Panorāma

Panorāma

Panorāma

Ukraiņu bērniem ziedo krājkasītēs sakrāto

Šķidrajai pārtikai solītā finansējuma pagaidām nav

Šķidrajai pārtikai solītā finansējuma pagaidām nav

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

Šķidrā pārtika smagi slimiem pacientiem, kuri ēdienu paši nevar sakošļāt, tomēr jāpērk pacienta ģimenei – lai gan solīts bija to segt par valsts līdzekļiem. Šim mērķim 2019. gadā labdarības akcijā “Dod pieci!” tika vākti ziedojumi. Nesen ziedojumus šim mērķim pārstāja vākt, jo šis slogs vairs negultos uz pacienta ģimenes pleciem. Tagad izrādās, ka tomēr nav.

Šķidrajai pārtikai smagi slimiem pacientiem cilvēki ziedoja 2019. gadā labdarības akcijā. Pēc jautājuma aktualizēšanas izdevās panākt, ka enterālo pārtiku, jeb to, ko cilvēks saņem caur zondi, apmaksā valsts. 

Uz jautājuma zīmes vēl palika parenterālā pārtika jeb šķidrā pārtika tiem smagi slimajiem pacientiem, kuri ārstēšanu turpina ārpus slimnīcas. Līdz šā gada vasaras beigām šim mērķim "Ziedot.lv" vāca ziedojumus, finansiāli atbalstot vairākus desmitu ģimeņu. Vasaras beigās pienāca labas ziņas, ka no oktobra arī to beidzot finansēs valsts! Tā gan nebija patiesība. 

"Vasarā saņēmām ziņu, ka ir izsludināts iepirkums par to, ka no šī gada oktobra valsts apmaksās šo dzeramo pārtiku. Un tiem cilvēkiem, kas vērsās pie "Ziedot.lv", mēs teicām, ka ir laba ziņa – valsts apmaksā, mēs ziedojumus vairs nevācam. Un bija arī tādi cilvēki, kas teica, ka ja mēnesis jāpagaida mēs paši samaksāsim," stāsta "Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta.

Šķidrā pārtika pacientam mēnesī izmaksā no 200 līdz 300 eiro. Veselības ministrijā norāda, ka nav bijis solījums no oktobra segt to par valsts naudu.

"Mēs nevienā brīdī neesam teikuši, kamēr šis budžets nav apstiprināts, ka šis pakalpojums būs ambulatoriem pacientintiem pieejams," norāda Veselības ministrijas Veselības aprūpes departamenta direktore Sanita Janka.

Latvijas Televīzijai zināms, ka bijis konkurss un ir noslēgts līgums ar uzņēmumu par valsts finansētu šķidrās pārtikas nodrošināšanu pacientiem no oktobra. Tas bijis par pamatu pārtraukt ziedojumu vākšanu.  

"No 2019. gada visu laiku tie solījumi ir. Nupat likās, ka es varu uzslavēt, ka esam atrisinājuši kopējiem spēkiem. Diemžēl atkal nē," atzīst Dimanta.

Veselības ministrijā uzsver, ka ministrija līgumu nav slēgusi. Latvijas Televīzija uzzināja, ka ar uzņēmumu līgumu slēdzis Nacionālais veselības dienests. Tajā skaidro, ka līgumā ir atrunāts – izpilde sākas tad, kad piešķir valsts finansējumu. Pagājušā gada budžetā tas nav prasīts. 

"Tas netika virzīts iepriekšējā gada budžetam, jo mēs šī gada laikā gatavojām šo informatīvo ziņojumu," skaidro Sanita Janka.

Un informatīvais ziņojums vasarā ticis apstiprināts. Tajā minēts, ka ap 260 pacientu nodrošināšanai ar šķidro pārtiku nepieciešami 2,4 miljoni eiro. Vai tam piešķirs naudu nākamajā gadā – arī nav zināms. 

"Viss atkarīgs no tā cik veselības nozarei piešķirs budžetu," uzsver ministrijas pārstāve.

Un budžetu tik drīz nepieņems. "Ziedot.lv" tagad mēģinās paši rast līdzekļus pārtikas devu izdevumu segšanai. 

"Es gribētu visiem tiem cilvēkiem, kas pie mums vērsušies un nav uzrakstījuši iesniegumus, jo mēs teicām “nav vajadzība, tūlīt valsts finansēs”, vērsties atpakaļ pie "Ziedot.lv", un mēs meklēsim iespēju no ziedojumiem palīdzēt. Lūgsim līdzcilvēkus un uzņēmējus," aicina Dimanta.

Ministrijā norāda, ka šīs pārtikas nodrošināšana par valsts līdzekļiem ir viena no prioritātēm. Bet tajā pašā laikā piemin, ka prioritāšu ir daudz. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti