Dienas ziņas

Pasta nodaļu skaitu samazinās, pakomātus – vairos

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Pirmā galda spēle latgaliešu valodā

Šķipsniņa zināšanu un sajūtu: Rekovā atklāta galda spēle latgaliešu valodā «Čipierkstneits»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

Šķipsniņa zināšanu un sajūtu par latgalisko – tā var raksturot jaunajā galda spēlē latgaliešu valodā iekļautās vērtības par Latgales kultūru, vēsturi un ģeogrāfiju. Spēles atklāšanas pasākumā Balvu novada Rekovā kopā sanāca skolu komandas un piedalījās pirmajā šīs spēles čempionātā. Turklāt tas ieskandināja arī šī gada pasākumus, kas būs veltīti bērnu dzejoļu autora un novadpētnieka Ontona Slišāna piemiņai un 75. jubilejai.

"Čipierkstneits" jeb četros pirkstos paņemams lielums – tā dēvē jauno galda spēli latgaliešu valodā, kuras autore ir filoloģe un dizainere Jolanta Keiša. Viņa nāk no Balvu novada, un tieši šeit organizēts arī pirmais šīs spēles čempionāts. Spēles nosaukums aizgūts no dzejnieka Ontona Slišāna daiļrades.

""Čipierkstneita" – no manis, līdzīgi kā arī Ontona Slišāna grāmatā, nozīmes ir līdzīgas, ka tas ir gabaliņš Latgales, un es to saucu par savu devumu Latgalei, un tas, ko mēs ikviens varam paņemt no šīs spēles izspēlējot, ir tās zināšanas un arī tā Latgales sajūta. Veicināt latgaliešu valodas lietojumu jauniešu starpā, kā arī veicināt tās lietojumu ģimenēs," pauda spēles autore Jolanta Keiša.

"Lai spēlē gan latgalieši, gan tie, kuri nedzīvo Latgalē un nedaudz vairāk uzzina, cik jau tur sanāks viena vakara gaitā vai vienā spēles reizē," sacīja Latgaliešu kultūras kustības "Volūda" vadītāja Edīte Husare.

"Čipierkstneiša" čempionātā piedalījās Balvu novada skolu, kā arī Ciblas vidusskolas skolēni, kas apgūst novadmācību un latgaliešu rakstu valodu, gan Latgalē populāru personību komanda. Spēles gaitā viņi pildīja atjautības uzdevumus un atbildēja uz jautājumiem par Latgales vērtībām kultūrā, dabā, vēsturē, sportā un citur.

"Mums tika viens tāds jautājums, piemēram, kā saīsina vārdus Latgalē. Piemēram, bija "Gene" un vajadzēja pateikt, no kāda vārda saīsināts. Labi, ka mana tēva māte bija Genoveva, tāpēc es zinu, kāds bija tas saīsinājums," teica čempionāta dalībnieks Andris.

"Bija par Latgales kongresu jautājums, bija arī par latgaliešu vārdiem, piemēram, bija arī tāds jautājums: "Ko tu saki, kad satiec cilvēku?" Tas bija viens no vieglākajiem. – Kas tad ir jāsaka? – Vasals! " bilda Jēkabs Slišāns.

Spēles čempionāta organizatori uzsver, ka šobrīd jo īpaši svarīgi ir pievērst lielāku vērību tieši dzimtās valodas apguvei un spēle kopā ar ģimeni un domubiedriem ir viens no vienkāršākajiem un efektīvākajiem veidiem, kā uzrunāt bērnus un jauniešus.

"Mūsdienās ir grūti arī latgaliešu valodai, pat jau latviešu valodai konkurēt ar angļu valodu un citām lielajām pasaules valodām. Runāt mēs runājam, bet ar lasīšanu, rakstīšanu grūtāk mums iet. Bērns, kas izaugs, varēs teikt, ka: "Jā, es esmu kaut ko lasījis latgaliski, kaut vai vienu jautājumu spēlē"," skaidroja Husare.

"Čipierkstneiša" čempionāts ir arī pirmais pasākums, kas šogad simboliski veltīts bērnu dzejoļu autora un folkloras pētnieka Ontona Slišāna piemiņai. Viņa 75. jubilejas aktivitātes visā Latgalē noslēgsies 28. decembrī, kad rakstnieks būtu svinējis savu dzimšanas dienu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti