Strupišs: Tiesu darbinieki ilgus gadus turēti badā; daļa gatavi streikot

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Divas trešdaļas tiesu darbinieku ir gatavi streikot, ja viņiem nepacels algu. Tieslietu padomes priekšsēdētājs Aigars Strupišs skaidroja, ka ilgus gadus darbinieki turēti badā. Tas nenotiktu, ja finansiāli pirmās un otrās instances tiesas būtu neatkarīgas no Tieslietu ministrijas. Tieslietu padomei ir vairāki ierosinājumi jaunajai nozares ministrei, lai kopīgiem spēkiem varētu stiprināt tiesu sistēmu.

Strupišs: Tiesu darbinieki ilgus gadus turēti badā; daļa gatavi streikot
00:00 / 02:24
Lejuplādēt

Decembrī Tieslietu padome saņēma 924 tiesu darbinieku kolektīvo vēstuli par inflācijas ietekmi uz tiesu darbinieku atalgojumu. Nozare aicina valdību rast iespēju šajā gadā katrai tiesu darbinieku kvalifikācijas pakāpei noteikt proporcionālu darba algas paaugstinājumu vismaz 24% apmērā.

Tieslietu padomes priekšsēdētājs Aigars Strupišs norādīja, ka ilgus gadus tiesu darbinieki turēti badā:

"Runa ir par tiesnešu palīgiem, tiesu sekretāriem, arhivāriem. Te ir runa par algām robežās no 900 līdz 1200 eiro uz papīra.

Ja mēs runājam par tiesu, kur mēs tomēr gribam normālas kvalifikācijas juristus, ir skaidrs, ka par 900 eiro mēnesī normālu juristu dabūt nav iespējams. Tā nav vienkārši kaut kāda iegriba. Tas jautājums ir steidzami jārisina, jo mēs esam saņēmuši jau tādu kā brīdinājumu no divām trešdaļām tiesu darbinieku, ka viņi ir arī gatavi streikot, ja viņiem alga netiks pacelta."

Strupišs skaidroja, ka šāda situācija radusies, jo pirmās un otrās instances tiesas organizatoriski un finansiāli joprojām ir padotas Tieslietu ministrijai. Šī sistēma sevi neesot attaisnojusi.

Tieslietu padome vēlas pārņemt tiesu administrēšanu un budžetu.

"Tiesām tomēr ir jābūt patstāvīgām. Tiesām ir pašām jāiet runāt par budžetu pa tiešo ar Saeimu, ar valdību, nevis caur ministru. Katrs ministrs ir ar savu politisko svaru, ar savām spējām. Kā rāda šodienas situācija, ar līdzšinējo ministrēšanu ir gājis diezgan bēdīgi," sacīja Strupišs.

Jāpiebilst, ka Augstākā tiesa budžeta ziņā nav atkarīga no ministrijas.

Vēl Tieslietu padomes priekšsēdētājs akcentē, ka Augstākās tiesas tiesnešu iecelšana arī būs viens no jautājumiem, ko apspriedīs ar tieslietu ministri Inesi Lībiņu-Egneri ("Jaunā Vienotība").

Tāpat Strupišs kritizēja politiķu jaukšanos profesionālajos juridiskajos jautājumos: "Apstiprināšanai vai neapstiprināšanai jābūt uz kaut kādiem saprotamiem kritērijiem balstītai, nevis vienkārši pasakot, ka mums nepatika tiesneša spriedums."

Jāatgādina, ka Saeima pērn neapstiprināja bijušo Satversmes tiesas tiesnesi Sanitu Osipovu par Augstākās tiesas tiesnesi. To asi kritizēja nozare.

Strupišs cer, ka, sadarbojoties ar jauno ministri Lībiņu-Egneri, varēs stiprināt tiesu sistēmu. Paredzams, ka šonedēļ Tieslietu padome tiksies ar ministri.

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere (“Jaunā Vienotība”) Latvijas Radio norādīja: “Es esmu jau vairākkārt uzsvērusi, ka tieši Tieslietu padomes statusa nostiprināšana un tiesu varas neatkarības stiprināšana – tās tiešām būs manas prioritātes tieslietu ministra amatā, līdz ar to es jau esmu nākusi ar šādu priekšlikumu, ka tajos jautājumos, kas skar tiesu un tiesu darbinieku personāla politiku un budžetu – šeit ir jābūt tiesu varai neatkarīgai no izpildvaras un likumdevēja, līdz ar to Tieslietu padome būtu tā, kas līdzīgi kā Augstākās tiesas budžetu lemtu arī par apgabaltiesu un rajonu pilsētu tiesu budžetiem.”

Ministre atzina, ka pie šī redzējuma vēl ir jāstrādā, un tas neesot vienas dienas jautājums. “Kā to nodrošināt; kā šo nodošanu īstenot. Bet noteikti es ļoti ceru uz labu dialogu ar Tieslietu padomi – pirmā tikšanās ar Tieslietu padomi notiks šonedēļ un runāsim, kā to nodrošināt.”

Ministre arī uzsvēra, ka līdz šā gada budžeta pieņemšanai tas nebūs iespējams,

bet tiesu darbiniekiem ir cerības uz algu paaugstinājumu. Pašlaik apspriešanā ir šī gada budžets, kurā ir iekļauts pieprasījums par 4,4 miljoniem eiro tiesu darbinieku – tiesnešu palīgu, sekretāru, arhivāru, tulku un citu algām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti