Krustpunktā

KNAB pazudušie dokumenti, 6 gadīgo bērnu skolas gaitas - žurnālistu skatījumā

Krustpunktā

Auto nodokli plāno piesaistīt mašīnas CO2 izmešu daudzumam

Grozījumu Izglītības likumā strīdīgās nostādnes

Skolotāja: Termins «nepareiza attieksme» likumā – ar fobijām apsēstu cilvēku izpausme

Izglītības un zinātnes ministrijas iecerētie grozījumi Izglītības likumā, kas paredz sodīt par “nepareizas attieksmes” veidošanu, nav nekas vairāk kā ar fobijām apsēstu cilvēku pašizpausme. Tā intervijā Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” pauda Āgenskalna Valsts ģimnāzijas latviešu valodas un literatūras skolotāja Iveta Ratinīka.

Ministru kabinetā iesniegtie Izglītības un zinātnes ministrijas grozījumi paredz Izglītības likumu papildināt ar teikumu: „Darba devējiem ir pienākums nekavējoties izbeigt darba tiesiskās attiecības ar izglītības iestādes vadītāju un pedagogu, ja izglītojamajam mācību procesā tiek veidota nepareiza attieksme pret sevi, citiem, darbu, dabu, kultūru, sabiedrību un valsti.”

Izglītības kvalitātes valsts dienesta licencēšanas un reģistru departamenta direktores vietnieks Ivans Jānis Mihailovs intervijā skaidroja, ka “pareizā attieksme” nozīmē “patiess, atbilstošs realitātei”, kā arī “atbilstošs normatīvajiem aktiem”. Izglītībā vienmēr esot iespējams izvērtēt, vai mācību stunda veidota pedagoģiski pareizi, vai mācību mērķis atbilst konkrētai situācijai, vai mācību metodes izvēlētas optimāli.

“Jāsaprot, ka katram Latvijas pedagogam ir pienākums strādāt atbilstoši tai izglītības programmai, ko izglītības iestāde izvēlējusies, licenzējusi,” skaidro Mihailovs.

Viņaprāt, nepareiza attieksme ir iespējama: “Runājot bērnu valodā, tā ir darbība, kas ir pilnīgi garām.” Kā piemērus viņš min gadījumus, kad pedagogs nepārzina mācību priekšmetu vai stāsta par neeksistējošām lietām.

Tikmēr Rīgas 3.ģimnāzijas direktors Andris Priekulis pieļauj, ka saistībā ar šādu likuma pantu varētu būt gaidāmi sarežģīti tiesu procesi. Kā iespējamo precedentu šī panta piemērošanai viņš min 11. un 18.novembra neatzīmēšanu skolā vai melošanu par vēsturiskajiem skaidrojumiem. “Skolotākiem ļoti jāpiedomā, uz kādiem faktiem mēs atsaucamies – ticamiem vai neticamiem faktiem. Un nedrīkst atsaukties uz baumām,” saka Priekulis.

Savukārt latviešu valodas un literatūras skolotāja Iveta Ratinīka kritizē iecerēto formulējumu “nepareiza attieksme” likumā: “Manuprāt, šīs formulējums neko vairāk kā fobiju apsēsta cilvēka veidu, kā viņš pašizpaužas, nedemonstrē.” Viņa norāda uz Satversmē garantētajām runas brīvības tiesībām.

Skolotāja bažījas, ka tas varētu kļūt par instrumentu autoritāru vadītāju vai populistisku politiķu rokās, kas “uz kāda materiāla interpretācijas rēķina vēlas iegūt sev politisko slavu, varu”. Viņasprāt, mūsdienu sabiedrībā nav nekā tāda, ko var definēt kā pareizu.

Ar šādu likuma formulējumu vienīgais, ko varot panākt, būs bailīgi skolotāji un daudz tiesas procesu.

Plašāku atpazīstamību skolotāja Iveta Ratinīka ieguva ar saistībā ar Agneses Krivades dzejoļa, kurā lietoti arī lamuvārdi, analīzi 10.klasē. Mihailovs gan norāda, ka saskaņā ar iecerētajiem grozījumiem šādu skolotāja rīcību, kas būtu atbilstoši pamatota, nevarētu uzskatīt par nepareizas attieksmes veidošanu:  “Ja skolotājs spēj argumentēt, kāpēc konkrētais dzejolis konkrētajā klasē bija nepieciešams, kādus mērķus un uzdevumus gribēja ar šo dzejoli sasniegt, tad, jā, klasē var būt lamuvārds, jo tas arī ir daļa no kultūras.” 

24 komentāri
Loģika
Cik gan precīzs ir likumā iestrādātais termins "nepareiza attieksme", ja IZM pārstāvis to nespēj precizēt citādāk kā ar žargona vārdiem "pilnīgi garām"! Precīzāks skaidrojums arī nav iespējams, jo šim terminam ir emocionāla novērtējuma bāze un nav definētas precīzas robežas. Tas paver plašas interpretācijas iespējas kā no vienas, tā otras puses un strīdus gadījumos - bezjēdzīgu valsts naudas izšķērdēšanu tiesas procesos.
Margarēta
Šobrīd klases priekšā var nostāties ne tikai Ratinīka, kurai liekas, ka pāris reižu redzētiem svaigiem 10. klases skolēniem, kas tikko iestājušies ģimnāzijā, aktuālākais, kas jāapgūst, ir Ratinīkas draudzenes kontroversiālais dzejolis (neslikts dzejolis, taču diez vai piemērots pirmajām stundām jaunizveidotā klasē pie jauna skolotāja), bet arī, piemēram, tā pašpasludinātā ķēniņiene, kas lamā policistus un taisās ieviest savu koka sprungulīšu valūtu. Vecākiem atliek pašausmināties. Skolas direktoru var izmest par diskriminēšanu, ja mēģina tomēr no šādiem kadriem atbrīvoties. Es saprotu, ka vārds "pareizs" ir subjektīvi vērtējams vārds, bet neba nu bez iemesla šāds likums tapis. Sasteigts, paviršs formulējums, jā, piekrītu. Bet saprotu arī iemeslus. Ne vienam vien pedagogam galvā dzīvo ļooooti pamatīgi tarakāni un putni, bet visi pārējie ir bezspēcīgi.
Fausts
Margarēta! Jūs esat izcili apguvis(-usi) demagoģijas principu "argumentum ad hominem". Tā vietā, lai argumentētu savu viedokli, jūs apspriežat oponentu personības, noniecinot tās un cenšoties radīt iespaidu, ka tiem vispār nav tiesību izteikties par konkrēto tēmu.
Margarēta
Ratinīka strādā samērā elitārā skolā, kurā kurš katrs bērns vis nemācās un kurš katrs skolotājs vis nestrādā. Tāpēc viņai var būt pārāk pozitīvs skatījums uz savām amata (pamatā jau) māsām un (retiem) brāļiem. Tas, kas darās parastās masu skolās un ko tur pedagogi reizēm izpilda, stāsta, dara, nu, tur reizēm žoklis atkaras līdz zemei. Ja direktors sakarīgs, tas vismaz mēģina kaut ko darīt, bet lielākā daļa skolu direktoru diemžēl ir ieinteresēti tikai savas siltās vietas saglabāšanā un ērtā bezkonfliktu eksistencē.
Margarēta
Īstenībā kaut kādām prasībām un ierobežojumiem attiecībā uz to, ko skolotājs stāsta klasē, ir jābūt. Latvijā valda patvaļa. Piemēram, Latvijā skolotājs drīkst klasē stāstīt, piemēram, ezotēriskus murgus, izplatīt amway produktus. Var gari un plaši klāstīt savus personiskos politiskos uzskatus vai nostāju geju, bēgļu, sieviešu, vīriešu, feminisma, ES utt. jautājumos pat priekšmetos, kur šādas lietas nav jāapspriež pat garāmejot. Var uzspiest lasīt (un attiecīgi pirkt) savas un savu draugu sarakstītās vai tulkotās grāmatas. Var sludināt savus reliģiskos uzskatus un vilināt uz savām sektām. Var stundu nobumbulēt un pēc tam mācīt tos pašus skolēnus privāti par naudu (kaut kas absolūti neiedomājams rietumos, par to vienkārši atlaistu momentā un vēl pa tiesām izvazātu). Skolotāji ir masveida profesija ar ārkārtīgi dažādu līmeni. Un kontroles jau gadus 20 pār viņiem gandrīz nav nekādas.
Manuprāt,
Batu lietderīgi likumā uzskaitīt konkrētas, pārbaudām as lietas, kuru jēga balstās fakta konstatēšanu, nevis argumentācijas mākslā. Attieksmes veidošanas aizliegums ir tikai kārtējais sviests, kas liecina par šūpoļu šūpošanos atpakaļ no liberālisma uz totalitārismu, bet tāda jau ir pasaule. Ko padarīsi.
Manuprāt,
Būtu
Vitucis
Labi,tik pašsaprotamas lietas,kā vēstures sagrozīšanu un okupācijas fakta noliegšanu krievu skolās nepieminēju! Tas tomēr par audzēkņu attieksmes veidošanu pret sevi un citiem vajadzētu gan pavērtēt,sevišķi ja tā varētu izpausties kā šķirošana "pēc deguniem"! Brrr! Kautkā negribētu saskarties ar tādām lietām-pat ienaidniekam nenovēlētu,kur nu vel savam bērnam!
bet
Nu, un ja kāds skolotājs slavēs Staļinu, komūnismu vai dabas piesārņošanu, nedrīkstēs neko pasākt?
Sarma
nepareizas attieksmes veidošanu pret sevi un citiem --------------------------------------------------------------------- Kurš būs tas, kas noteiks, kas ir pareiza, kas nepareiza attieksme pret sevi un citiem. Tas, ko var novērtēt, ir vēstures sagrozīšana atbilstīgi Krievijas čekistu izdomātās vēstures variantiem, piem., okupācijas noliegšana, citi Krievijai izdevīgi mīti. Jeb šajā jomā krievu skolām.25 gadi pēc neatkarības atgūšanas ir skolas, kur nerunā valsts valodā, kur militāristu meitas un mazmeitas piemēro mācību vielu tā, lai tā atbilstu Krievijas un tās vietējo satelītu interesēm.
Vitucis
Ja tā rūpīgāk palasa tekstu,tad iecerētajā likumā ir pieminētas pāris ļoti nepatīkamas parādības,kuras tomēr vajadzētu apkarot-piem. atsaukšanos uz baumām vai nepareizas attieksmes veidošanu pret sevi un citiem. Un tur diezvai ir kāds sakars ar fobiju!
Loģiski!
Un kas tad ir tie, kuri iniciē šo cenzūras un autoritārisma piesātināto likumu? Saskaņa un viņu politiskie partneri NA - abi ir autoritāra putinisma fani un abi kāš politisko kapitālu, izplatot slimīgas fobijas pret ASV, NATO, krieviem, gejiem un bēgļiem.
Loģiski!
Paskaties spogulī, mans infantīlais un hidrocefālais draugs.
fōbija
Dārgais draugs, tu, kaņepju sviesta pārpilnais trauks, vai vari minēt kādu SLIMĪGU FOBIJU pret "bēgļiem"? Tā reāli, vismaz kādu vienu konkrētu?
arta
"Nepareiza attieksme" - nu tas ir termins tieši no PSRS laiku totalitārisma, kad arī tika sodīti visi varai neizdevīgo viedokļu paudēji. Bet pašlaik vara pieder tiem, kas dažādas perversitātes ir pasludinājuši par normu un visi tie, kas tās kritizē, ir "nepareizās attieksmes" paudēji.
pastāsti
artiņ, kādas perversijas šodien ir legalizētas un pasludinātas par normu?
Verdikts
Tās "perversijas", kuras PSRS laikā skaitījās sodāmas perversijas tev ir perversijas arī šodien. Turpini dzīvot PSRS.
mimi
Tad jau pusi no krievu skolām varam atlaist.
eh
to jau dikti gribētos, bet bail, ka pašus arī pa to burzmu neatlaiž :))) Un kā būtu ar latvisko vērtību mācīšanu skolās? Vai pirmie netiktu atlaisti tieši tādi skolotāji - jau tagad radikālās feministes aicina neapmeklēt skolas pasākumus kur dzied "Dar man tēvis pastaliņas..." un apsmej, aprej visu, kur tikai pieminēts tikums/tikumība
par ideoloģiju valsts plašsaziņā
Jauājums NEPLP: kas atļauj valsts plašsaziņai izcelt vienu ideoloģiju - šajā gadījumā skolotāja, kura sludina visatļautības liberālismu - neparādot visus viedokļus par apskatāmo problēmu? Kāpēc latviešu tautai būtu jāuztur ideoloģiski apsēsti žurnālisti valsts plašsaziņā - lsm.lv?
Verdikts
Liberālisms nav visatļautība, pažobeles nacpajoliņ.
Ziedonis
Jā dzirdēju to raidijumu :) Šodien viss,viss ir atļauts. LABI,KA MUMS VĒL IR PALICIS KRIMINĀLLIKUMS!
Kŗemilek
Nja? Un kas tas ir bailes no "autoritārajiem vadītājiem populistiskajiem politiķiem", ja ne fobija? No kā bēgam, kam uzskrienam?
Verdikts
Fobija ir bailes bez reāla pamata, kas kvalificējamas kā psihiska novirze. Psihiska novirze kremliniem skaitās normāli? OK, skaidrs.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti