Pēcpusdiena

Darba devēji garantē. Līdz 31.augustam var pieteikties 22 profesionālās izglītības skolās

Pēcpusdiena

Latvijas Restorānu biedrība apņēmusies panākt ģenerālvienošanos par minimālo algu nozarē

Noslēgusies kampaņa "Mana jūra". Kādi secinājumi šogad?

Šogad Latvijas pludmales visnetīrākās kampaņas «Mana jūra» novērojumu vēsturē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 10 mēnešiem.

Latvijas pludmalēs atrasto atkritumu daudzums, salīdzinot ar pagājušo gadu, pieaudzis par aptuveni trešdaļu, secinājuši piekrastes atkritumu piesārņojuma izpētes kampaņas "Mana jūra" dalībnieki.

Vides izglītības fonda vadītājs, kampaņas "Mana jūra" eksperts Jānis Ulme Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" pastāstīja, ka šogad kampaņas monitoringa rezultāti bijuši vissliktākie kampaņas vēsturē.

Pēc Ulmes teiktā, normāli būtu, ka 100 piekrastes metros atrodami 100 atkritumi, tomēr "Mana jūra" dalībniekie vidēji piekrastes 100 metros atroduši 247 atkritumu vienības. Gandrīz 60% no monitoringa laukumos atrastajiem atkritumiem ir plastmasa - 10% no piekrastes atkritumiem ir plastmasas maisiņi, savukārt ap 20% atkritumu ir iepakojuma depozīta sistēmas materiāli un vienreiz lietojamie trauki. 

Tāpat pludmalē mētājas papīrs (salvetes, laikraksti, iepakojuma papīrs), metāls (folijas plēves, korķi), kā arī stikls, keramika un auduma gabali.

Ulme uzskata, ka ir jāmeklē iespējas, kā pievērsties dziļākiem risinājumiem, lai ierobežotu plastmasas aprites ciklu, jo ar pludmaļu labiekārtošanu vien nepietiek.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (Nacionālā apvienība) Latvijas Radio norādīja, ka jau lemts par plastmasas maisiņu ierobežošanu, paredzot, ka 2025.gadā veikalā tiek izmantoti pašu līdzi paņemtie vai papīra maisiņi. Tāpat arī procesā esot depozīta sistēmas ieviešana, kas palīdzētu tieši plastmasas pudeļu, skārdeņu un stikla pudeļu savākšanā. Pēc Gerharda teiktā, plastmasas iepakojumiem un traukiem tiekot celts arī dabas resursa nodoklis.

Ministrija novirzījusi finansējumu arī pašvaldībām, kuras no pludmalēm savāc izmēros lielākos atkritumus.

Visnetīrākās pludmales bijušas Liepājā un Rīgā, bet vistīrākā - Abragciema pludmale.

Ekspedīcijas "Mana jūra" dalībnieki mēneša laikā kājām nogāja vairāk nekā 500 kilometrus gar jūras piekrasti, pa ceļam tiekoties ar vietējiem aktīvistiem un īstenojot jūru piesārņojošo atkrituma monitoringu. Šogad ekspedīcijas laikā notika vēl kas nebijis - gatavošanās iniciatīvai "Piekrastes tīrrade", kas norisināsies visu septembri.

"Mums vienmēr bija šī vēlme realizēt traku ideju un apvienot sabiedrību un nokopt visus kilometrus - ne tikai šos monitoringa laukumus. Tāpēc laipni aicināti.  "Piekrastes tīrrade" notiks visās septembra sestdienās, vidēji vienā sestdienā sakopjot ap 100 kilometrus," stāstīja iniciatīvas "Piekrastes tīrrade" pārstāve Ilze Grēvele.

Iniciatīvas mājaslapā ikvienam iedzīvotājam iespējams pieteikties dalībai Latvijas piekrastes sakopšanā, kartē norādot vietu, kurā vēlas palīdzēt savākt atkritumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti