Panorāma

Valsts kancelejas direktora amatā apstiprina J.Citskovski

Panorāma

25 gadi kopš pirmā gaisa balona lidojuma neatkarīgā Latvijā

Stradiņu vecmātes gatavas streikot

Stradiņa slimnīcas vecmātes algu dēļ sola maijā streikot

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 1 mēneša.

Pirms mēneša pieklusušās diskusijas par dzemdniecības nozares darbinieku atalgojumu uzvirmojušas no jauna. Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas vecmātes, tā arī nesagaidījušas solījumu par algu paaugstinājumu, sola 8. maijā rīkot streiku.

"Apsolīts šobrīd nekas nav," tā saka Stradiņa slimnīcas vecmāte Linda Mātere, skaidrojot – marta vidū bijusi tikšanās ar slimnīcas valdes priekšsēdētāju, bet rezultāta pat solījumu formā nav.

"Ņemot vērā, ka [Rīgas] dzemdību namā šī atbilde par atalgojumu tika saņemta konkrēti jau 17. martā, ja ne vēl senāk, mēs diemžēl nezinām vispār neko par to, vai kaut kas mainīsies," norāda Mātere.

Jāpiebilst, ka Rīgas Dzemdību nama vecmātes marta sākumā saņēma solījumu par algas paaugstinājumu līdz 4,58 eiro stundā. Stradiņos, kur notiek pārsvarā sarežģītās dzemdības, stundas likme vēl joprojām ir 3,55 eiro. Vecmātes prasa to palielināt līdz 5 eiro stundā, pretējā gadā solot streiku.

Rīgas Dzemdību namā līdztekus valsts solītajam papildu finansējumam dzemdniecības darbiniekiem par labu pārdalīti arī iekšējie resursi, bet Stradiņu slimnīcas valdes priekšsēdētāja norāda – iekšējo rezervju nav. Arī par ministrijas solīto atbalstu pagaidām pārliecības neesot.

"Kuluāros ir bijušas runas par kādu summu, bet mēs dokumentālu apstiprinājumu vēl neesam saņēmuši," atzīst slimnīcas valdes priekšsēdētāja Ilze Kreicberga.

Nacionālajā veselības dienestā gan norāda, ka līgumi par papildu finansējumu slimnīcām tikko kā izsūtīti. Stradiņiem atvēlēti vairāk nekā 600 000 eiro. Šie līdzekļi, visticamāk, tiks virzīti ne vien vecmātēm, bet arī operācijas un anestēzijas māsām, kuru atalgojums ir vēl zemāks.

Kāds rezultātā būs vecmāšu ieguvums, slimnīcas vadība pagaidām neprognozē, bet aicina nestreikot. "Es patiesībā tam neticu, jo medicīna nav tikai finansiālss jautājums.. Bet mūsu valstī ir ļoti ilgi tas izmantots, ne iestāžu vadītāju līmenī, bet valstiskā līmenī, ka gan jau tik un tā. Kaut kā," sprieda Kreicberga.

Tikmēr vecmāšu kolektīvā jautājumā par streiku valda vienprātība.

"Nav jau tā, ka streiks ir tā lieta, uz ko mēs ļoti gribam iet... Bet, ja mēs neredzēsim citu izeju... Tā ir vienīgā izeja," teica Mātere.

Tā kā streiks pēc likuma ir jāpiesaka 14 dienas pirms tā sākuma, Stradiņa slimnīcas vadībai ir nepilnas trīs nedēļas, lai nāktu klajā ar tādu piedāvājumu, kas atturētu vecmātes no šī soļa.

Jau ziņots, ka dzemdību speciālistu un vecmāšu algu palielināšanai no Veselības ministrijas (VM) budžeta plānots novirzīt septiņus miljonus eiro, kas ir tikai puse no iecerētā algu paaugstinājuma. Par to marta pirmajā pusē pēc tikšanās ar Rīgas dzemdību nama pārstāvjiem paziņoja veselības ministre Anda Čakša.

Rīgas dzemdību nama vecmātes un dzemdību speciālisti iepriekš pieprasīja VM un iestādei risināt zemā atalgojuma jautājumu, pretējā gadījumā solot darbu arī pamest. Dubultot samaksu par stundas darbu prasīja arī Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Dzemdību nodaļā strādājošie, savukārt Liepājas reģionālajā slimnīcā strādājošie VM nosūtīja vēstuli, kurā aicināja nodrošināt adekvātu darba samaksu dzemdniecības nozarē strādājošajiem, kā arī risināt problēmu ar jauno speciālistu piesaisti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti