ka audējas, kam vēl palikušas spoles, tās liks "kopējā katlā" un aust varēs visas. Bet, iespējams, mājās palikušie darbi nonāks labdarības izsolē. Tikmēr Dziesmu un deju svētkiem iesāktie darbi izpostīti.

"Ņēmām senatnīgo segu variantus ar etniskajiem rakstiem, bet modernizēti. Gribējām pārsteigumu uz Dziesmusvētku atlases izstādi – ka mums būtu kaut kas citādāks bez tā, ko ikdienā jau darījām. Nu, jādomā kaut kas cits, bet uz Dziesmu svētkiem mēs brauksim," solīja audēja Inga Dombrovska.

Savu "aužammāju" zaudēja ne tikai audējas, bet divām ģimenēm izpostīta dzīvesvieta un vietējie palikuši bez vienīgā pārtikas veikala, kas ciemam ļoti svarīgs, jo tuvākais vismaz sešu kilometru attālumā.

Bez mājām palikušajām ģimenēm pašvaldība nodrošinājusi dzīvesvietu, un tā meklēs risinājumus, ko darīt ar nodegušo ēku.

"Šobrīd ir jāatrisina primārais, jāsaglābj ēka, lai vismaz sniegi un lieti netiktu iekšā. Jāmēģina tikt pie pagaidu jumta, kas ir brezents, plēve vai kas cits," skaidroja Strazdes pagasta pārvaldes vadītājs Ģirts Kalnbirze.

Atbildīgie dienesti veiks izmeklēšanu, lai saprastu, kas izraisīja ugunsgrēku. Naktī uz pirmdienu nopostītā ēka ir daļa no Strazdes muižas kompleksa, un šis ir jau trešais senais nams, kas pēdējos 12 gados nodedzis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti