Panorāma

Permakultūra – mijiedarbība ar vidi un dabu

Panorāma

Nedēļa Panorāmas arhīvos

Spriež par nepieciešamību attīstīt militāro medicīnu

Spriež par nepieciešamību attīstīt militāro medicīnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ķirurgiem un citiem ārstiem kara apstākļos nav daudz laika izšķirīgu lēmumu pieņemšanai, jo vienlaikus ir jābūt gataviem glābt nevis viena, bet desmitiem cilvēku dzīvību. Ar pieredzi kara traumu ārstēšanā šodien Rīgā dalījās pasaulslavenais latviešu ārsts Kristaps Keggi. Vai Latvijai nepieciešams attīstīt militāro medicīnu?

Ārsts Kristaps Keggi lielāko daļu sava mūža pavadījis Amerikas Savienotajās Valstīs, kur kļuvis par izcilu ortopēdu un pasniedzēju prestižajā Jeila universitātē. Vakar Rīgā nosvinējis savu 85. dzimšanas dienu, šodien profesors Latvijas ārstiem stāstīja par savu pieredzi Vjetnamā, kara laikā ārstējot smagi ievainotos amerikāņu karavīrus.

"Karš vienmēr ir bijis skola ķirurgiem. Tad arī mans skats bija ļoti iespaidīgs uz nākotni. Kad es atgriezos Jeila universitātē, tieši pēc Vjetnamas kara, tad es pirmos gadus nodarbojos tieši ar traumas ķirurģiju," atceras ķirurgs, ortopēds Kristaps Keggi.

Savas prezentācijas laikā viņš demonstrēja arī fotogrāfijas no kara hospitāļa, savus pacientus, kas ne vienmēr izdzīvoja. Militārā medicīna no civilās atšķiras ar to, ka pacientu plūsmas ir milzīgas. Laika nav daudz.

"Ja nāk daudzi cilvēki ar daudzām brūcēm, tad vienkārši nav daudz laika. Ir jābūt gatavam ātri strādāt un izoperēt 60 pacientus vienā dienā," saka ķirurgs Keggi.

Profesors uzsver, šīs iemaņas ir sevišķi noderīgas arī tādās neparedzamās situācijās kā zemestrīces, vētras, katastrofas, kurās ievainoto skaits ir liels.

Savā pieredzē dalījās arī medicīnas zinātņu doktors no Ukrainas. Pašā konflikta sākumā Ukraina absolūti nebija gatava militāro traumu ārstēšanai. Pietiekamos apmēros nebija pat medicīniskās marles brūču pārsiešanai, nemaz nerunājot par medicīniskās palīdzības pieejamību frontē.

"Šobrīd karš turpinās jau piecus gadus un esam panākuši, ka viss ir visaugstākajā līmenī. Latvija mums ir ļoti palīdzējusi. Tieši ar mikroķirurģiju. Gan konsultē mūsu ārstus, gan palīdz mūsu ievainotajiem,'' gandarīts ir

medicīnas zinātņu doktors Jevgēņijs Čerenoks.

Semināru noklausījās vairāki desmiti speciālistu, un mikroķirurgs Olafs Libermanis ir pārliecināts, arī miera apstākļos militārā medicīna jaunajiem ķirurgiem vismaz pamata līmenī būtu jāmāca:

"Mūsdienās ārsti darbojas ar minimāli invazīvām lietām. Mēs cenšamies operēt mazāk traumatiski, mums ir augstas tehnoloģijas. Tāpēc jāmācās ir pirms pārbaudījuma, nevis pārbaudījuma laikā."


Pagaidām gan šī niša pie mums nav attīstīta. Latvija gan specializējas mikroķirurģijā un Ukrainā ievainoto rehabilitācijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti