Panorāma

Katargeitas skandālā imunitāti zaudē vēl divi eirodeputāti

Panorāma

Panorāma

Sadarbībā ar Barselonas ārstiem PSKUS divas unikālas operācijas

Stradiņa slimnīcā sadarbībā ar Barselonas ārstiem veiktas divas unikālas sirds operācijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS) sadarbībā ar Barselonas Universitātes slimnīcas ārstiem veiktas divas unikālas sirds operācijas. Abas operētās ir sievietes, un abām sirds saslimšana bija tik smaga, ka bieži šādos gadījumos vienīgā iespējamā ārstēšana ir sirds transplantācija. Taču šoreiz, liekot kopā spāņu zināšanas un mūsu sirds ķirurgu prasmes, sirds muskuli izdevās izoperēt bez pārstādīšanas.

Sirds ķirurgs Gvido Bergs pārbauda Irinas Petrovas pulsu. Tikko viņas sirds pārcieta smagu operāciju.

"Visu gribas! Kaut ātrāk beigtos tas periods, kad ir smagi. Kauli saaug. Viss sāp. Tas kādu mēnesi būs. Ir tik daudz slimības dēļ atliktu darbu. Bija pat grūti staigāt. Man mamma dzīvo piektajā stāvā, es varēju līdz otrajam uzkāpt. Bet tālāk ar apstāšanos, atelpošanos. Sāka parādīties skābekļa bada pazīmes. Viss griežas, aukstas rokas, kājas. Tagad grūti pateikt, kā būs tālāk. Bet aizvien labāk un labāk," atzina paciente.

Viņa ir viena no divām pacientēm, kurām sarežģītā operācijā  ir nogriezta daļa sirds muskuļa. "Hipertrofiska kardiomiopātija. Tā ir visbiežāk sastopamā ģenētiskā sirds muskuļa saslimšana," stāstīja PSKUS Sirds ķirurģijas centra vadītājs, profesors Pēteris Stradiņš.

Samazinātie sirds dobumi neļauj sirdij izmest nepieciešamo asins daudzumu. Trūkst elpas, sāp. Iespējas ārstēt to ar zālēm ir ierobežotas. Latvijā jau ir veiktas šādas operācijas, bet šoreiz operēti īpaši grūti gadījumi.

"Sarežģīti gadījumi faktiski palika neārstēti. Daļa aizgāja uz sirds transplantācijas rindu. Iet runa par ļoti specifisku [gadījumu]. Mēs gribam, lai mūsu pacienti saņem visu iespējamo ārstēšanu šajā jomā," teica PSKUS Sirds ķirurģijas centra vadītājs.

Gvido Bergs operēja kopā ar saviem skolotājiem – Eiropas labākajiem sirds ķirurgiem profesoru Eduardu Kvintanu un profesoru Karlosu Mestresu. Tieši pie viņiem Barselonā četrus mēnešus stažējās Bergs.

"Es biju operāciju zālē katru dienu, divas [operācijas] dienā, diezgan daudz.. Viņš bija mans mentors Barselonā, pieskatīja, viņš ir mans zinātniskais konsultants doktora disertācijai. Gribas, lai Latvija kļūst par ekselences centru," sacīja Bergs.

Mūsējie vēlas kļūt par visas Baltijas izcilības centru, jo šobrīd šīs slimības ārstēšanas programmas pastāv tikai dažās sirds ķirurģijas klīnikās Eiropā un Amerikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti