Skolotāju arodbiedrība: Karstākās debates pašlaik ir par augstskolu pedagogu algām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Karstākās debates sarunās starp Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrību (LIZDA) un Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) pašlaik ir par augstskolu pedagogu algām, intervijā Latvijas Radio pastāstīja LIZDA vadītāja Inga Vanaga.

Intervija ar LIZDA vadītāju Ingu Vanagu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Viņa skaidroja, ka puses ir apmainījušās viedokļiem un no IZM pirmdien, 30. janvārī, tiek sagaidīts piedāvājums augstskolu pedagogu algu palielinājumam.

"Nevaram pieļaut, ka lektoram, asistentam alga ir noteikta zemāka nekā viņa kolēģiem, kuri strādā skolā vai pirmsskolā," uzsvēra arodbiedrības vadītāja.

Tāpat arī arodbiedrība ar ministriju diskutē, ka ir noteiktas pedagogu grupas, kurām vēlas redzēt lielāku vienlīdzīgumu samaksā pietiekamā apmērā.

Būtisks esot arī laika posms, kurā plānots ieviest slodžu sabalansēšanu, par kuru ieviešanu panākta vienošanās ar ministri. LIZDA uzstāj, ka tai obligāti jāsākas no šī gada 1.septembra.

LIZDA vadītāja norādīja, ka vienošanās ir jāpanāk līdz 1. februārim.

KONTEKSTS:

LIZDA pagājušajā rudenī paziņoja par ieceri rīkot skolotāju streiku, paužot neapmierinātību ar nesabalansēto slodzi savās darbavietās un prasot iepriekš definētu pedagogu atalgojuma principu ievērošanu. Pēc vairākām sarunām pedagogu streika izlīgšanas komisija noslēdza darbu bez kompromisa, un arodbiedrība iesniedza oficiālu pieteikumu par beztermiņa streiku no 19. septembra. Tajā plānoja piedalīties ap 23 000 izglītības darbinieku. 

Valdība centās vienoties ar LIZDA, lai streiks nenotiktu, un ceturtās sarunas izrādījās noslēdzošās. Valdība piekāpās pedagogiem prasībā ne vien par algu nākamam gadam un slodzēm, bet tāpat apņēmās uzlikt par pienākumu nākamai valdībai izstrādāt un apstiprināt pedagogu algu pieauguma grafiku vidēja termiņa budžeta plānošanai. 

Ministru kabinets lēma par gandrīz 60 miljonu eiro finansējuma piešķiršanu skolotāju algām jau šogad. Taču no 1. janvāra bija izdevies panākt tikai pirmsskolas pedagogu algu pieaugumu par 100 eiro, samaksai sasniedzot 1070 eiro par likmi. Janvārī atsākās sarunas, kad tieši pārmaiņas skars arī citos izglītības līmeņos strādājošos, un ceturtdien arodbiedrības vadītāja Vanaga paziņoja, ka izdevies vienoties par algu pielikumu gan 2023. gada septembrī, gan 2024. gada janvārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti