Panorāma

Aizsardzībai jākļūst par daļu no sabiedrības dzīves

Panorāma

Panorāma

Ādažu vidusskolā nenotiek mācības vairākos priekšmetos

Skolotāju trūkuma dēļ vienā no Latvijas lielākajām skolām nenotiek mācības vairākos priekšmetos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latviešu valodā un matemātikā mācību stundas notiek uz esošo pedagogu papildu slodzes rēķina. Fiziku māca attālināti no Madonas, bet ģeogrāfijas un mūzikas stundas dažām klasēm nenotiek. Tāda ir pirmā mācību nedēļa Ādažu vidusskolā, kur joprojām ir piecas pedagogu vakances.

Ādažu vidusskolā mācību gads vairākām klasēm iesācies bez ģeogrāfijas un mūzikas stundām. Latviešu valoda un matemātika notiek tikai tāpēc, ka esošie skolotāji piekrituši strādāt papildu slodzi.

"Tādas kritiskākās laikam mums ir šobrīd ģeogrāfija un mūzika, kur visās klašu grupās nebija iespējams skolotājiem palielināt slodzi. Līdz ar to visās klašu grupās šie mācību priekšmeti šobrīd nenotiek," pastāstīja Ādažu vidusskolas direktora vietniece Aiga Mikasenoka.

Gandrīz bez fizikas mācību stundām šajā semestrī palikušas visas 9. klases, kurām uz laiku izlīdzēt piekritis skolotājs no Madonas. Tādējādi fizika šīm klasēm var norisināties tikai attālināti.

Tikmēr datorikas stundai pieslēdzas ne vien vairākas mācību klases, bet pat vairākas skolas. Kāda gan individuāla pieeja tad var būt?

Ādažu vidusskola, 2022.gada septembris
Ādažu vidusskola, 2022.gada septembris

Pasniegt fiziku, kamēr neatrod citu skolotāju, piekritis bijušais Ādažu vidusskolas fizikas skolotājs Jēkabs Krīgerts, kurš šogad ar ģimeni pārcēlies uz Madonu. Viņš minēja kādu vienkāršu piemēru: ja viņš Madonā pagatavotu tēju, tad skolēni Ādažos nevarētu caur ekrānu dzērienu ne sataustīt – karsts vai auksts –, ne sagaršot.

"Jautājums ir par jauniešiem un viņu zināšanām. Vai viņi tās iegūst? Vai viņi sajūt, kāda ir tā tēja? Es viņiem varu izstāstīt. Bet, ja mēs liekam akcentu uz praktisko darbošanos, tad šis vispār nav nekāds risinājums," norādīja skolotājs.

Par gaidāmo streiku šajā skolā visi pedagogi vēl nav izlēmuši, ieskaitot Jēkabu Krīgertu. Viņš gan drīzāk domā, ka dalība streikā būtu pareizais ceļš: "Tas, ko mēs neesam šobrīd sapratuši Latvijā, ir tas, ka skolotājs jau palīdz tai nākotnei izaugt. Bet kāpēc skolotājam būtu jājūtas kā zemākajai kārtai? Kāpēc viņš nevar atļauties jaunu automobili vai samaksāt par rēķiniem?"

Ir kolēģi, kas nepiedalīsies, jo finansiāli nevar atļauties iztikt bez ienākumiem. Lai gan streiks nozīmētu pauzi mācībās un zināmu haosu, palikt, kā ir tagad, nevar, norādīja skolas padomē esošie vecāki.

"Protams, vecākus tas satrauc. Jo uz vasaras sākumu bija, man šķiet, 14 vakances. Vēl augustā bija 7 vakances, šobrīd ir 5. Vecāki satraucas. Divi gadi ir bijuši kovida laiks, bija attālinātās mācības. Izglītības kvalitāte ir kritusies," norādīja Ādažu vidusskolas padomes priekšsēdētājs Nauris Rubens.

"Tāds mācību gads, kāds ir šogad, arī mūsu skolā nekad nav bijis tik ļoti saspringts...

Bija kolēģi, kurus mēs pieņēmām darbā 1. septembrī. Tas nozīmē, ka bija jāpārveido stundu plāns," atklāja skolas direktora vietniece Aiga Mikasenoka.

Problēmu risināšanā gatavi iesaistīties arī bērnu vecāki. "Mums ir nākamnedēļ sanāksme, kurā mēs vai nu filmēsim kādu reklāmu, vai nu meklēsim caur paziņām, institūtiem cilvēkus, kas varētu nākt mācīt trūkstošo ģeogrāfiju, fiziku klātienē, kas šobrīd notiek attālināti," pastāstīja Rubens.

Šī ir vien pirmā nopietnā mācību nedēļa Latvijas skolās, un priekšā vēl viss mācību gads.

Ādažu vidusskola, 2022.gada septembris
Ādažu vidusskola, 2022.gada septembris

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti