Panorāma

Grib ieviest digitālo nodokli

Panorāma

Saeimas namā būs remonts

Lems par jauno skolotāju izglītības programmu

Skolotāju piesaistīšanai plāno valdībā apstiprināt profesionāļu izglītības programmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 4 mēnešiem.

Lai risinātu samilzušo pedagogu trūkumu Latvijas skolās, tuvāko nedēļu laikā dos startu jaunai skolotāju izglītības programmai. Tā skolām piesaistīs dažādu nozaru profesionāļus, kas vēlas mainīt dzīvi un kļūt par skolotājiem. Ministru kabinets otrdien varētu skatīt ziņojumu par darba vidē balstītas skolotāju studiju programmas sagatavošanu, kas paredz jau 2020. gada rudenī mācību iestādēs visā Latvijā ievest 100 jaunus profesionāļus. 

Darba vidē balstītas studijas nozīmē, ka 100 jaunie skolotāji, kas 2020. gada vasarā tiks uzņemti programmā, rudenī uzreiz paralēli mācībām sāks darbu skolās. Svarīgi, ka

tie nebūs jaunieši tikko no skolas sola, bet bakalaura vai maģistra grādu jau ieguvuši profesionāļi, kas tagad papildus apgūs pedagoģijas prasmes.

Latvijas Universitātes prorektore Ina Druviete uzsvēra, ka ir svarīgi, lai skolotāji, kas ir potenciālie izglītības darba veicēji, būtu labi speciālisti. "Tie, kas ir ieguvuši bakalaura un maģistra grādu, noteikti tādi ir, un ir iespējams strādājot reālu darbu skolā, uzklausot padomdevējus, sagatavoties šim darbam viena gada laikā," teica Druviete.

Jauno izglītības programmu veido Latvijas Universitāte kopā ar Liepājas Universitāti un Daugavpils Universitāti.

Savukārt savu pieredzi profesionāļu piesaistē izmantos nodibinājums “Iespējamā misija”. Visi iesaistītie cer, ka konkurss uz 100 budžeta vietām būs vismaz 4-5 cilvēki uz vienu vietu, lai skolās nonāktu labākie.

Nodibinājuma “Iespējamā misija” direktors Kārlis Kravis atzina, ka skolās ir situācijas, ka nav no kā izvēlēties skolotājus. "Mums ir zināmas skolas, kur trīs gadus meklē fizikas skolotāju, skolas vadībai ir jānodrošina skolotāja vieta un viņi paņem pirmo, kas nāk," stāstīja Kravis. "Un jebkurš darba devējs zina, ka paņemt pirmo, kas nāk, tas jau pamatā ir slikti, protams, šis cilvēks var būt jaudīgs, bet tikpat labi viņš var nebūt jaudīgs."

Druviete uzsvēra, ka tieši tāpēc ir paredzēts uzņemt studentus, kuru vidējā atzīme ir ne mazāk kā 7, paredzētas arī iestājpārunas. "Mēs ļoti ceram, ka interese būs tik liela, lai varētu runāt arī par reālu konkursu," viņa piebilda.

50 jaunos skolotājus uzņems Latvijas Universitātē, pa 25 speciālistiem nonāks Liepājas un Daugavpils Universitātē. Latvijas Universitātē studējošie, ja nepieciešams, varēs izvēlēties mācīties arī tuvāk dzīves un darba vietai, proti, kādā no universitātes filiālēm reģionos.

Programmas finansējums līdz 2022. gadam paredzēts gandrīz 3 miljoni eiro.

Finanšu ministra padomniece Karina Ploka ("Jaunā vienotība") informēja, ka Izglītības ministrija 2020. gadā, projektu tālāk virzot, ir apņēmusies finansēt to gan no valsts budžeta līdzekļiem, gan no Eiropas Savienības fondiem. "Mēs, protams, esam ieinteresēti jebkurā efektīvā budžeta izlietošanā un, ja tas ļauj Izglītības ministrijai budžeta līdzekļu ietvaros efektivizēt sistēmu un sagatavot jaunus cilvēkus, kas strādā skolās, tad mēs no Finanšu ministrijas puses esam tikai par šo sistēmu," teica Ploka.

Jomas profesionāļiem, kas varētu kļūt par skolotājiem, paredzēts maksāt arī aptuveni 200 eiro stipendiju pirmajā mācību gadā, lai kompensētu potenciāli mazākus ienākumus skolā. Savukārt jau ierastā četru gadu skolotāju bakalaura programma arī turpmāk būs pieejama, kā ierasts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti